Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

30.04.2018
poniedziałek

GMO Box Office – Kwiecień

30 kwietnia 2018, poniedziałek,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. Prezydent podpisał nowelę ustawy o GMO KLIK. Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy regulującej kwestie „zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) do środowiska”. Ponadto wykonuje ona wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 2014 r. Chodzi o niewdrożenie przez Polskę niektórych zapisów regulujących kwestie zgłaszania, rejestracji, powiadamiania o uprawach GMO opinii publicznej.

2. Zespół chińskich naukowców poinformował o uzyskaniu genetycznie modyfikowanych roślin bylicy rocznej Artemisia annua, które wytwarzają znacznie zwiększone ilości związku artemizyny KLIK. Artemizyna jest postrzegana jako nadzieja i najskuteczniejsza metoda w walce z malarią. Jej produkcja stwarza problemy z uwagi na niewielkie ilości zwiazku w komórkach roślinnych. Odmiany GM zawierają więcej ten cennej substancji i dają nadzieję na efektywną i tanią produkcję leku.

3. 5 kwietnia premierę miała książka Marka Lynasa pt.: „Seeds of Science. Why We Got It So Wrong On GMOs” KLIK. Mark jest brytyjskim dziennikarzem i byłym aktywistą anty-GMO, obecnie zwolennikiem wykorzystania roślin GM w rolnictwie.

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. Wpływ długookresowego spożywania genetycznie modyfikowanego ryżu Bt na zdrowie świń rasy Wuzhishan KLIK.

2. Panel naukowy GMO – EFSA opublikował opinię ws. autoryzacji genetycznie modyfikowanej odmiany bawełny typu stack – GHB614 × LLCotton25 × MON 15985 przeznaczonej do produkcji żywności i pasz KLIK. W podsumowaniu eksperci stwierdzają, że odmiana ta jest tak samo bezpieczna jak jej konwencjonalny odpowiednik i nie stanowi dodatkowego ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska.


Polska

1. „Soję modyfikowaną genetycznie będzie można stosować w paszach dla zwierząt do 2024 roku – tak przewiduje projekt ustawy o kolejnym moratorium pozwalającym na stosowanie soi GMO w Polsce. Taką soję w przyszłości miałby zastąpić uprawiane w Polsce rośliny strączkowe – czy te plany są realne? KLIK. Najpoważniejszym czynnikiem dyskwalifikującym masowe stosowanie strączkowych w paszach są przede wszystkim koszty… O ile drób byłby droższy? Nawet o 30 proc. – wylicza ekspert.”

Europa

1. Wielka Brytania:

– Aż 34% Brytyjczyków uważa, że spożywanie GMO powoduje raka. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na grupie 1330 respondentów KLIK;

– Naukowcy z ośrodka Rothamsted Research złożyli wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie trzyletnich testów polowych lnicznika GM KLIK. Rośliny zmodyfikowano by produkowały zwiększone ilości ketokarotenoidów lub estrów woskowych. Estry woskowe mogą być alternatywą dla smarów pochodzenia petrochemicznego.


Świat

1. Uganda. Naukowcy wyrażają swoją dezaprobatę dla ostatnio wprowadzonych zmian w proponowanej ustawie regulującej kwestie wykorzystania w praktyce roślin GM. Brak tej ustawy uniemożliwiał komercyjne uprawy GMO. Niestety w najnowszej wersji projektu ustawy pojawiło się wiele zapisów zaostrzających przepisy i wymagania dla komercyjnego stosowania roślin GM KLIK.

2. Mozambik. Rolnicy z nadzieją oczekują rezultatów prac nad genetycznie modyfikowanymi odmianami kukurydzy o zwiększonej tolerancji na suszę KLIK.

3. USA:

– Departament rolnictwa potwierdza, że nie będzie powadzić podobnie jak w przypadku roślin GM prawnej oceny roślin ulepszonych za pomocą techniki edytowania genomów – CRISPR KLIK;

– Firma AquaBounty, która opracowała genetycznie modyfikowanego łososia AquAdvantage, poinformowała o trwającej modernizacji zakładu hodowlanego w Albany (USA) oraz budowie nowego obiektu w Kanadzie KLIK. Planowane inwestycje mają zwiększyć możliwości produkcji łososia GM.

4. Tanzania. W kraju trwają doświadczenia polowe genetycznie modyfikowanej kukurydzy odpornej na szkodniki oraz o zwiększonej tolerancji na suszę KLIK.

5. Ghana. Straty rolników uprawiających kukurydzę spowodowane żerowaniem ćmy Spodoptera frugiperda sięgają 64 milionów dolarów. Rozwiązaniem problemu mogłyby być odmiany kukurydzy GM odporne na szkodnika, które są obecnie z sukcesem testowane na terenie kraju KLIK.

6. Filipiny. Trwają starania by od 2019 roku umożliwić komercyjną uprawę bakłażana Bt – odpornego na szkodniki KLIK.

7. Kenia. Minister ds. Technologii oświadczył, że rząd planuje w latach 2019 – 2022 wprowadzić do komercyjnej uprawy odmiany genetycznie modyfikowanej bawełny Bt KLIK. Jest to jeden z kluczowych elementów planowanego zwiększenia produkcji sektora tekstylnego.

8. Indie. Firma Monsanto rozważa całkowite wycofanie się z Indii po tym jak w sporze sądowym z lokalną firmą nasienną sąd zadecydował, iż patent firmy na odmiany bawełny GM: Bollgard i Bollgard II utracił ważność KLIK. Eksperci uważają, że wyrok nie tylko może spowodować opuszczenie przez Monsanto Indii, ale także odstraszy pozostałe zagraniczne firmy nasienne od inwestowania w tym kraju.


Inne

1. GMO w wersji 2.0 KLIK. Wkrótce możemy kupować pomidory od „projektantów żywności”. Przemysł spożywczy ma nadzieję, że nowa technologia edycji genów – CRISPR – jest przyszłością rolnictwa. Ale przeciwników modyfikacji jest wielu. Mamy się czego bać?

2. Odrzucanie faktu, iż żywność GM jest bezpieczna jest równoważne odrzucaniu konsensusu naukowego ws. globalnego ocieplenia KLIK. Tekst Marka Lynasa w New Scientist.

3. 25 lat korzyści uprawy roślin GM KLIK.

4. Well Fed – najlepszy film dokumentalny o GMO KLIK. Dwójka przyjaciół z Holandii podejmuje dyskusję w kwestii wykorzystania roślin GM w rolnictwie. Hidde jest naukowcem i zwolennikiem wykorzystania GMO, jego kolega Karsten jest przeciwnikiem GMO wskazującym, że rolnictwo organiczne jest tą właściwą drogą. Przyjaciele odwiedzają targ ekologiczny w Amsterdamie by znaleźć naturalne produkty. Rozmawiają o zasadach modyfikowania roślin. Dyskutują z aktywistami i członkami ruchów anty-GMO. Odwiedzają Marka Lynasa w Oxfordzie. Wreszcie decydują się na podróż do Bangladeszu by przekonać się jakie znaczenie ma GMO dla rolników z biednych państw.

5. Żywność warta poznania. Rozmowa o GMO z Marcinem Rotkiewiczem KLIK.

6. Modyfikowanie po moskiewsku KLIK. Tekst Marcina Rotkiewicza o tym jak Rosja próbuje wpływać na opinię publiczną w USA ws. genetycznie modyfikowanych organizmów.

7. Znamy już laureatów III edycji konkursu MĄDRA KSIĄŻKA ROKU 2017 KLIK. Nagrodę redaktorów portalu „Mądre Książki” przyznano książce „W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki”, autorstwa Marcina Rotkiewicza.

8. Czy GMO jest bezpieczne? KLIK.

9. Nie potępiajcie GMO zanim nie poznacie korzyści jakie niosą ze sobą KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Na Amazon poczytałem opinie o książce Seeds of Science: Why We Got It So Wrong On GMOs
    by Mark Lynas

    If you are looking for information on GMO crops, look elsewhere.
    If you are looking for info on the anti GMO and pro GMO movements, then you may enjoy this book.

css.php