Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

28.02.2018
środa

GMO Box Office – Luty

28 lutego 2018, środa,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. Włoscy naukowcy opublikowali metaanalizę nt. skutków uprawy kukurydzy GM z okresu 21 lat (od 1996 do 2016 roku). Analiza 76 badań naukowych jednoznacznie wskazała, że kukurydza GM przewyższa swoje konwencjonalne odpowiedniki. Plony kukurydzy GM są wyższe o 5 do 24%. Kukurydza GM zawiera prawie 29% mniej toksycznych mykotoksyn, 30% mniej fumonizyn i 36% mniej trychotecenów. Substancje wytwarzane przez pleśnie są szkodliwe dla człowieka. Dodatkowo modyfikowane uprawy przyczyniają się do zmniejszenia użycia toksycznych dla ludzi środków owadobójczych, grzybobójczych i bakteriobójczych na roślinach KLIK.

2. Sejm przyjął nowelizację ustawy z 22 czerwca 2001 roku o organizmach genetycznie zmodyfikowanych KLIK.

3. Australia. Firma Nufarm uzyskała zgodę na komercjalizację i sprzedaż genetycznie modyfikowanych odmian rzepaku GM o zmienionej zawartości kwasów tłuszczowych. Rośliny GM zostały wzbogacone o możliwość produkcji kwasów Omega-3, które wytwarzane są przez ryby. Uprawa 1 ha rzepaku GM zapewni taką samą ilość kwasów Omega-3 co 10 ton odłowionych ryb morskich KLIK.

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. Wpływ uprawy kukurydzy Bt (MON810) na populacje nicieni w czterech lokalizacjach w Europie (Słowacja, Dania, Szwecja) KLIK. Nie stwierdzono negatywnego wpływu uprawy kukurydzy MON810 na nicienie.

2. Nowe technologie hodowli w ulepszaniu zbóż KLIK.

3. Edytowanie genomów w biotechnologii rolniczej KLIK.

4. Modyfikacja genetycznie kukurydzy – ulepszanie właściwości odżywczych ziarna KLIK.

5. Wpływ karmienia drapieżnych owadów Chrysopa pallens sztucznym pokarmem zawierającym białka Bt na przeżywalność i reprodukcję KLIK.

6. Inżynieria genetyczna a rośliny ogrodnicze KLIK.

7. Biofortyfikacja roślin użytkowych za pomocą hodowli, technik agronomicznych czy transgenezy przyczyniają się do poprawy losu milionów ludzi na świecie KLIK.

Polska

1. Moda na pasze bez GMO to strzał do własnej bramki KLIK. „Jest dużo chwytów marketingowych – obecnie mamy modę na przechodzenie na mleko bez paszy GMO. Moim zdaniem, sami mleczarze sami strzelili sobie gola, gdyż jak wszyscy wiedzą w mleku nie ma GMO – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Tadeusz Proczek, prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim”

2. Ministerstwo Rolnictwa prowadzi wielokierunkowe działania, które mają zmniejszyć deficyt krajowego białka w żywieniu zwierząt – zapewniła w środę wiceminister rolnictwa Ewa Lech. Z końcem roku mija termin stosowania soi GMO w paszach; resort na razie nie widzi możliwości jej zastąpienia KLIK.

3. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810. Zmiana rozporządzenia wynika z potrzeby dokonania aktualizacji w roku 2018 wykazu odmian zakazanych do stosowania w Polsce poprzez dokonanie zgodności z wykazem odmian kukurydzy MON 810 znajdujących się w 36. pełnym wydaniu Wspólnego katalogu KLIK. Ministerstwo informuje również, że zakończone zostały prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu obrotu materiałem siewnym odmian kukurydzy MON 810.

Europa

1. Wielka Brytania:

– Naukowcy z ośrodka Rothamsted Research złożyli wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanego lnicznika siewnego. Zmodyfikowane rośliny syntetyzują w komórkach kwasy tłuszczowe Omega-3: EHA i DHA, charakterystyczne dla ryb i owoców morza KLIK;

– Przedstawicielka Szkockiej Partii Narodowej i członkini parlamentu – Gail Ross uważa, że Szkocja powinna mieć prawo do decydowania o pwrowadzeniu zakazu uprawy GMO na swoim terenie po sformalizowaniu Brexitu KLIK.

2. Unia Europejska. arlament Europejski przygotował projekt rezolucji w sprawie projektu decyzji wykonawczej Komisji dotyczącej odnowienia zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę 59122 (DAS-59122-7) KLIK. Parlament Europejski wzywa Komisję do zawieszenia wszelkich decyzji wykonawczych dotyczących wniosków o zezwolenie odnoszących się do organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Świat

1. Raport stanu biotechnologii rolniczej w Bangladeszu.

2. Argentyna. Organizacje rolnicze podpisały porozumienie z przedstawicielami firm nasiennych ws. zgody na uiszczanie opłat licencyjnych za wysiewanie ziaren roślin GM z plonów uzyskanych w poprzednim roku KLIK. Obowiązujące prawo możliwa rolnikom wysiewanie bez uiszczania opłat licencyjnych nasion uzyskanych z plonów. Firmy nasienne – głównie Monsanto – odpowiedziało na to wstrzymaniem procesu wprowadzania najnowszych odmian GM na rynek. Rolnicy zawarli porozumienie, by mieć dostęp do najnowszych technologii.

3. Bangladesz:

– Naukowcy z instytutu BBRI (Bangladesh Rice Research Institute) kończą prace nad opracowaniem komercyjnych odmian genetycznie modyfikowanego Złotego ryżu o zwiększonej zawartości pro-witaminy A. Umożliwi to wprowadzenie odmian na rynek w niedługiej przyszłości KLIK;

– W ramach inicjatywy Feed the Future Biotechnology Potato Partnership opracowywane są genetycznie modyfikowane ziemniaki odporne na zarazę ziemniaka. Projekt ma wsparcie rządu KLIK.

4. Indie. Władze stanu Andhra Pradesh ostrzegają rolników przed kupowaniem nielegalnych odmian genetycznie modyfikowanej bawełny Bt odpornej na herbicydy KLIK.

5. Kanada. Władze zezwoliły na wprowadzenie na rynek genetycznie modyfikowanych niebrązowiejących jabłek odmiany Fuji KLIK.

6. Kenia. Coraz bliżej komercyjnej uprawy genetycznie modyfikowanego manioku odpornego na choroby. W kraju trwają zaawansowane testy polowe KLIK.

7. USA:

– Naukowcy z Iowa State University dowodzą, że niektóre grupy anty-GMO są potajemnie wsparane finansowo przez Rosję, w celu wywarcia negatywnego wpływu na sektor rolniczy w USA KLIK;

– grupa studentów Uniwersytetu Minnesota zwraca się z apelem o deregulację procesu autoryzacji nowych rośłin GM przeznaczonych na cele przemysłowe – produkcji paliw czy tekstyliów KLIK.

Inne

1. Ginkgo Bioworks – czy ta amerykańska firma sprawi, ze pokochasz GMO? KLIK.

2. Wideo: Oto w jaki sposób uprawa bawełny Bt przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa, wody oraz pestycydów KLIK.

3. 15 przykładów roślin GM opracowywanych obecnie w krajach Ameryki Łacińskiej KLIK.

4. Wideo: Czy organizmy GM są nienaturalne? KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
 1. Dzień dobry, ja z innej beczki trochę:

  1. GMO i rośliny transgeniczne nie jest równoznaczne (chociaż najczęściej), więc szukam informacji o GMO, które nie byłyby transgeniczne – czy takie GMO zostały skomercjalizowane?

  2. Raport Komisji UE (a decade of ue), ostatnio trochę go czytałem. Główny zarzut przeciwników jest taki, że raport nie odnosi się do konkretnych badań. Oczywiście zważywszy na to, na co powołują się przeciwnicy, argument zabawny, jednak rzeczywiście trudno dotrzeć do większości z nich, ponieważ w poszczególnych sekcjach raportu wskazane są tylko „major publications”. Czy jest gdzieś ogólna baza badań (tych 130 z 25 lat)?

  3. Czy mógłby się Pan jakoś ustosunkować do tej publikacji? https://link.springer.com/article/10.1186/s12302-014-0034-1

 2. @Prakseologiczny2
  Ad.1 Żmudna to praca wyszukiwanie takich roślin GM, ale nietransgenicznych. Na pewno z nowszych i autoryzowanych roślin to ziemniak Innate. Poza tym ziemniak firmy BASF o zmienionym składzie celulozy (BPS-A1Ø2Ø-5) autoryzowany w USA, ale raczej nie jest uprawiany.
  Ad.2 Nie wiem czy i gdzie jest taka baza.
  Ad.3 Nie wiem za bardzo w jaki sposób. Grupka naukowców (choć nie wszyscy, bo Vandany Shivy raczej jako naukowca nie można uważać) zrzeszona w grupie ENSSER – która za cel przyjęła sobie walkę z GMO w niemal każdej formie, pisze opinię o tym, że nie ma konsensusu naukowego ws. bezpieczeństwa GMO. Cóż, zawsze znajdzie się taka grupa osób wśród naukowców. Są grupki naukowców podważające sens szczepień, podważające fakt globalnego ocieplenia klimatu, itd. Mają prawo się wypowiadać… Przeciw sobie mają stanowiska niemal wszystkich akademii naukowych świata, organizacji zajmujących się badaniem bezpieczeństwa GMO i wielu renomowanych organizacji naukowych i eksperckich (np. AAAS).

css.php