Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.07.2017
poniedziałek

GMO Box Office – Lipiec

31 lipca 2017, poniedziałek,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. Japońscy naukowcy uzyskali błękitne chryzantemy dzięki genetycznej modyfikacji komórek roślinnych KLIK.

2. Sąd Najwyższy Indii zadecydował o wprowadzeniu moratorium na komercjalizację genetycznie modyfikowanej gorczycy GM do czasu wydania wyroku w sprawie sporu jaki toczy się w tej instytucji – organizacje ekologistyczne domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu uprawy tej rośliny KLIK.

3. Agencja ds. Fitosanitarnych departamentu rolnictwa (APHIS) opublikowała ocenę ryzyka dla uwolnienia do środowiska genetycznie modyfikowanych owadów Tantnisia krzyżowiaczka. Eksperci APHIS stwierdzili brak dowodów na to by uwalnianie modyfikowanego owada stanowiło zagrożenie dla środowiska KLIK.

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. Raport stanu biotechnologii rolniczej we Francji.

2. Ocena wydajności uprawy bawełny Bollgard 3 (odporna na szkodniki) na postawie analizy wyników z 5 letnich upraw doświadczalnych w Australii KLIK.

3. Korzyści z uprawy roślin GM w Kolumbii KLIK.

4. Czas na nowe regulacje prawne odnośnie wykorzystania roślin GM w UE? KLIK Analiza dyrektywy 2001/18/EC.

5. Inżynieria genetyczna i edytowanie genomów w hodowli zwierząt i zastosowaniach biomedycznych KLIK.

6. Wpływ uprawy bawełny Bt na koszty, dochody i produktywność – Pakistan KLIK.

7. Koniec GMO? Edytowanie genomów, gene drive i inne nowe technologie w hodowli roślin KLIK.

8. Inżynieria genetyczna roślin ogrodniczych a strasy biotyczne i abiotyczne oraz ulepszanie składu odżywczego KLIK.

9. Wpływ uprawy dwóch odmian bawełny Bt na pszczołę miodną KLIK.

10. 15 lat uprawy bawełny Bt w Chinach: wyniki z kwestionariuszy pozyskanych od rolników KLIK.

11. Wpływ wieloletnich upraw ryżu Bt na kondycję gleby KLIK. Trwające 8 lat doświadczenia nie wskazują na istnienie negatywnych efektów uprawy ryżu Bt.

Polska

1. Zakaz stosowania pasz GMO odbije się na cenach mięsa i jaj? KLIK. „Wprowadzenie zakazu stosowania pasz GMO doprowadziłoby do wzrostu cen drobiu i jaj o ok. 11 proc., trzody chlewnej o ok. 5 proc.,”

Europa

1. Unia Europejska:

– Po przeprowadzeniu badań KE zatwierdziła do użytku i jako paszę 4 nowe odmiany kukurydzy, 2 nowe odmiany bawełny oraz odnowiła zezwolenie dla jednej odmiany kukurydzy. Wszystkie zatwierdzone odmiany to rośliny GMO KLIK.

2. „Irlandia powinna być wolna od GMO” – takie słowa wypowiedział minister rolnictwa KLIK.

3. Rumunia. Zespół rumuńskich i naukowców stworzył genetycznie modyfikowane drożdże, które służą do usuwania metali ciężkich ze środowiska KLIK.

4. Watykan. Kardynał Robert Sarah – prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – poinformował że przyjmowana przez wiernych hostia może być wyprodukowana z wykorzystaniem genetycznie modyfikowanych organizmów

Świat

1. Australia:

– Urząd ds. Technologii Genetycznych (OGTR) – wydał zgodę na doświadczenia polowe genetycznie modyfikowanego sorgo o zmienionej jakości odżywczej ziarna KLIK;

– Na plantacji rolnika w Południowej Australii wykryto obecność rzepaku GM. W stanie tym uprawa GMO jest zakazana. Obecność niewielkiej ilości rzepaku GM wynika najprawdopodobniej z wymieszania odmian non-GM z GMO w worku z nasionami KLIK;

– Australijskie Stowarzyszenie Roślin Oleistych twierdzi, że obowiązujący na terenie stanu Południowa Australia zakaz uprawy roślin GM szkodzi całemu sektorowi KLIK.

2. Bangladesz. Już około 6000 rolników uprawia bakłażana Bt (odporny na szkodniki). Bakłażan Bt został wprowadzony do uprawy w 2014 roku. Odmiany zostały opracowane w lokalnym instytucie badawczym BARI KLIK.

3. Chiny:

– Biotechnolodzy z firmy SinoGene poinformowali, jako pierwsi w kraju sklonowali psa. Long Long – tak nazywa się sklonowany pies KLIK;

– Firmy DuPont i Monsanto apelują do władz chińskich o stosowanie transparentnych i opartych o wiedzę zasad autoryzacji odmian GM na rynek. Niedawno władze zezwoliły na import dwóch nowych odmian roślin GM, jednocześnie nie autoryzując kolejnych czterech bez konkretnego powodu KLIK;

– Ministerstwo rolnictwa opublikowało listę autoryzowanych i dopuszczonych do importu odmian roślin GM KLIK.

4. Haiti. Aktywiści zaatakowali humanitarny projekt pomocy żywnościowej zorganizowanej przez meksykański ośrodek badawczy CIMMYT, który wysłał do kraju nękanego głodem 150 ton ziaren kukurydzy. Według aktywistów to skandaliczna akcja mająca na celu rozpowszechnienie w kraju upraw GMO, wyprodukowanych przez „zaufanych Clintona” – niektóre projekty humanitarne CIMMYT są wspierane przez fundacje Billa i Melindę Gates KLIK. W całej histo(e)rii rozpętanej przez aktywistów najciekawszy jest fakt, że przekazane Haiti nasiona kukurydzy nie są GMO.

5. Indie:

– Grupa 33 szanowanych ekonomistów zwróciła się do rządu z apelem ws. poparcia komercjalizacji genetycznie modyfikowanej odmiany gorczycy GK KLIK;

– „Uniemożliwianie rolnikom genetycznie modyfikowanego bakłażana Bt szkodzi interesom Indii” KLIK.

6. Japonia. Odbyło się drugie spotkanie pomiędzy przedstawicielami rządu a Urzędem ds. Konsumentów ws. oceny sposobu i zasad znakowania żywności zawierającej GMO KLIK.

7. Nowa Zelandia. Amerykańska firma JR Simplot wystąpiła o zgodą na import produktów uzyskanych z wykorzystaniem genetycznie modyfikowanych ziemniaków Innate KLIK.

8. Rosja. Rząd przyjął nowelizację regulacji odnoszących się do sposobu rejestrowania organizmów GM na terenie federacja KLIK.

9. Uganda:

– W parlamencie trwają prace nad popieraną przez rząd ustawą, która wprowadza regulacje prawne ws. wykorzystania roślin GM w rolnictwie. Minister rolnictwa zapytany o opór przed wykorzystaniem biotechnologii w rolnictwie odpowiedział: „sprzeciwianie się, jest jak mówienie ludziom by pozostawali biedni” KLIK;

– Być może już w 2021 roku rolnicy będą mogli uprawiać genetycznie modyfikowane „złote banany” – odmiana GM zawiera zwiększone ilości pro-witaminę A KLIK.

10. USA:

– Aktywiści anty-GMO naciskają na Departament rolnictwa by powstrzymał proces autoryzacji genetycznie modyfikowanych eukaliptusów o zwiększonej tolerancji na chłód KLIK;

– Departament rolnictwa opublikował aktualne dane o poziomie upraw roślin GM w USA KLIK;

– Firma nasienna Scotts Miracle-Gro Co. informuje o skutecznych działaniach mających na celu usunięcie samosiew genetycznie modyfikowanych traw, które wykryto na terenie okręgów Malheur i Jefferson KLIK.

Inne

1. Co to znaczy produkty bez GMO? Rozmowa z prof. Pawłem Golikiem w audycji Homo Science KLIK.

2. Uprawy roślin GM coraz większe KLIK.

3. Pośród obietnic – dane i fakty z uprawy roślin GM w 2016 roku KLIK.

4. 3 rośliny GM stworzone dla dobra ludzkości – Tęczowa papaja, Złoty Ryż i Cytrusy GM KLIK.

5. Millennialsi pokochali genetycznie modyfikowanego różowego ananasa? KLIK.

6. Nadchodzi CRISPR – jak edytowanie genomów zmieni naszą żywność KLIK.

7. Czy GMO ciągle straszy? Kierując społeczność na drogę rozsądku KLIK. Artykuł Prof. Piotra Węgleńskiego.

8. Dziesięć kłamstw na temat GMO KLIK.

9. Afera glifosatu. Podręcznikowy przykład dezinformacji KLIK.

10. Regulacje prawne nie nadążają za rozwojem technik tworzenia GMO KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
 1. Do lawiny zwycięstw zwolenników GMO trzeba dodać zmyślony komentarz
  przeciwnika tego zbiorowego szaleństwa:
  „Genetycznie modyfikowany Kornik drukarz, obrońca lasów Unii Europejskiej,
  kandydatem do nagrody Franciszka T. która będzie przyznawana przez Komisję Eururopejską jako votum zwycięstwa nad leśnikami Puszczy Białowieskiej.”

 2. Rat mentality.
  Przyczyna takiego tytułu wyjaśni się sama, w miare czytania.
  Mam zasadnicze pytanie: Dlaczego traktujemy WSZYSTKIE środki chemiczny takie jak lekarstwa, detergenty, środki ochrony roślin, konserwacji żywości, barwniki spożywcze, GMO, itp, itd –
  jako zdrowe i nieszkodliwe, chyba że wykażą szkodliwe właściwości uboczne? Gdy po kilku zaledwie latach Urząd Kontroli Leków dopusci je do obrotu?
  Dlaczego nie wyjdziemy z przeciwnego punktu widzenia że WSZYSTKIE chemiczne produkty są szkodliwe – w ten czy inny sposób a szkodliwość ta może być znana dopiero przyszłym pokoleniom. Dlaczego tak lekkomyślnie otaczamy się chemią? Ilość chemi w otaczającym nas świecie rośnie ale rośnie też ilość dziwnych chorób i alergii. Rośnie długość zycia ale często już mołolaty muszą brać leki. Ilość aktywnej spermy obniżyła sie o połowę, rak i choroby serca dziesiatkują populację. Pogoń za zyskiem (patrz podtrute jajka holenderskie) doprowadza nasz gatunek do samowyniszczenia.
  PS. Szczurzy wątek. Szczury sa mądrymi stworzeniami. Tylko jeden szczur próbuje nowe pożywienie, pozostałe obserwuja w przeciagu kilku dni czy nie zdechł. Jeżeli żyje to pozostałe zaczynają to jeść. Ale człowiek jest sprytniejszy – wymyślił truciznę która jest smaczna (dla szczura) ale zabija go cicho dopiero po tygodniu. Szczury nie kojarzą pokarmu ze zgonem. W ten sposób pozbywam się całych pokoleń tych gryzoni żyjących na posesji mojego sąsiada-azjaty, mozliwe że hodowanych przez niego dla celów kulinarnych.
  Szczury wracają, bo przychodzą nowe z innych miejsc. A nasz gatunek skąd przyjdzie, z Marsa? Albo zaczniemy znowu od szypansa.

css.php