Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

30.04.2017
niedziela

GMO Box Office – Kwiecień

30 kwietnia 2017, niedziela,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. Prowadzenie przez rolnika upraw z wykorzystaniem GMO będzie wymagało utworzenia specjalnej strefy. Uprawy GMO będą kontrolowane, a prowadzenie produkcji roślinnej z zawartością GMO bez zezwolenia będzie karane – zakłada rządowy projekt ustawy, na którym pracowały komisje sejmowe KLIK.

2. Japonia. Naukowcy opracowali genetycznie modyfikowany ryż, który kwitnie na żądanie – po wykonaniu oprysku fungicydem roślina zaczyna kwitnąć KLIK.

3. Włochy. Centrum badawcze firmy Monsanto we Włoszech (miasto Olmeneta) stało się obiektem ataku terrorystów-aktywistów anty-GMO. Nieznani sprawcy obrzucili budynki ośrodka badawczego koktajlami Mołotowa, wzniecając poważny pożar. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał KLIK. Ekstremistom nie przeszkadzał fakt, iż w zaatakowanym ośrodku nie są prowadzone jakiekolwiek prace z roślinami GM.

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. Genetycznie modyfikowane banany odporne na nicienie oraz bakterie Xanthomonas campestris KLIK.

2. Panel naukowy GMO Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował opinię nt. soi FG72 × A5547-127 KLIK. W wyniku przeprowadzonej analizy ryzyka eksperci stwierdzają, że odmiana GM jest tak samo bezpieczna jak jej konwencjonalny odpowiednik.

3. Potencjał inżynierii genetycznej dla uzyskiwania GMO o korzystnych właściwościach nie jest wykorzystywany z powodu nieuzasadnionych regulacji prawnych KLIK.

4. Modyfikacja typu „stack” (modyfikacja zawierająca więcej niż jeden gen) w kukurydzy DAS-Ø15Ø7-1 w mniejszym stopniu wpływa na skład odżywczy w porównaniu do konwencjonalnych technik hodowli KLIK.

5. Sektor publiczny a innowacje w agrobiotechnologii, w Chinach: sukcesy i wyzwania KLIK.

6. Sprawozdanie roczne Sieci Naukowej ds. Oceny Ryzyka GMO przy Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności KLIK.

Polska

1. PiS zgadza się na uprawy GMO w Polsce, procedowana jest ustawa w tej sprawie; PSL jest za Polską wolną w 100 proc. od GMO, będziemy bronić dobrej, zdrowej żywności – powiedział w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz KLIK.

2. Podlaska Izba Rolnicza przeciw GMO KLIK.

3. GMO stanowi duże niebezpieczeństwo; niczego nie wiemy o jego skutkach, w związku z tym trudno jest przejść nad czymś do porządku dziennego, co zostało wprowadzone bez gruntownych badań – powiedział lider Kukiz’15 Paweł Kukiz KLIK.

4. Zarząd i Rada Nadzorcza Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu na swoim ostatnim posiedzeniu podjęli decyzję o wprowadzeniu programu produkcji mleka przy użyciu pasz niezawierających GMO KLIK.

Europa

1. Unia Europejska. Komitet ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego – ComEnvi zaapelował do Komisji Europejskiej, by wycofała się z planów zezwolenia na wprowadzenie na rynek (do importu i przerobu) kukurydzy GMO odpornej na szkodniki KLIK.

2. Rosja. Raport stanu biotechnologii rolniczej KLIK.

Świat

1. Chiny. Szykuje się rewolucja na rynku nasiennym w związku z przejęciem przez giganta chemicznego ChemChina, szwajcarskiego koncernu Syngenta. Czy już niedługo chińscy rolnicy zaczną uprawiać nowe odmiany roślin GM? KLIK.

2. Bangladesz. Uprawa genetycznie modyfikowanego bakłażana Bt odpornego na szkodniki przyczynia się do wzrostu dochodów rolników oraz redukuje zużycie pestycydów KLIK.

3. Brazylia. Najnowsze dane mówią o tym, że 93,4% areału uprawy soi, kukurydzy i bawełny stanowią odmiany GM KLIK.

4. Indide. Po nieudanych doświadczeniach z uprawą konwencjonalnych odmian bawełny, rolnicy wracaja do uprawy odmian GM KLIK.

5. Kuba. Władze zapowiadają rozpoczęcie upraw kukurydzy GM jeszcze w tym roku. Odmiany GM mają pomóc w zwiększeniu wydajności produkcji kukurydzy KLIK.

6. Malawi. Rezultaty doświadczeń polowych z roślinami GM – banany, wspięga i bawełna KLIK.

7. Nigeria. „Biotechnologia może zapewnić samowystarczalność żywieniową” – prof. Benjamin Ubi, prezydent Nigeryjskiego Towarzystwa Biotechnologicznego KLIK.

8. Senegal. Prezydent Macky Sall popiera wykorzystanie GMO w rolnictwie KLIK.

9. USA:

– Firma nasienna S&W Seed Company wprowadza do sprzedaży nową odmianę lucerny z technologią odporności na herbicyd glifosat KLIK;

– Władze okręgu Harris (Huston) w Teksasie rozważają przeprowadzenie doświadczeń z uwalnianiem do środowiska komarów GM celem ograniczenia populacji komarów odpowiadających za rozprzestrzenianie wirusa Zika KLIK.

– Czy genetycznie modyfikowane wirusy pomogą w walce z zielenieniem cytrusów – chorobą bakteryjną, która dziesiątkuje plantacje cytrusów na Florydzie KLIK;

– Agencja fitosanitarna Departamentu rolnictwa (APHIS) opublikowała ocenę oddziaływania na środowisko uwalniania genetycznie modyfikowanych ciem z gatunku Tantniś krzyżowiaczek. Eksperymenty miałyby być przeprowadzone przez naukowców z Cornell University KLIK.

10. Wietnam. Na początku przyszłego roku do uprawy trafią kolejne odmiany genetycznie modyfikowanej kukurydzy KLIK.

Inne

1. Najpopularniejszą metodę transformacji (modyfikacji) genetycznej roślin wynalazła… natura, a nie szaleni naukowcy w białych kitlach KLIK.

2. Czy GMO naprawdę jest tak szkodliwe, jak się mówi? KLIK.

3. Żywić bez GMO? Możliwe, trudniejsze i droższe KLIK.

4. Rośliny a prawa autorskie: Czy GMO można ściągnąć z sieci? KLIK.

5. Inżynieria genetyczna stanowi bezpieczny sposób na poprawę wartości odżywczych głównych roślin uprawnych KLIK. Tekst noblisty Wernera Arbera oraz przewodniczącego Papieskiej Akademii Nauk.

6. Jaka jest dopuszczalna zawartość GMO w paszach non-GMO? KLIK. Dopuszczalna zawartość GMO w paszach non-GMO jest regulowana specjalnym rozporządzeniem. Jednak co dokładnie określa wartość 0,9%?

7. Rozwój techniki CRISPR w kierunku edytowania wielu genów jednocześnie- metoda CREATE oraz CombiGEM KLIK.

8. Pajęczy jedwab z roślin GM? Naukowcy opracowali sposób wytwarzania pajęczego jedwabiu w roślinach KLIK.

9. W jaki sposób tworzone są niebrązowiejące jabłka Arctic Apples KLIK.

10. Świecące drzewa, rezygnacja z kolonoskopii i inne cuda biologii syntetycznej KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. GMObiektywnie… ale zartownis z Pana.

  2. Doktor nauk rolniczych i biolog molekularny… pisze o zaletach GMO rownie obiektywnie jak ksiadz o ewangelii.
    Moze ekolog by cos dolozyl?
    Bo o tym, ze za zywnosc bez GMO „ciemni ludzie” gotowi sa na swiecie placic 3 razy wiecej juz nie wspomne. To ekonomia… Rynek ZAWSZE ma racje

  3. Ludzie są gotowi płacić 3 razy więcej za żywność bez GMO, bo rzeczywiście są ciemni i dają sobie robić wodę z mózgu cwaniakom, którzy na walce z GMO robią kariery. A rynek, jego niewidzialna ręka jest dlatego niewidzialna, bo jej nie ma. Ale jeśli oprzemy się na rynku to po co odgórne zakazy? Wystarczy oznakowanie.

css.php