Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

28.02.2017
wtorek

GMO Box Office – Luty

28 lutego 2017, wtorek,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. Mlekpol, krajowy gigant z ponad 3 mld zł rocznych obrotów, producent m.in. Łaciatego, oraz Spomlek, znany m.in. z serów Serenada zapowiedzieli, iż rezygnują w produkcji z produktów mlecznych pochodzących od krów karmionych paszami GM KLIK.

2. Instytut Rothamsted Reserach otrzymał pozwolenie na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanej super-pszenicy KLIK.

3. W Afryce przyspieszają prace nad wdrożeniem do uprawy genetycznie modyfikowanej wspięgi odpornej na szkodnika KLIK.

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. 90-cio dniowe badania toksykologiczne transgenicznej kukurydzy GmTMT KLIK. Badania wykonane na szczurach wykazały, że transgeniczna kukurydza jest tak samo bezpieczna jak konwencjonalny odpowiednik.

2. Globalny rynek produktów GM osiągnie do roku 2021 wolumen 130 mln ton rocznie (obecnie to 112 mln ton) KLIK.

3. Ocena bezpieczeństwa ryżu Bt i innych roślin z modyfikacją Bt z wykorzystaniem pająków jako modelowego zwierzęcia niedocelowego – przegląd KLIK.

4. Nie tylko „nauka”: czynniki wpływające na kształtowanie postawy kobiet wobec GMO w Australii KLIK.

5. Genetycznie modyfikowana żywność – świadomość, nastawienie i opinie konsumentów z Polski i Wielkiej Brytanii KLIK.

Polska

1. „…dobrowolna decyzja producentów mleka o przejściu na pasze bez GMO nie wstrząśnie rynkiem. Wstrząsem byłoby całkowite przestawienie się na takie pasze producentów trzody chlewnej i drobiu, bo ich zapotrzebowanie jest znacznie większe.(…)” KLIK.

2. Polscy producenci drobiu i trzody nie poradzą sobie bez importowej paszy GMO? KLIK. „Ostatnia zmiana dokonana w ustawie o paszach zakłada, że tylko do końca 2018 r. będzie można wykorzystywać śrutę z soi GMO. ─ Ustawodawcy chcą , by ten surowiec zastąpiły produkowane w kraju rośliny strączkowe. To nie jest możliwe – ocenia Adam Tański, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.”

3. Polscy giganci branży spożywczej rezygnują z GMO. To zła wiadomość. Naukowiec z PAN obala mity KLIK.

Europa

1. Unia Europejska:

– Komisja ujawniła plan reformy zasad głosowania w trakcie zatwierdzania kontrowersyjnych produktów jak GMO czy pestycydów. Dotychczasowy sposób procedowania był wielokrotnie krytykowany przez państwa członkowskie za niedemokratyczny charakter, bowiem nieuzyskanie w głosowaniu kwalifikowanej większość powodowało, że o autoryzacji ostatecznie i arbitralnie decydowała Komisja KLIK;

– Unia Europejska utknęła w miejscu w kwestii podjęcia decyzji czy i jakie regulacje prawne mają dotyczyć dopuszczania na rynek organizmów ulepszonych z użyciem najnowszych technik inżynierii genetycznej (m.in. CRISPR) KLIK;

– Unia Europejska może w przyszłości blokować import produktów rolnych z Wielkiej Brytanii, jeśli ta po Brexicie zdecyduje się na ich uprawę KLIK.

2. Norwegia. Norweska Rada Biotechnologiczna debatuje nad hodowlą łososi modyfikowanych genetycznie. Ryby GMO miałyby zachować czystość gatunku dzikich łososi. Jednak podstawowe pytanie brzmi: czy ludzie będą je jeść? KLIK.

3. Szkocja. Pani Premier rządu szkockiego zapowiada utrzymanie obecnej polityki w kwestii uprawy roślin GM – nadal rząd jest przeciwny KLIK.

4. Wielka Brytania. Naukowcy z The Sainsbury Laboratory wystąpili do ministerstwa rolnictwa o zgodę na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanego ziemniaka odpornego na zarazę KLIK.

Świat

1. Raport Departamentu rolnictwa USA ws. stanu biotechnologii rolniczej w Pakistanie.

2. Australia:

– Uniwersytet w Queensland wystąpił o zgodę na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanego sorgo o zmienionych właściwościach odżywczych KLIK;

– W ciągu kilku miesięcy rozpoczną się doświadczenia polowe genetycznie modyfikowanych bananów Cavendish, odpornych na groźną chorobę wirusową KLIK;

– Hodowcy bydła liczą na wprowadzenie do uprawy genetycznie modyfikowanych odmian traw pastewnych KLIK.

3. Chile. Czy trwająca od siedmiu lat susza zmusi władze do zmiany podejścia do wykorzystania roślin GM w rolnictwie? KLIK.

4. Ghana. Dr Afriyie Akoto – minister ds. rolnictwa i wyżywienia zapowiedział, że Rząd będzie wspierać nowoczesne technologie w rolnictwie KLIK.

5. Nowa Zelandia. Naukowcy opracowali genetycznie modyfikowaną trawę pastewną, o zwiększonej produktywności do 50%. Badacze planują wykonać szereg doświadczeń polowych w … USA – z powodu restrykcyjnych przepisów obowiązujących w ich kraju KLIK.

6. USA:

– Utrzymanie diety „wolnej od GMO” oznacza wzrost wydatków na żywność w rodzinie o ok. 3000 rocznie KLIK;

– Agencja ds. Żywności i Leków zamierza objąć procedura regulacyjną odmiany bezrogich krów otrzymanych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi inżynierii genetycznej (CRISPR) KLIK To znacząco wydłuży wprowadzenie na rynek nowych ras, a być może nawet uniemożliwi.

Inne

1. „Regulacje prawne dotyczące biotechnologii powinny opierać się na faktach a nie przekonaniach” – Dr. Nina Fedoroff KLIK.

2. Naukowy konsensus ws. bezpieczeństwa GMO jest jednoznaczny i zdecydowany KLIK.

3. „Moralne obrzydzenie kontra naukowa racjonalność czyli wojna o GMO” – wykład Marcina Rotkiewicza (POLITYKA) i dr. Sławomira Sowy (IHAR-PIB) KLIK.

4. 10 najbardziej znanych/nieznanych przykładów GMO KLIK.

5. Pierwszy półsyntetyczny organizm na Ziemi. Szansa czy… zagrożenie dla ludzkości? KLIK. „Uczeni stworzyli pierwszy na świecie organizm, który ma po części sztuczne DNA. To może być początek zupełnie nowej formy życia”.

6. 5 sposobów w jaki GMO pomagają środowisku KLIK.

7. Opóźnia się procedura przejęcia firmy Monsanto przez firmę Bayer KLIK. Zarówno USA jak i UE żądają przedstawienia większej ilości szczegółów ws. przejęcia.

8. Naturalne populacje kasztanowców amerykańskich są zagrożone rozprzestrzeniającym się wirusem – inżynieria genetyczna przychodzi z pomocą KLIK.

9. 8 najpopularniejszych mitów nt. GMO KLIK.

10. Dzięki inżynierii genetycznej produkcja dżinsów będzie tania jak nigdy wcześniej KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php