Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

4.11.2016
piątek

Moratorium wydłużone

4 listopada 2016, piątek,

Dziś Sejm zadecydował o przyjęciu projektu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianie ustawy o paszach (395 posłów głosowało za projektem). Celem przyjętej ustawy było wydłużenie moratorium na obowiązywanie zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt gospodarskich. Pasze zawierające śrutę sojową GM będą mogły być stosowane do końca 2018 r.

Najpierw krótkie wprowadzenie, bo sytuacja jest kuriozalna. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził zakaz stosowania pasz GMO (dokonał tego rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2006 r.). Jest on niezgodny z prawem Unii Europejskiej – łamie zasadę swobodnego przepływu materiałów i produktów. Zakaz ten nigdy nie wszedł w życie, bo kolejne rządy odkładały jego obowiązywanie. Dwa razy zrobił to rząd koalicji PO-PSL, za co spotykała go ostra krytyka szczególnie z ust posłów PiS. Dziś taką samą decyzję podjęli posłowie Prawa i Sprawiedliwości (z poparciem opozycji).

Wydłużenie moratorium to dobra decyzja – choć najlepiej byłoby po prostu znieść kuriozalny zakaz. Dzięki temu najprawdopodobniej uratowano branżę drobiarską, która jest liderem produkcji w Unii Europejskiej i to m.in. dzięki paszom GMO. Przedstawiciele sektora od lat przestrzegają, że wejście w życie zakazu będzie oznaczać upadek branży, spowoduje wzrost cen żywności (w skrajnym przypadku nawet o 30-40 proc.), a w efekcie i tak nie zabezpieczy Polaków przed żywnością wyprodukowaną na bazie pasz GM. Nasze rodzime produkty zostaną zastąpione tańszymi odpowiednikami z Zachodu – wyprodukowanymi z użyciem soi genetycznie modyfikowanej.

Na pewno rozczarowani czuć się mogą wyborcy PiS, którzy jeszcze nie tak dawno słyszeli przedstawicieli tej partii przekonujących, że oni GMO na polski rynek nie dopuszczą. Sam Jarosław Kaczyński w 2011 r. zapewniał: „Jeśli wygramy wybory, zakaz GMO wprowadzimy niezwłocznie”. Po przejęciu władzy niezwłocznie podjęto działania, żeby GMO było stosowane w polskiej gospodarce przez kolejne lata.

Pewnym ukłonem w kierunku rozczarowanych wyborców ma być poprawka zgłoszona przez posłów PiS podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Rolnictwa. Przyjęta poprawka (niekonsultowana z Ministerstwem Rolnictwa) skróciła okres obowiązywania moratorium o dwa lata (początkowo miało obowiązywać do końca 2021 r.). Pan Ardanowski (PiS) odgrażał się, że posłowie PiS dają w ten sposób czas Ministerstwu Rolnictwa na całkowite odejście od pasz GMO. Oczywiście jest to nierealne do zrealizowania.

Ciekawa była dyskusja posłów na sali sejmowej w dniu 3 listopada 2016 r. Zaskakująco łagodny ton wypowiedzi prezentowali posłowie PiS. Zbigniew Dolata, występujący w imieniu klubu PiS, wręcz chwalił poprzednie rządy za wprowadzanie programów mających na celu zwiększenie krajowej produkcji białka – oczywiście prace okazały się niewystarczające, ale nowy rząd już to nadrabia (choć zaczął od obcięcia o milion złotych funduszy na badania roślin motylkowych). Pani Niedziela (PO) przypominała wypowiedzi posłów PiS, którzy atakowali poprzednie rządy za wprowadzanie moratorium, pięknie pokazując hipokryzję polityków obozu rządzącego. Przedstawiciel Kukiz’15 poinformował, że jego klub poprze wydłużenie moratorium, co również stanowi niespodziankę, gdy uwzględni się przedwyborcze deklaracje i obecne wypowiedzi członków tego ruchu. Posłanka Nowoczesnej, czytając z kartki, sprawiała wrażenie, że nie za bardzo wie, o czym mówi. Generalnie PiS został bardzo oszczędzony przez opozycję, która nie skorzystała z okazji do ataku i zgodnie poparła projekt zmiany ustawy o paszach.

Dziś otrzymaliśmy klarowną odpowiedź na pytanie o to, czy GMO jest nam w ogóle potrzebne. Tak, jest wręcz niezbędne dla polskiego rolnictwa.

PS Przy okazji przypomnę: zarówno badania polskich naukowców jak i wieloletnie programy badawcze Unii Europejskiej dowodzą bezpieczeństwa pasz GMO dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php