Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.10.2016
poniedziałek

GMO Box Office – Październik

31 października 2016, poniedziałek,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. W Bangladeszu zakończył się pierwszy rok doświadczeń polowych Złotego ryżu – wyniki są zadowalające. Daje to szansę na to, że już w 2018 roku Złoty ryż będzie mógł być uprawiany przez rolników KLIK. Złoty ryż powstał w ramach humanitarnego projektu, którego celem jest walka z niedoborem witaminy A. Ma być udostępniany rolnikom za darmo.

2. Naukowcy z Washington State University opracowali sposób na znaczący wzrost produktywności i poprawę jakości soi. Eksperymentalne rośliny uzyskane przez badaczy wiążą dwukrotnie więcej niezbędnego do rozwoju roślin azotu atmosferycznego i mają o 36 proc. wyższy plon w stosunku do konwencjonalnych odpowiedników KLIK.

3. Australia. Parlament stanu Zachodnia Australia unieważnił ustawę z 2003 roku, która w praktyce wprowadziła moratorium na uprawy roślin GM. Z decyzji zadowolone są przede wszystkim organizacje rolnicze KLIK

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. Panel naukowy GMO Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię nt. bezpieczeństwa genetycznie modyfikowanej bawełny GHB119 (Bayer). W podsumowaniu dokumentu czytamy, że bawełna GM jest tak samo bezpieczna jak jej konwencjonalny odpowiednik i nie niesie ze sobą dodatkowego ryzyka dla zdrowia ludzi, zwierząt czy środowiska KLIK.

2. Poziom ekspresji białka Bt w genetycznie modyfikowanych odmianach bawełny uprawianej w Chinach KLIK.

3. Wpływ pestycydów na zdrowie rolników w Chinach: implikacje dla rozwoju roślin GM KLIK.

4. Porównanie toksyczności pestycydów stosowanych w USA w latach 1990-2015 KLIK.

5. Nieznane i możliwe implikacje znakowania żywności zawierającej GMO KLIK.

6. Socjoekonomiczne skutki uprawy roślin GM o poprawionych właściwościach odżywczych: meta-analiza KLIK.

7. Charakterystyka genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy – MON-89Ø34-3 × MON-88Ø17-3, MON-89Ø34-3 × MON-ØØ6Ø3-6 i MON-ØØ6Ø3-6: alternatywa dla produkcji kukurydzy w Meksyku KLIK.

Polska

1. Oddadzą człowiekowi zastawkę serca, uratują skórę po poparzeniach. Mowa o transgenicznych świnkach z krakowskiego Instytutu Zootechniki UJ. Pierwsze testowe przeszczepy zakończyły się pełnym sukcesem KLIK.

2. Poseł Pięta chce przymusowo karmić opozycję żywnością GMO. Rzecznik PSL nazywa go sadystą i obiecuje nagrodę w tubce KLIK. Taki mamy poziom debaty publicznej w Polsce.

3. Społeczeństwo generalnie oczekuje produktów wytwarzanych bez GMO. Takie też jest stanowisko rządu. Staramy się o to, żeby Polska była krajem wolnym od GMO – informuje Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w MRiRW KLIK.

Europa

1. Unia Europejska:

– Parlament Europejski sprzeciwia się dopuszczeniu do uprawy nowych odmian kukurydzy MON810, Bt11 i 1507 KLIK;

– Niemiecki koncern Bayer ogłosił, że nie będzie wprowadzał w Europie roślin modyfikowanych genetycznie po przejęciu specjalizującego się w tej dziedzinie amerykańskiego Monsanto KLIK;

– Francja skierowała prośbę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości by wydał opinię ws. tego czy rośliny uzyskane w wyniku stosowania tzw. nowych technik hodowli (NBT) powinny być klasyfikowane jako GMO KLIK.

2. Niemcy. Rzad federalny i rządy landów razem będą decydować w przyszłości czy wprowadzać zakazy upraw rośłin GM autoryzowanych w Unii Europejskiej KLIK.

3. Norwegia. Jak do tego doszło, że Norwegia stała się tak skrajnie negatywnie nastawiona do GMO? KLIK.

4. Raport USDA nt. stanu biotechnologii rolniczej w Holandii i Ukrainie

Świat

1. Australia. Ponad 95% areału upraw bawełny GM będzie w tym sezonie stanowić odmiana nowa odmiana firmy Monsanto Bollgard 3. Przedstawiciele Monsanto informują, że jeszcze nigdy się tak nie zdarzyło, by w pierwszym roku od wprowadzenia na rynek nowej odmiany aż 95% rolników zdecydowało się na zakup nowej odmiany GM KLIK.

2. Brazylia. Rządowa agencja ds. bio-bezpieczeństwa CTNBio zezwoliła na import z USA trzech odmian kukurydzy GM. Autoryzowane odmiany będą wykorzystywane do produkcji pasz KLIK.

3. Indie:

– Sąd Najwyższy rozpatrzy prośbę o wprowadzenie zakazu komercyjnej uprawy gorczycy GM KLIK;

– hinduskie organizacje rolnicze, we wspólnej petycji skierowanej do premiera kraju, proszą by wsłuchał sie w ich głos i zezwolił na uprawę genetycznie modyfikowanej gorczycy KLIK.

4. Kanada. Firma Okanagan Speciality Fruits informuje o pierwszym zbiorze genetycznie modyfikowanych jabłek Arctic w celach komercyjnych (odmiany Granny i Golden) KLIK.

5. Korea Południowa. Społeczeństwo podzieliło się w kwestii uprawy roślin GM na terenie kraju, po tym jak władze poinformowały, że w jednostkach naukowych trwają liczne badania nad uzyskanie genetycznie modyfikowanych odmian ryżu. Jak zaznaczają oficjele, ma to zabezpieczyć kraj w przyszłości, gdyby okazało się, że z powodu zmian klimatu uprawa ryżu będzie zagrożona – odmiany GM miałyby pomóc KLIK. W kraju prowadzonych jest 146 projektów nad uzyskaniem roślin GM, z czego 71 dotyczy ryżu. Od 2011 roku władze przeznaczyły na prace nad roślinami GM prawie 43 miliony dolarów.

6. Tanzania. W Tanzani zdecydowano o przeprowadzeniu pierwszych doświadczeń polowych kukurydzy GM. Odmiany o zwiększonej tolerancji na suszę opracowano w ramach miedzynarodowego projektu WEMA KLIK.

7. USA:

– Firma SAB Biotherapeutics (Płd. Dakota) zmodyfikowała krowy by produkowały ludzkie przeciwciała. Ludzkie przeciwciała izolowane z osocza krów mogą pomóc w walce z takimi chorobami jak Ebola, MERS czy grypa KLIK;

– 58% rolników w stanie Indiana twierdzi, że uprawia rośliny genetycznie modyfikowane – rezultaty sondażu KLIK;

– Naukowcy z uniwersytetu na Florydzie wykorzystują technikę CRISPR w celach uzyskania drzew cytrusowych odpornych na chorobę – zielenienie cytrusów KLIK;

– Departament rolnictwa (USDA) wydał zgodę na komercjalizację genetycznie modyfikowanego ziemniaka firmy Calyxt KLIK. W ulepszonej odmianie wyciszono geny odpowiedzialne za powstawanie niekorzystnego efektu brązowienia miąższu ziemniaka.

8. Zimbabwe. Wprowadzenie do uprawy genetycznie modyfikowanej bawełny Bt przyniosłoby ok. 50 mln dolarów zysku dla budżetu państwa KLIK.

Z obozu przeciwników GMO

1. Czasopismo Food and Nutrition Sciences uaktualniło decyzję ws. wycofania (retrakcji) ze swoich łam publikacji pana Federico Infascelliego (Uniwersytet w Neapolu) – włoskiego naukowca, który manipulował danymi by szkodzić GMO. Redakcja czasopisma ponownie przytoczyła powody wycofania publikacji – fabrykowanie danych – oraz poinformowała, że pan Infascelli przestał być członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma KLIK. O panu Infascellim pisałem na swym blogu: Włoski naukowiec fałszował badania by szkodzić GMO.

2. Grupka kanadyjskich ekologistów złożyła w sądzie federalnym apelację od wyroku z grudnia 2015, w którym to sąd wydał niekorzystny dla skarżących aktywistów wyrok i utrzymał w mocy decyzję władz o zezwoleniu na sprzedaż i produkcję genetycznie modyfikowanego łososia AquAbounty KLIK.

3. Aktywiści anty-GMO zorganizowali w Hadze fałszywy Trybunał, który sądził firmę Monsanto ze rzekomo popełnione zbrodnie przeciwko ludzkości KLIK.

4. Z okazji światowego Dnia Żywności papież Franciszek ostrzegał przez rujnującymi efektami uprawy roślin GM KLIK.

Inne

1. Czy powinniśmy obawiać się GMO? Sonda uliczna KLIK.

2. Natura – pierwszy twórca GMO KLIK. Artykuł Mary-Dell Chilton – pierwszej naukowiec, która uzyskała rośliny GM.

3. Rośliny GM są potrzebne – dla rolników oraz środowiska KLIK.

4. Monsanto RIP – tekst o najbardziej innowacyjnej firmie agrobiotechnologicznej świata KLIK.

5. Żywność GMO. Jest się czego obawiać? Rozmowa w telewizji TVN KLIK.

6. Historia Nauki: Pierwsza genetycznie modyfikowana Arabidopsis thaliana KLIK. Tak, dokonali tego ważnego osiągnięcia dla biotechnologii rośłin naukowcy firmy Monsanto.

7. Nie lubicie firmy Monsanto? W takim razie powinniście być pro-GMO a nie anty i oto dlaczego KLIK.

8. W cyklu „Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią” organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński, 26 listopada odbędzie się wykład dr. Wojciecha Strzałki pt.: „Rośliny transgeniczne – nadzieje i obawy” KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
 1. Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało.
  I masz BOX.
  Do przeżuwania przez najbliższ tydzień Klik po Kliku.

  Jednak ,obok przeżuwania,chodzi mi o ocenę jak i czy GM zbawia nas ,tak jak zbawiał nas Śwęty N.Borlaug.Sam Go kanonizowałem.Nobel Noblem ale jak dostał ten z Brooklinu …

  Jak zbawia na wielkich obszarach Azji i Afryki i jak może zbawić moich sąsiadów siedzących na najlepszych glebach krajowych.Siedzacych jałowo bo się nie opłaca.

  Zdaje sobie sprawe,ze jest to żądanie wręcz złośliwe i właściwie awykonalne w odniesieniu do sąsiadów.Sam bym się nie podjął.

  Panie Redaktorze do dzieła.

  Pozdrawiam

css.php