Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

15.09.2016
czwartek

Spiskowa teoria dziejów legła w gruzach

15 września 2016, czwartek,

Znienawidzony przez aktywistów, amerykański koncern agrobiotechnologiczny – Monsanto, zostanie przejęty przez niemiecką firmę Bayer (również jednego z największych graczy sektora agrochemicznego). Informację tą przekazały mediom władze obu firm. Kwota przejęcia to 66 mld dolarów. W ten sposób powstanie największy agrobiotechnologiczny koncern świata.

Połączenie firm Bayer i Monsanto to trzecia z serii wielkich fuzji w sektorze agrochemicznym/agrobiotechnologicznym. Pierwszy ruch wykonały koncerny DuPont i Dow, które połączyły się z końcem 2015 roku. W lutym 2016 roku do gry włączył się chiński gigant ChemChina, który uprzedzając firmę Monsanto, kupił szwajcarską Syngentę za 43 mld dolarów. Wydarzenia te całkowicie przemodelowały podział sektora nasiennego. Jeśli do niedawna mówiło się o tzw. Wielkiej Szóstce największych firm nasiennych na świecie, tak obecnie należy mówić już tylko o Wielkiej Trójce.

W doniesieniach medialnych opisujących to wydarzenie używa się wielu przymiotników zaczynających się od przedrostka „naj-„: największe przejęcie w tym roku, największe przejecie w historii Niemiec, itd. Jedno jest pewne – jesteśmy świadkami powstania największego koncernu agrochemicznego/agrobiotechnologicznego na świecie. Po obu stronach Atlantyku, informacja o połączeniu gigantów jest przyjmowana z dystansem i obawami. Obawy dotyczą nie tyle samej firmy Bayer i jej pozycji w przyszłości, ale raczej skutków jakie mogą wynikać z dominacji na rynku trzech potężnych koncernów.

Za to aktywiści zwalczający GMO będą mieli nie lada problem. Cała ich złość będzie najprawdopodobniej przekierowana na firmę Bayer (co na pewno nie przysporzy jej popularności). Tylko czy straszenie europejską firmą produkującą aspirynę odniesie taki sam efekt? Przejęcie Monsanto podważa także jedną z głównych teorii spiskowych naszych czasów, w której to znienawidzony amerykański koncern miał przejąć kontrolę nad życiem i światem (oczywiście dzięki nasionom GMO).

Na chwilę obecną nie wiadomo czy ostatecznie dojdzie do przejęcia. Oba koncerny porozumiały się i to jest kluczowe, niemniej podpisano na razie jedynie wstępne porozumienie ws. fuzji. Teraz firmy będą musiały pokonać wiele prawno-formalnych przeszkód, a być może pojawią się i polityczne naciski na storpedowanie procesu. Amerykański senator i do niedawna kandydat na Prezydenta USA – Bernie Sanders stwierdził, że jeśli dojdzie do przejęcia, będzie to stanowić zagrożenie dla wszystkich Amerykanów.

Bayer agrees $66bn Monsanto deal to create agrichemicals giant

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Spiskowa teoria się potwierdza – przejęcie i zmonopilizowanie globalnej produkcji żywności. Wszyscy jesteśmy zagrożeni. Monopolizacja służy do windowania cen i wywierania presji politycznych.
    PS. Manipulacje genetyczne ryżu czy pszenicy to mała betka.

  2. Zapewne jest pan naukowcem, kochającym swoją pracę, ale – z całym szacunkiem – nie widzącym dalej niż drzwi pańskiego laboratorium. Pańscy poprzednicy tacy jak Einstein czy Sołżenicyn też byli naukowcami i co … dali światu bombę atomową!!! Poniewczasie żałowali, pisali listy, zostali propagatorami pokoju ale już było za późno. Naukowcom i politykom trzeba patrzeć na ręce bo moga narobić bałaganu. Dlatego powstają organizacje pozarzadowe i komitety obrony.
    Moje soki żołądkowe dadzą sobie radę z modyfikową genetycznie cieleciną czy brukselką ale na monopol żywności nie bedzie mocnych. Pana też to dotyczy. Pozdrawiam.

  3. W świetle niedawnych dokonań VW, Audi, MAN i Deutsche Banku i, jak pokazuje praktyka bez jakiejkolwiek możliwości kontroli, na usta ciśnie się pytanie: czy można liczyć na uczciwość tego niemieckiego koncernu?

  4. Bayer producent cyklonu b

  5. Mało kto wie, że aspiryna należy do najbardziej morderczych leków w dziejach.

css.php