Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.07.2016
niedziela

GMO Box Office – Lipiec

31 lipca 2016, niedziela,

Top 3 wydarzeń miesiąca

1. W USA wprowadzony zostanie wymóg znakowania żywności zawierającej GMO. To efekt kompromisu pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami wprowadzenia wymogu znakowania żywności GM KLIK PL. Projekt ustawy został podpisany przez prezydenta Obamę KLIK.

2. Amerykańskie Naukowe Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało stanowisko ws. chwastów odpornych na herbicydy. W stanowisku czytamy, że odporne na herbicydy chwasty obecne w uprawie roślin GM nie są niczym niezwykłym. Pierwsze tzw. super-chwasty pojawiły się na 40-lat przed erą upraw GMO KLIK.

3. Pierwszy test kliniczny z wykorzystaniem genetycznie edytowanych techniką CRISPR ludzkich komórek ruszy w sierpniu w Chinach KLIK.

Badania naukowe, publikacje, raporty

1. Genetycznie modyfikowane rośliny: kamienie milowe i najnowsze osiągnięcia KLIK.

2. Sukces genetycznie modyfikowanej bawełny: fikcja czy rzeczywistość KLIK.

3. Europejska niespójność w podejściu do uprawy i importu GMO KLIK.

4. Raport FAO: Rola biotechnologii w zrównoważonych systemach produkcji żywności KLIK.

5. Opinia konsumentów nt. żywności genetycznie modyfikowanej: nowe dane z szerokiej meta-analizy KLIK.

6. Genetycznie modyfikowana soja w południowej Afryce KLIK.

7. Czynniki związane ze zjawiskiem fali samobójstw rolników w Indiach KLIK. „Wprowadzenie do uprawy bawełny Bt nie miało wpływu na wzrost liczby samobójstw wśród rolników i żadne badania naukowe nie wykazały związku między tymi zjawiskami.”

8. Żywność genetycznie zmodyfikowana (żywność GM) – analiza publikacji w Gazecie Wyborczej w latach 1995 ÷ 2012 KLIK PL.

Polska

1. Ewa Lech – podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa – przekonuje o tym, jak ważne dla naszej gospodarki są pasze GMO: „Jesteśmy bardzo konkurencyjni, ponieważ nasz drób jest o około 30 procent tańszy. (…) Przy zakazie stosowania pasz GMO ceny byłyby bardzo niekonkurencyjne, a żywność zdrożałaby o około 20-30 procent” KLIK PL.

2. Z końcem czerwca Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt nowelizacji Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych KLIK PL. W noweli pojawia się kontrowersyjny Art. 49a: „Ustanawia się terytorium Rzeczpospolitej Polskiej strefą wolną od GMO…”.

3. Wraz z początkiem lipca 2016 r. OSM Piątnica wprowadziła dodatkowe znakowanie swoich produktów, informując na opakowaniach, że wytwarzane są one z mleka pochodzącego od krów, karmionych paszami wolnymi od modyfikacji genetycznych (GMO) KLIK PL.

4. Klub Kukiz’ 15 składa projekt ustawy o oznakowaniu produktów całkowicie wolnych od GMO KLIK PL. Dziwna inicjatywa, bo miesiąc wcześniej ministerstwo rolnictwa zapowiedziało wprowadzenie takiej ustawy.

5. Czy będzie przełom w ustawie o GMO? KLIK PL. Od dziesięciu lat w parlamencie trwa chocholi taniec wokół ustawy zakazującej stosowania roślin GMO w żywieniu zwierząt. Raczej bezsensownej, a z pewnością niezgodnej z prawem europejskim – artykuł Marcina Rotkiewicza z POLITYKI.

6. Tropią rośliny genetycznie modyfikowane KLIK PL. Oddział WIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa) w Krotoszynie przeprowadził 35 kontroli stosowania materiału siewnego kukurydzy, w tym odmian genetycznie zmodyfikowanych (GMO).

Europa

1. Unia Europejska:

– Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z państwami członkowskimi o zatwierdzeniu dwóch nowych upraw kukurydzy GMO – Bt11 i 1507. Procedura negocjacji rozpoczęła się 9 lipca KLIK PL;

– Po dziesięciu latach KE dopuściła na unijny rynek trzy odmiany soi GMO. Trzy odmiany zostały dopuszczone do stosowania, jako importowana pasza i środek spożywczy, lecz nie do uprawy na terenie UE. Dopuszczone odmiany to MON 87708 x MON 89788, MON 87705 x MON 89788 i FG 72 KLIK PL.

2. Niemcy. Lidl jest pierwszą niemiecką siecią marketów, która dostała oficjalny certyfikat poświadczający, że sprzedawane tam mleko jest wolne od GMO KLIK PL.

3. Rosja. Krajowa agencja ds. fitosanitarnych wprowadza od 1 sierpnia całkowity zakaz importu pasz i produktów do wytwarzania pasz z terenu Ukrainy z powodu wykrycia GMO w tych produktach GMO. Jest to zapewne element gry politycznej, niemniej od dawna mówi się, że rolnicy ukraińscy w dużych ilościach uprawiają nielegalnie soję GM.

4. Wielka Brytania. Czy po Brexicie rozkwitną uprawy roślin GM na wyspie? KLIK.

Świat

1. Australia. W roku 2016 wzrósł areał upraw roślin GM o ok. 2,5% w stosunku do roku 2015 KLIK.

2. Bangladesz:

– Pan Mohammad Hafizur Rahman, rolnik z Bangladeszu opowiada o swoich doświadczeniach z uprawą odpornego na szkodniki bakłażana Bt oraz dementuje doniesienia medialne o tym, że eksperymenty z uprawą bakłażana Bt należy uznać za porażkę KLIK;

– Uprawa bakłażana Bt w Bangladeszu. Obszerny reportaż redakcji Al Jazeera KLIK.

3. Brazylia. Genetycznie zmodyfikowane komary skutecznie obniżają liczbę chorych na dengę (…) na obszarach, gdzie wypuszczono zmodyfikowane komary, liczba chorych zmniejszyła się aż o 90 proc., co wskazywałoby na skuteczność metody KLIK PL.

4. Filipiny. Sąd Najwyższy unieważnił swoją decyzję z grudnia 2015 i anulował kontrowersyjną decyzję o wprowadzeniu zakazu prowadzenia doświadczeń polowych roślin GM. Zakaz został wprowadzony na wniosek m.in. organizacji Greenpeace KLIK. Decyzję przyjęto z zadowoleniem przez naukowców, władze i sektor nasienny, ponieważ umożliwia ona kontynuację prac i komercjalizację roślin GM (np. bakłażana Bt).

5. Japonia. Naukowcy z uniwersytetu w Hokkaido opracowali technikę aktywacji genów za pomocą CRISPR/Cas9 KLIK.

6. Kajmany. Sąd nakazał zaprzestanie projektu, polegającego na uwalnianiu komarów GM, którego celem była walka z rozprzestrzenianiem się wirusa Zika KLIK.

7. Korea. Władze poinformowaniu o odesłaniu z kraju transportu pszenicy pochodzącej z Argentyny, po tym jak wykryto w niej obecność nieautoryzowanych odmian GM KLIK.

8. Meksyk. Plantatorzy soi w stanie Campeche z niecierpliwością oczekują decyzji władz o dopuszczeniu do uprawy genetycznie modyfikowanych odmian soi KLIK.

9. Nigeria:

– Organizacja HarvestPlus dementuje kłamliwe informacje rozpowszechniane przez francuską organizację Intelicor, że opracowane w ramach humanitarnego projektu odmiany manioku i kukurydzy o zwiększonej ilości witaminy A to organizmy genetycznie modyfikowane KLIK;

– Nowa odmiana kukurydzy GM wprowadzona zostanie na rynek nie wcześniej niż za 5 lat. Tyle czasu potrzeba na przeprowadzenie odpowiedniej liczby doświadczeń polowych KLIK.

10. Nowa Zelandia. Liderzy partii ACT New Zeland wzywają członków partii Zieloni do porzucenia swojego sprzeciwu wobec wykorzystania roślin GM w rolnictwie KLIK.

11. Pakistan. Stowarzyszenia reprezentujące środowiska rolnicze w Pakistanie z zadowoleniem przyjęły decyzję tamtejszego rządu zezwalającą na uprawę kukurydzy modyfikowanej genetycznie na terenie kraju KLIK PL.

12. USA:

– Badanie opinii przeprowadzone na 1665 klientach sklepów wykazało, że znakowanie żywności GM wprowadza konsumentów w błąd. Od 20% do 36% respondentów uważał, że oznakowanie „wyprodukowane z GMO” świadczy o tym iż produkt jest mniej bezpieczny, mniej odżywczy czy gorszy dla środowiska. Aż 73% stwierdziło, ze byłoby mniej skłonne do kupowania tego typu produktów KLIK;

– Myszy i szczury z genetycznie „podrasowanym” węchem będą wykrywać miny lądowe i pomóc w poznaniu ludzkiego zmysłu węchu – informuje pismo „Cell Reports” KLIK PL. Zespół prof. Paula Feinsteina z Hunter College (City University of New York) stworzył transgeniczne myszy obdarzone wyjątkowo czułym węchem, pozwalającym wykrywać specyficzne zapachy. Mysz może być „dostrojona” do odpowiedniego poziomu wrażliwości na dowolny zapach dzięki wykorzystaniu mysich lub ludzkich receptorów. Można ją wykorzystać np. od wykrywania min lub diagnozowania chorób na podstawie zapachu.

– Czy jedwab uzyskiwany z genetycznie modyfikowanych jedwabników zastąpi kevlar? Amerykańska armia chce sprawdzić przydatność „pajęczego” jedwabiu do produkcji np. kamizelek kuloodpornych KLIK;

– Naukowcy z DowAgrosciences opracowali rzepak GM o zwiększonej ilości kwasów Omega-3. Ilość produkowanych prozdrowotnych kwasów umożliwia komercyjne wykorzystanie odmian KLIK;

– Władze stanu Waszyngton poinformowały o wykryciu nieautoryzowanych odmian pszenicy GM na nieużytkach jednego z rolników. Trwają ustalenia co do pochodzenia pszenicy KLIK;

– Firma Scotts Miracle-Gro planuje w ciągu trzech kolejnych lat wprowadzić na rynek pierwsze genetycznie modyfikowane mieszanki odmian trawnikowych odpornych na glifosat KLIK;

– Mieszkańcy Florydy są podzieleni ws. wykorzystania na ich terenie komarów GM do walki z Ziką KLIK;

– Znakowanie żywności GM:
Vermont. Z początkiem lipca na terenie stanu weszły w życie przepisy wprowadzające wymóg znakowania żywności zawierającej GMO. W efekcie z półek zniknie ok. 3000 produktów KLIK.

Poczynania przeciwników

1. Ekstremiści z ICPPC atakują rząd PiS za wydłużenie moratorium na obowiązywanie zakazu stosowania pasz GMO w rolnictwie KLIK PL. „Z uwagi na mocne stanowisko PiS (w przeszłości), który opowiadał się przeciwko GMO, partia zyskała silne poparcie społeczeństwa, które było zawsze podejrzliwe wobec genetycznie modyfikowanych roślin i wprowadzania ich do łańcucha pokarmowego.”

2. „Greenpeace nie blokuje genetycznie zmodyfikowanego ryżu – produkt ten nie jest dostępny na rynku, gdyż nie spełnił pokładanych w nim nadziei – to odpowiedź ekologów na oskarżenia ponad setki noblistów” KLIK PL.

3. USA. Środowisko organizacji anty-GMO mocno się podzieliło po tym jak niektóre firmy sektora „eko” (potężny Whole Foods), stowarzyszenia z branży żywności organicznej (Organic Trade Association, Organic Valley) i inne organizacje (Justa Label It) poparły kompromisową ustawę wprowadzającą wymóg znakowania żywności GM na terenie całego kraju. W ruch poszły oskarżenia o zdradę, spiskowanie z Monsanto, itp. KLIK.

Inne

1. Jak wyglądałby świat bez GMO? Sporo byśmy utracili KLIK PL.

2. O GMO, strachu i wielkich korporacjach. Wywiad z prof. dr. hab. Pawłem Golikiem KLIK PL.

3. Greenpeace jest bardziej nieuczciwy i niebezpieczny niż mafia KLIK.

4. Quiz. Sprawdź swoją wiedzę o firmie Monsanto. Odpowiedzi mogą zaskoczyć KLIK.

5. Wywiad z dr. Marcinem Filipeckim (SGGW) o GMO w Radiu RDC KLIK PL. ” [Rośliny GM] Są równorzędne z roślinami, które dotychczas stosowaliśmy – wyjaśniał. – Już wiele widzimy, są już wyniki badań wielopokoleniowych.”

6. Pod koniec czerwca magazyn Duży Format Gazet Wyborczej opublikował alarmistyczny reportaż opisujący argentyńskie miasteczko San Salvador, w którym w ostatnich latach notowano wyższą liczbę zachorowań na raka (podobno), co mieszkańcy miasteczka wiążą chętnie ze stosowanym do oprysku genetycznie modyfikowanej soi glifosatem KLIK PL. Tekst jest kiepsko uźródłowiony i wyciąga wnioski na temat związków przyczynowo-skutkowych z opowieści mieszkańców.

7. Ile czasu zajmuje opracowanie nowej odmiany GM? KLIK.

8. Jak przeciwnicy nowoczesnego rolnictwa, szerzą dezinformację o GMO w Afryce KLIK PL.

9. 7 powszechnych mitów nt. GMO KLIK.

10. Afryka jest ofiarą polityki anty-GMO prowadzonej przez Unię Europejską KLIK.

11. GMO mogą przyczynić się do wyżywienia świata i zmniejszenia zużycia pestycydów KLIK.

12. Naukowcy uzyskali kozy GM, których mleko może uratować tysiące dzieci na całym świecie. Niestety tak się pewnie nie stanie – wszystko przez strach przed GMO KLIK.

13. Patenty i ochrona prawna odmian to nie tylko GMO! „Piractwo jest ścigane także na polach! Przepisy są jasne – rolnik, który wysiewa powtórnie własne ziarno, takie które sam wyhodował, uprawia piractwo nasienne. Karane jako wykroczenie przeciw nielegalnemu korzystaniu z odmian roślin objętych ochroną prawną. (…) Agencja Nasienna skierowała do sadu 2 tys. spraw dotyczących rolników, którzy odmówili ujawnienia informacji o stosowanym materiale siewnym.” KLIK PL.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php