W tym twardym boju o prawdę i merytoryczną dyskusję na temat skutków uprawy roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) przychodzi moment, że pewnych faktów nie da się już dłużej ukrywać. Uprawa roślin GM szkodzi, to przesądzone i ostateczne.
Piszę to ze świadomością, że przez te kilka lat prowadzenia bloga byłem osobą popierającą wykorzystanie GMO w rolnictwie, uważając, że to wysoce pożyteczna technologia, która może pomóc ludzkości rozwiązać wiele palących problemów.
Fakt jest jednak taki, że nawet jeśli niektórzy, a nawet wielu, korzysta dzięki uprawie roślin genetycznie modyfikowanych, to niewątpliwie rośliny GM w istotny sposób szkodzą niektórym grupom. Być może mało znaczącym z punktu widzenia globalnej gospodarki świata, ale jednak. Przyszedł dzień, w którym tej prawdy nie da się już dłużej ukrywać lub zbywać obojętnością. Rzucam na szalę cały swój – marny, bo marny – autorytet i przyznaję:
Uprawa roślin genetycznie modyfikowanych bardzo poważnie szkodzi… producentom chemicznych środków ochrony roślin.
Ostateczny dowód na potwierdzenie tej niewesołej tezy odnajdujemy w wiadomości na portalu Bloomberg. Nagłówek mówi sam za siebie: „Monsanto za pomocą nowych odmian soi zabija sprzedaż insektycydów firmy DuPont”.
Nowa odmiana soi GM o nazwie Intacta, wprowadzona na rynek przez firmę Monsanto, jest odporna na szkodniki – sama wytwarza substancje, które chronią ją przed agrofagami. Odmiana Intacta odniosła oszałamiający sukces w Brazylii. Areał upraw soi Intacta podwoił się w zaledwie rok i wynosi obecnie ok. 14 mln hektarów.
Niestety, wprowadzenie do uprawy odmiany soi odpornej na szkodniki poważnie zaszkodziło interesom potentata w produkcji chemicznych środków ochrony roślin – firmie DuPont. I to do tego stopnia, że zdecydował się on na zamknięcie jednej ze swych wytwórni w Teksasie, w którym produkowano insektycyd o nazwie Lannate (stosowany przez brazylijśkich rolników do zwalczania szkodników).
Brazylijscy rolnicy nie zamierzają więcej stosować insektycydów, ponieważ roślina – dzięki modyfikacjom genetycznym – sama się broni. Jak czytamy na portalu Bloomberg, w uprawie odmian nieposiadających cechy odporności na szkodniki wykonuje się nawet 10 oprysków insektycydami w trakcie okresu wegetacyjnego. W uprawie odmiany Intacta tylko jeden oprysk.
To, co szkodzi branży chemicznej, może być zbawieniem dla różnorodności biologicznej (jak to się mawia, coś za coś). Wykonywanie 10 oprysków insektycydami w sezonie niewątpliwie musi negatywnie oddziaływać na wiele gatunków owadów niedocelowych. W przypadku uprawy odmian odpornych na szkodniki giną tylko te owady, które żywią się rośliną.
Jednak okrutna prawda o tym, że uprawa roślin GM szkodzi branży chemicznej, jest znana od dawna, ale mało kto zdawał sobie z tego sprawę. Jak się szacuje, dzięki uprawie roślin GM w latach 1996-2013 zużycie chemicznych środków ochrony roślin zmniejszyło się o 500 mln kg. (w Polsce zużywa się ok. 25-30 mln kg pestycydów rocznie).
Co więcej, z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców – a finansowanych ze środków publicznych – wynika, że uprawa roślin GM prowadzi do zmniejszenia zużycia pestycydów o 37 proc.
Powyzsze liczby dowodzą, jakie spustoszenie w branży chemicznej musi powodować uprawa roślin genetycznie modyfikowanych. Tych faktów nie da się dłużej zbywać obojętnością. Ujawniam prawdę mało znaną: uprawa roślin GM szkodzi, bardzo szkodzi producentom chemicznych środków ochrony roślin. I jeśli jesteś przeciw GMO i domagasz się zakazu ich uprawy, to jesteś po stronie producentów pestycydów i działasz w obronie ich interesów.
🙂
13 kwietnia o godz. 8:19 90325
Czy szanowny Pan może wymienić kilka warzyw czy owoców, które nie były by zmodyfikowane genetycznie, oprócz leśnych grzybów i leśnego runa? Wszystko co kupujemy codziennie w sklepie jest zmodyfikowane genetycznie. Żadna z tych roślin nie występuje w przyrodzie w warunkach naturalnych.
13 kwietnia o godz. 17:13 90326
@artur702
„Żadna z tych roślin nie występuje w przyrodzie w warunkach naturalnych.”
Ma pan rację.
15 kwietnia o godz. 3:01 90327
Czy przypadkiem koncern Monsanto nie zarabia kroci na modyfikowanych genetycznie roślinach, które są jedynymi roślinami odpornymi na chyba najbardziej popularny pestycyd -„Roundup” produkowany przez… Monsanto! GMO nie szkodzi firmom chemicznym GMO to narzędzie do stworzenia monopolu…