Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

18.02.2016
czwartek

WHO popiera wykorzystanie komarów GM w walce z Ziką

18 lutego 2016, czwartek,

W stanowisku z 16 lutego 2016 r. na temat sposobów radzenia sobie z szerzącym się wirusem Zika Światowa Organizacja Zdrowia poparła wykorzystanie „nowych sposobów walki” z epidemią, włączając w to genetycznie modyfikowane komary.
Aedes_aegypti_resting_position_E-A-Goeldi_1905Eksperci WHO zwracają się ku metodom ograniczania rozprzestrzeniania się komarów – nosicieli wirusa Zika – ponieważ w sytuacji braku skutecznej terapii leczenia zakażonych ludzi (brak leków i szczepionek) wydaje się to największą szansą na zagrożonych terenach.

Do genomu komarów GM (samców) wprowadzono transgen tTAV kodujący produkt, który blokuje cykl komórkowy. Samce krzyżują się w naturze z dzikimi samicami. Larwy powstałe w wyniku zapłodnienia zginą, zanim osiągną stadium dorosłego osobnika, zdolnego zakażać człowieka. Cykliczne uwalnianie komarów GM pozwala na szybkie ograniczenie populacji niebezpiecznych komarów.

Genetycznie modyfikowane komary są wysoce skuteczną metodą. Doświadczenia prowadzone w Brazylii przez brytyjską firmę Oxitec jednoznacznie to potwierdziły (populacja komarów spadła lokalnie o 90 proc.). Grzechem byłoby ignorowanie tego faktu. Na szczęście WHO w tej kwestii wydaje się zachowywać racjonalnie.

Stanowisko WHO jest bardzo ważne, szczególnie uwzględniając kontrowersje, jakie wiążą się z wykorzystywaniem organizmów GM czy ich uwalnianiem do środowiska. Jeśli komary GM pomogą w walce z Ziką, może to mieć pozytywne skutki dla przyszłych losów całej technologii.

WHO confirms genetically modified mosquitoes may be used to combat Zika threat

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. To nie komar, to koń trojański GMO.
  PS. Każdemu należy przyczepić tabliczke „GMO” bo jak wpadnie do zupy to będzie problem.

 2. W medycynie GMO używane są od kilku dekad.

 3. A Pan Zalewski do tej pory nie wierzy, że można być uczulonym na soję.http://fakty.interia.pl/new-york-times/news-brud-tez-moze-byc-lekarstwem,nId,2146218

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @bukraba
  A to arg. ad personam po co?

 6. @jakowalski

  1. Nie wiem dlaczego ta informacja pojawia się dopiero teraz. Już w październiku zeszłego roku było o tym wiadomo.
  2. Tytuł wprowadza w błąd, bo nie można wprowadzić zakazu uprawy GMO w całości, a jedynie konkretnych roślin/odmian genetycznie modyfikowanych (i tak też uczyniły te regiony/państwa).
  3. Decyzje państw to efekt zmian prawa UE, które umożliwia wprowadzenia zakazu uprawy konkretnego GMO z powodów innych niż naukowe, np. politycznych i wiele państw z tego skorzystało. Lista ta niespecjalnie mnie zaskakuje, może poza Holandią i Danią. Reszta to w większości o dawna zagorzali przeciwnicy GMO.

css.php