Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

10.12.2015
czwartek

Transgeniczne kurczaki pomogą chorym na rzadką chorobę

10 grudnia 2015, czwartek,

Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na produkcję leku pozyskiwanego genetycznie modyfikowanych kur. Lek nazywa się Kanuma i będzie wykorzystywany w terapii rzadkiej choroby deficytu lizosomalnej kwaśnej lipazy (LAL-D).

Lek pozyskiwany od transgenicznych kur daje nadzieję tym chorym, ponieważ dotychczas nie dysponowaliśmy żadnymi produktami leczniczymi do traktowania schorzenia.

Choroba LAL-D ma podłoże genetyczne – chorzy nie wytwarzają enzymu z grupy lipaz uczestniczącego w metabolizmie estrów. Lek Kanuma będzie pozyskiwany z białek jaj kurzych. Jest to enzym, którego nie produkują chorzy i poprzez podawanie go potrzebującym będzie uzupełniany jego niedobór.

W dzisiejszych czasach produkcja leków z wykorzystaniem GMO to już standard i warto o tym pamiętać, domagając się świata wolnego od GMO. W zdecydowanej większości przypadków w tym celu wykorzystuje się mikroorganizmy genetycznie modyfikowane. Dzięki wykorzystaniu GMO uzyskujemy leki znacznie bezpieczniejsze, łatwiejsze w pozyskiwaniu i, co nie bez znaczenia, tańsze – przez co stają się dostępne dla większej liczby potrzebujących.

Mimo że produkcja leków z wykorzystaniem zwierząt GM nie jest tak powszechna, to Kanuma nie jest pierwszym dopuszczonym przez FDA. Sześć lat temu FDA zezwoliła na sprzedaż produktu leczniczego pozyskiwanego z mleka genetycznie modyfikowanych kóz [2], a w 2014 r. na lek o nazwie Ruconest produkowany w mleku transgenicznych królików [3].

Chciałbym równocześnie uspokoić, że genetycznie modyfikowane kury nie są dopuszczone do spożywania przez ludzi czy zwierzęta. Są to swego rodzaju naturalne biofabryki, w których organizmie produkowana jest substancja aktywna produktu leczniczego. Ich hodowla będzie odbywać się tylko w zamkniętych pomieszczeniach.

US government approves transgenic chicken

1 – FDA approves first drug to treat a rare enzyme disorder in pediatric and adult patients
2 – F.D.A. Approves Drug From Gene-Altered Goats
3 – FDA approves new product to treat rare genetic disease

W cyklu „Po co to gieemo” ukazały się następujące wpisy:
Genetycznie edytowane mikroświnki domowe

Transgeniczne ćmy ochronią uprawy kapustnych?

Transgeniczna kukurydza ułatwi żywienie zwierząt
Superziemniak
Bakterie GM narzędziem w walce z otyłością
Jad pająka zamiast Viagry
Syntetyczne mleko przyszłości
Przemysł motoryzacyjny skorzysta z GMO?
Śliwa Honey Sweet – spełnione obietnice
Kukurydza z β-glukanazą
Przełom w walce z dengą?
Moda genetycznie modyfikowana
Pszenica odstraszająca mszyce
Ryż C4
GMO na suszę
GMO z pomocą zagrożonym gatunkom drzew,
ORF Genetics

Na biegunkę – koza
Hipoalergiczne jabłko
WEMA
Kontrowersyjny łosoś AquAdvantage
Transgeniczne pomidory z genem Bs2
Ziemniak odporny na zarazę
Historia buraka HT
Szczepionka w glonach przeciw malarii
Pszenica i skrobia oporna
Drzewka cytrusowe odporne na HLB
Ekoświnie – Game Over?
Wydajne odmiany zbóż odporne na suszę i nie tylko
Paliwo w tytoniu
Arktyczne jabłka
Zdrowsze (trochę) frytki i chipsy dzięki GMO
Pierwsze owady GMO w Europie
Rośliny przyszłości
Tęczowa papaja

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 14

Dodaj komentarz »
 1. Tak to GMO jeszcze bardziej przyczynia sie do meczenia zwierzat.

 2. @Roman Werpachlowski

  Rzeczywiście, weźmy np. insulinę. Gdyby nie GMO nadal produkowano by ją głównie poprzez uśmiercanie na masową skalę świń, psów czy krów i ekstrakcję enzymu z trzustek zwierzęcych. Teraz mamy bakterie GM.

 3. Od kurczakow do bakterii, szybka zmiana tematu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Chciałbym równocześnie uspokoić, że genetycznie modyfikowane kury nie są dopuszczone do spożywania przez ludzi czy zwierzęta.”
  Byłaby to zaiste straszliwa zbrodnia. Ten świat by tego nie wytrzymał.

 6. @Roman Werpachowski
  Tak, bo oczywiście inaczej te kury żył by sobie w błogostanie, masowano by im stopy i dostarczano smakołyków.

 7. @mpn

  Inaczej bylaby to kwestia wyboru (standardy free range, mimo tego ze dalekie od doskonalosci, daja kurom chociaz troche swobody poruszania sie na dworze), a tak mamy wymog prawny.

 8. @Roman Werpachowski

  No to jest zbrodnia nieslychana: ratuje sie zycie ludzkie poswiecajac kurczaki. W spoleczenstwach w ktorych domowe kotki i pieski karmione sa m.in. karma zawierajaca mieso kurczakow.

  Cos sie koledze priorytety nie poprzestawialy? Bo ludzi z LAL-D to w zaleznosci od podtypu masz 2/1milion (early onset) do 25/!milion(lateonset), zapewne w USA. Zawyzajac nieco: 30/1M * 400M = 12 tys ludzi w US.
  Jak cie taka fantazyja najdzie to sobie mozesz przejsc na jainizm i obwiazywac swe przepelnione milosci oblicze aby zaden komar przypadkiem nie zginal wpadajac ci do paszczy. Ale odmawianie leczenia jakims 12k ludzi w samych USA w ktorych jednoczesnie tony kurczakow mielone sa w tak szczytnym celu aby jakis Mialek albo Spot mial puszyste futerko to jest obled.

 9. Co jest ważniejsze? Kura czy człowiek? Czy zabieranie kurom jajek jest moralne? Czy jedząc jajecznicę powinniśmy się wstydzić? Filozofowie XXI wieku powinni na to odpowiedzić.

 10. @Roman Werpachowski
  Wymóg prawny czego?

 11. Widzę tu wyzwanie dla naszej egocentrycznej etyki. Nie jesteśmy „panami stworzenia”, jesteśmy tylko dominującym gatunkiem. Uzurpującym sobie prawo eksterminacji innych gatunków. Peter Singer pisze o tym, ciekawy temat.
  PS. Oczywiście człowiek czekający na lek ratujący życie widzi to z innej perspektywy, zrozumiałe.

 12. @JackT
  Kury wyżerające ziarno nie są egocentryczne?

 13. „Co jest ważniejsze? Kura czy człowiek? Czy zabieranie kurom jajek jest moralne? Czy jedząc jajecznicę powinniśmy się wstydzić? ”

  Tak. Jak nie rozumiesz dlaczego, to doinformuj sie o warunkach przemyslowej hodowli drobiu.

 14. „Wymóg prawny czego?”

  Wymog prawny trzymania ich w zamknietych pomieszczeniach. Takie XXI-wieczne niewolnictwo.

 15. Roman, nie trac czasu. Od tych ludzi dziela Cie intelektualnie i swiatopogladowo dwie epoki. Do praw zwierzat dojda nie wczesniej jak po demokracji i szeroko pojetej tolerancji. Traci tutaj troche Mrozkiem, nie uwazasz… 🙂

css.php