Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

30.09.2015
środa

GMO Box Office – Wrzesień

30 września 2015, środa,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. „Sprzeciw wobec roślin GM jest podsycany przez osoby, które nigdy nie doświadczyły głodu. Te osoby namawiają biedne państwa by kroczyły drogą klęsk głodu.” – prof. Venkatraman Ramakrishnan, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie Chemii i nowy przewodniczący The Royal Society – najstarszej akademii naukowej na świecie KLIK.

2. W ramach projektu MARLON finansowanego ze źródeł KE powstała baza danych publikacji naukowych nt. bezpieczeństwa pasz GMO (zgromadzono prawie 3000 publikacji).
„… dane zgromadzone z krótko- i długoterminowych testów podawania paszy oraz badań wielopokoleniowych z grupą kontrolą wskazują na brak niekorzystnych skutków dla zdrowia zwierząt karmionych paszą ze składnikami GMO. A niektóre mogą być nawet pozytywne. Kilka raportów wskazuje na przykład na fakt, że uprawy GMO odporne na owady mogą zawierać niższe stężenie toksycznych związków chemicznych…” KLIK PL.

3. Sprzeciw wobec zakazom i ograniczaniu importu żywności i pasz GMO KLIK PL. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej sprzeciwia się krajowym zakazom dotyczącym przywozu genetycznie zmodyfikowanej żywności i pasz.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. Polityka i regulacje w Meksyku w odniesieniu do modyfikacji genetycznej organizmów KLIK.

2. Rozwój i status ryżu Bt w Chinach KLIK.

3. Ocena bezpieczeństwa genetycznie modyfikowanego ryżu z genem Bt oraz EPSPS na modelu mysim KLIK. Długoterminowe badania wykazały, że ryż GM jest tak samo bezpieczny jak konwencjonalny odpowiednik.

4. 90-cio dniowe badanie toksykologiczne na szczurach karmionych mięsem genetycznie modyfikowanych świń zawierających gen folistatyny KLIK. W wyniku przeprowadzonych doświadczeń wykazano, że mięso genetycznie modyfikowanych świń jest tak samo bezpieczne jak konwencjonalnego odpowiednika.

5. W oczekiwaniu na genową rewolucję – wyzwania w adopcji roślin GM w krajach rozwijających się KLIK.

6. Rośliny GM odporne na herbicydy; chwasty; herbicydy – przegląd KLIK.

Polska

1. Polska podtrzymuje swój wcześniejszy wniosek w sprawie kraju wolnego od uprawy roślin genetycznie modyfikowanych – poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Marek Sawicki KLIK PL.

2. Polska wprowadzi zakaz upraw GMO na nowych zasadach KLIK PL. Obecnie trwają prace koordynowane przez Ministra Środowiska nad przygotowaniem projektu przepisów krajowych.

3. Prof. dr hab. Mikołaj Antoni Gralak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW został wybrany na członka Panelu GMO EFSA – European Food Safety Authority na lata 2015 – 2018 KLIK PL.

4. Przy Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie oficjalnie otwarto laboratorium badań GMO KLIK PL.

Europa

1. Unia Europejska:

– Polska wśród 11 krajów UE, która chce zakazu upraw KLIK PL. Polska jest wśród 11 krajów, które dotychczas zgłosiły Komisji Europejskiej, że nie chcą na swoich terytorium upraw GMO.

– Francja informuje KE, iż zamierza skorzystać z nowego prawa UE, które daje jej możliwość wprowadzenia zakazu uprawy kukurydzy GM KLIK.

2. Belgia. Naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie kilka lat temu uzyskali modyfikowany ryż o ponad 100-krotnie zwiększonej zawartości kwasu foliowego (witamina B9). Badacze informują, że trwają zaawansowane prace nad zwiększeniem stabilności kwasu foliowego w ziarnach ryżu KLIK.

3. Irlandia. Pani Lynn Boylan – członkini partii Sinn Féin oraz eurodeputowana uważa, że władze powinny bezwzględnie wprowadzić zakaz upraw roślin GM KLIK.

4. Irlandia Północna dołącza do grona regionów/państw anty-GMO. Minister środowiska poinformował, że władze wprowadzą zakaz upraw roślin GM. Minister uzasadnia swą decyzje tym, iż „nie jest przekonany co do korzyści wynikających z uprawy GMO” KLIK.

5. Rosja. Decyzja zapadła. Nie będziemy produkować żadnych produktów spożywczych z wykorzystaniem organizmów genetycznie zmodyfikowanych – powiedział na forum rolniczym rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz KLIK PL.

6. Szkocja. Pierwsza minister Szkocji (szef Rządu) przyznała, że decyzja o wprowadzeniu zakazu upraw roślin GM nie jest oparta na przesłankach naukowych KLIK.

7. Wielka Brytania. Naukowcy uniwersytetu w Cambridge są coraz bliżej uzyskania genetycznie modyfikowanych kurcząt odpornych na wirusa ptasiej grypy KLIK.

Świat

1. Departament rolnictwa (USA) opublikował raport stanu biotechnologii rolniczej w Kenii, Tajlandii, państwach Afryki zachodniej (Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Senegal, Mali, Togo).

2. Argentyna. Rząd poinformował o rozpoczęciu konsultacji społecznych ws. dopuszczenia na tynek nowych odmian soi GM KLIK.

3. Australia:

– Rolnicy Zachodniej Australii rozpoczęli akcję pro-GMO na portalu społecznościowym w celu uświadomienia społeczeństwa o korzyściach wynikających z uprawy roślin GM KLIK;

– Australijski urząd ds. kontroli GMO (OGTR) wydał pozwolenie na przeprowadzenie trzyletnich doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanej bawełny o ulepszonych właściwościach włókna KLIK.

4. Brazylia. Najnowsze szacunki mówią o tym, że w sezonie 2015-2016 wzrośnie areał upraw roślin GM o 3,6% KLIK.

5. Chiny:

– Pomimo obowiązującego zakazu uprawy, chińscy rolnicy uprawiają genetycznie modyfikowaną soję. Władze prowincji Heilongjiang potwierdziły, że ok 10% upraw soi stanowią odmiany GM KLIK;

– Pierwsza chińska krowa GM o imieniu Niu Niu wydała na świat pierwsze potomstwo. Jak informują badacze cielę jest zdrowe i w dobrej kondycji KLIK.

6. Etiopia. Etiopski Instytut Nauk Rolniczych prowadzi negocjacje z firmami nasiennymi ws. udostępnienia genetycznie modyfikowanych odmian bawełny, w celu przeprowadzenia wielkoskalowych doświadczeń polowych. Dlaczego Etiopia podąża w kierunku GMO? „Nie ma wątpliwości, że dzięki odmianom GM zwiększy się produktywność. Można spojrzeć choćby na doświadczenia Sudanu – obecnie 90% areału upraw bawełny to GMO, które doprowadziło do trzykrotnego wzrostu plonów.” KLIK.

7. Ghana. Władze zamierzają wprowadzić do uprawy rośliny GM w przeciągu najbliższych 3 lat KLIK.

8. Indie:

– Centralny Instytut Badań nad Bawełną (CICR) zapowiada wprowadzenie na rynek własnych odmian bawełny Bt. Uzyskane odmiany posiadają geny odporności na szkodniki w technologii opracowanej przez firmę Monsanto, ale na którą patent wygasł w 2012 roku. Przedstawiciele CICR uważają, że ich produkt – oferowany w bardzo atrakcyjnych cenach – spowoduje znaczny spadek cen nasion bawełny Bt KLIK;

– „Powinniśmy wyzbyć się irracjonalnych obaw przed roślinami GM” – słowa głównego doradcy naukowego rządu Indii KLIK;

– Naukowcy wzywają do deregulacji genetycznie modyfikowanych odmian bakłażana Bt oraz przyjęciu przez władze polityki dopuszczania na rynek nowych odmian GM opartej na wiedzy i nauce KLIK.

9. Korea Południowa. Naukowcy uzyskali genetycznie modyfikowane chryzantemy odporne na wirusa CSV KLIK.

10. Nowa Zelandia. Prezes Federacji Rolniczej krytykuje zwolenników ustanowienia w regionie Hasting strefy wolnej od GMO KLIK.

11. USA:

– Naukowcom z Rice University udało się ostatnio wykorzystać zmodyfikowane bakterie do stworzenia biokomputera. Choć składa się on wyłącznie z mikroorganizmów to działa na podobnych zasadach co procesor wewnątrz naszych komputerów KLIK PL;

– Naukowcy Cornell University wraz z firmą Oxitec prowadzą doświadczenia z genetycznie modyfikowanym gatunkiem ćmy – tantnisiem krzyżowiaczkiem, który jest szkodnikiem upraw warzyw. Modyfikowane ćmy zawierają geny, które powodują, iż larwy nie dożywają do okresu dorosłego. Obecnie trwają doświadczenia w klatkach, na przyszły rok palnowene są doświadczenia polowe KLIK;

– Z powodu złożenia przez rolnika pozwu przeciw lokalnym władzom, okręg Jackson (Oregon) zapowiedział wstrzymanie wejścia w życie regulacji zakazujących uprawy roślin GM KLIK;

– Branża nasienna i organizacje rolnicze oczekują dopuszczenia do uprawy nowych odmian genetycznie modyfikowanych roślin odpornych na herbicydy – Dicamba czy 2,4-D KLIK.

Poczynania przeciwników GMO

1. Kolejna porażka rolnika organicznego – pana Marsha, domagającego się zadośćuczynienia od swojego sąsiada, którego uprawy rzepaku GM rzekomo miały doprowadzić do utraty certyfikacji na uprawy organiczne. Tym razem Sąd Najwyższy Zachodniej Australii nie uznał argumentacji pana Marsha KLIK.

2. 5 września na Jasnej Górze odbyły się dożynki krajowe. Były one połączone z konferencją „Prawdziwe rolnictwo – Dobra żywność – Godność człowieka” KLIK PL. Głównymi prelegentami „konferencji” była śmietanka organizacji anty-GMO – Koalicji Polska Wolna od GMO.

Inne

1. Opinie naukowców/ekspertów:

„Rośliny genetycznie modyfikowane są niezbędne w zapewnieniu odpowiedniej ilości pożywienia przyszłym mieszkańcom Ziemi (…) nie sądzę by udało się tego dokonać konwencjonalnymi technikami hodowli” – Dr Sanjaya Rajaram, wybitny hodowca i laureat „rolniczego Nobla ” – The World Food Prize KLIK.

„Zakaz upraw roślin GM w Europie może doprowadzić do wzrostu cen żywności” – Hamish Smith (Capital Economics) KLIK.

2. Szpiedzy buszujący w zbożu GMO KLIK PL. W XXI wieku tajnych agentów bardziej niż sekretne plany najnowszych myśliwców interesuje genetycznie modyfikowana kukurydza.

3. Infografika – koszt wprowadzenia nowej modyfikacji/cechy GM na rynek KLIK.

4. Modyfikacje genetyczne a produkcja biopaliw z użyciem alg KLIK.

5. Rośliny GM mogą być odpowiedzią dla osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego KLIK.

6. Genetyka jest dobra dla ciebie KLIK PL. „Po piętnastu latach od pierwszego zsekwencjonowania genomu człowieka przybliża się inżynieria genetyczna ludzi. Czy będzie to oznaczać „dzieci na zamówienie” i bogatych wygrywających na loterii życia od samego początku? I czy kiedykolwiek zatrzymamy to ześlizgiwanie się po równi pochyłej na drodze do odgrywania Pana Boga?”

7. Czy inżynieria genetyczna pomoże przywrócić do życia wymarłe gatunki? KLIK.

8. W dniu 07.11.2015 odbędzie się IV Konferencja Naukowa z cyklu „Mity i Rzeczywistość XXI wieku – Żywność Genetycznie Modyfikowana GMO” KLIK PL.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Pocieszające jest to, że jak pokazuje historia, nachalna propaganda zazwyczaj zwraca się przeciwko szerzącym ją manipulatorom.

 2. Właśnie, w przerwie Konkursu Chopinowskiego, słucham w PR (Polskim Radio – nie w pańskim pi-arze), że Unia Europejska głosami 19 państw, w tym Polski, pozostanie strefą wolną od genetycznych śmieci.
  Poczynania bezdusznych stręczycieli zbijających fortuny na biologicznej prostytucji, jak na razie, zostały przyhamowane. Tak mi się wydaje, gdyż nie znam jeszcze szczegółów, nad czym w rzeczywistości głosowano.
  Mam nadzieję, że w swoim, jakże obiektywnym blogu, zda pan szczegółową relację z tego, jakże ważnego wydarzenia, bez niestosownych insynuacji. Wierzę też, że poda pan prawdziwe naukowe przesłanki do decyzji podjętej przez tęże UE.

 3. @xswedc

  ” Unia Europejska głosami 19 państw, w tym Polski, pozostanie strefą wolną od genetycznych śmieci.”

  Nic bardziej mylnego, ale rozumiem, że gdy człowiek tak przy okazji gdzieś zasłyszy strzępki informacji to może wyciągać mylne lub zbyt daleko idące wnioski.

css.php