Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.08.2015
poniedziałek

GMO Box Office – Sierpień

31 sierpnia 2015, poniedziałek,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. Meksyk. Sąd federalny zniósł zakaz upraw eksperymentalnych roślin GM, wprowadzony dwa lata wcześniej. Zakaz ustanowiono na skutek wspólnego działania ok. 20 organizacji pozarządowych. W swym uzasadnieniu sąd federalny wskazał, że nie ma dowodów na to by rośliny GM powodowały szkodę dla zdrowia ludzi czy środowiska KLIK.

2. Szkocja. Władze zapowiadają, że wprowadzą zakaz upraw GMO KLIK. Deklaracja władz spowodowała oburzenie organizacji rolniczych i naukowych.

3. Kenia. Genetycznie modyfikowana kukurydza odporna na szkodniki i o zwiększonej tolerancji na suszę będzie wprowadzona do uprawy w listopadzie KLIK. Odmiana uzyskana została w ramach projektu WEMA.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. Żywność GM w Europie – co ludzie mówią, a jak postępują KLIK.

2. Trendy w zużycia pestycydów w uprawie soi, bawełny i kukurydzy od czasu wprowadzenia roślin GM do uprawy, w USA KLIK.

3. Status prawny roślin uzyskanych w wyniku zastosowania technik zwanych edytowaniem genomu KLIK.

4. Jak wyżywić 10 miliardów ludzi? KLIK.

Polska

1. W sobotę zakończyła się warszawska edycja Model European Union. Uczestnicy przez 4 dni debatowali nad kwestiami GMO i wspólnych przepisów dot. sprzedaży i wymieniali wizje przyszłości Europy KLIK PL. Symulacja zakończyła się dużym sukcesem. Po dniu warsztatowym uczestnicy przez 4 dni odgrywali role ministrów państw członkowskich i posłów do Parlamentu Europejskiego, dyskutując na temat GMO i wspólnych przepisów dot. sprzedaży.

Europa

1. Unia Europejska:

– Areał upraw roślin GM spada, ale import produktów GM pozostaje na bardzo wysokim poziomie KLIK;

– Panel naukowy GMO Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował odpowiedź na zarzuty dwóch organizacji anty-GMO (TestBiotech i GeneWatch UK), które domagały się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej o autoryzacji trzech odmian soi o zmienionym składzie odżywczym. Panel GMO stwierdza, iż zarzuty dwóch organizacji są bezpodstawne, a decyzja o autoryzacji powinna być utrzymana KLIK;

– W Poczdamie odbędzie się konferencja zamykająca projekt GRACE (GMO Risk Assessment and Communication of Evidence) KLIK PL;

– Reakcja firmy Monsanto na działania państw członkowskich, które korzystając ze znowelizowanych regulacji UE, zapowiedziały wprowadzenia zakazów uprawy GMO na swoim terytorium. „Wprowadzanie zakazów przez państwa członkowie będzie miało niewielki wpływ na zyski naszej firmy. Sprzedaż odmian GM w Europie stanowi jedynie 0,5% wszystkich naszych zysków ze sprzedaży nasion na tym rynku. Odnosimy duże sukcesy w sprzedaży konwencjonalnej kukurydzy, rzepaku czy warzyw (…) Niemniej, bardzo żałujemy, że niektóre państwa odrzucają oparte na nauce innowacje, a proces decyzyjny opierają o przesłanki polityczne.” KLIK.

– Stan biotechnologii rolniczej w Europie – czas ponownie się zastanowić KLIK.

2. Departamentu rolnictwa (USA) opublikował raport stanu biotechnologii rolniczej w Wielkiej Brytanii, Polsce i Rumunii.

3. Niemcy. Ministerstwo rolnictwa podtrzymuje plany wprowadzenia zakazu upraw roślin GM na terenie kraju KLIK.

4. Szkocja:

– Ponad 30 organizacji naukowych i rolniczych, w tym The Royal Society of Edinburgh, Roslin Institute, zaapelowało do władz Szkocji o nie wprowadzanie zakazu upraw GMO. Jak twierdzą – wprowadzenie zakazu zagraża nie tylko przyszłości rolnictwa ale i prowadzeniu badań naukowych KLIK;

– Narodowa Unia Rolnicza, zrzeszająca rolników z całego kraju, krytykuje Rząd za decyzję wprowadzeniu zakazu upraw roślin GM KLIK;

– Prof. Anne Glover (była doradca naukowy szefa Komisji Europejskiej) krytykuje decyzję władz Szkocji KLIK;

– W szkockim Roslin Institute należącym do Uniwersytetu w Edynburgu wyhodowano świnie odporne na afrykański pomór świń, dzięki wprowadzonemu do ich genomu genowi guźca. Guźce są podatne na infekcję wirusem afrykańskiego pomoru, ale ich odpowiedź immunologiczna na wtargnięcie wirusa nie jest tak gwałtowna jak u świń i nie doprowadza do upadków tych KLIK PL.

Świat

1. Australia:

– Urząd ds. Kontroli GMO wydał zgodę na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanej trzciny cukrowej KLIK;

– Senatorowie wspierają wykorzystanie roślin GM w rolnictwie KLIK.

2. Ghana. W kilku lokalizacja w kraju na ukończeniu znajdują się doświadczenia polowe roślin GM KLIK.

3. Kenia. Rząd zapowiedział zniesienie zakazu importu GMO, który został wprowadzony w roku 2012 z powodu publikacji pana Seraliniego KLIK.

4. Departament rolnictwa (USA) opublikował raport stanu biotechnologii rolniczej w Wietnamie, Gwatemali, Dominikanie, Japonii, Nowej Zelandii, Meksyku, Filipinach, Kostaryce, Jordanii, Hondurasie, Ghanie, Tajwanie, Korei Południowej, Tunezji, RPA, Nikaragui, Izraelu, Etiopii, Kanadzie, Peru, Panamie, Wenezueli i państwach Basenu Morza Karaibskiego.

5. USA:

– Rośnie poważna konkurencja dla brytyjskiego Oxitec. Alphabet (Google) przymierza się do rozpoczęcia prac nad genetycznie modyfikowanymi komarami KLIK;

– Firmy Arcadia Biosciences i Bioceres poinformowały, że modyfikacja genetyczna soi o nazwie Verdeca, przeszła właśnie wstępną ocenę ryzyka Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). To umożliwia dalszy rozwój komercyjnych odmian soi. Modyfikacja Verdeca zwiększa tolerancję soi na stres suszy i niedobór wody, w efekcie plony soi Verdeca w niekorzystnych warunkach są o 14% wyższe KLIK.

Poczynania przeciwników GMO

1. Do grona ekspertów – celebrytów dołącza amerykańska gwiazda Hollywood pani Gwyneth Paltrow – będzie wspierać ruch anty-GMO w kampaniach na rzecz wprowadzenia znakowania GMO w żywności KLIK.

2. Grupa aktywistów Center for Food Safety złożyła w sądzie federalnym pozew przeciw Agencji ds. fitosanitarnych Departamentu Rolnictwa USA (APHIS) twierdząc, iż utajnia informacje nt. roślin GM KLIK.

Inne

1. Opinie naukowców/ekspertów:

„Rośliny GM to najbezpieczniejsza technologia ulepszania roślin” – prof. Nina Fedoroff (była doradca naukowy szefa Departamentu Stanu USA) KLIK;

„Brak jest dowodów potwierdzających szkodliwość roślin GM” – Prof. K Vijay Raghavan KLIK.

2. Czy powinienem jeść GMO? Pytania i odpowiedzi KLIK.

3. Czy GMO jest złe czy dobre? Opowiada dr Patric Moore – współzałożyciel organizacji Greenpeace KLIK.

4. Zwierzęta GMO idealnym źródłem przeszczepów dla ludzi? KLIK PL.

5. Specjalne wydanie magazynu popularnonaukowego Signal to Noise poświęconego GMO: „GMO i nasza żywność” KLIK. Historia GMO; Metody tworzenia GMO; GMO a środowisko; GMO a zdrowie; Przyszłość GMO i inne ciekawe artykuły.

6. Dlaczego ludzie obawiają się GMO, skoro Nauka twierdzi, że są one całkowicie bezpieczne? KLIK.

7. W dniach 24-25.09.2015 odbędzie się IV Konferencja Naukowa z cyklu „Mity i Rzeczywistość XXI wieku – Żywność Genetycznie Modyfikowana GMO” KLIK PL.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Jak tak ma wyglądać to globalne ocieplenie, to niczego nie wyprodukują bez GMO.

  2. Piękne zestawienie, jak zwykle (czytuję bloga od 2 lat), różnych materiałów i się zastanawiam, kiedy w końcu dotrze do ludzi, że GMO ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Oby jak najszybciej.

css.php