Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.07.2015
piątek

GMO Box Office – Lipiec

31 lipca 2015, piątek,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. Genetycznie modyfikowane komary zmniejszają liczbę osobników odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych, np. dengi o 95%. Takie są wyniki doświadczeń wykonanych przez brytyjska firmę Oxitec KLIK.

2. Projekt KE ws. zakazu stosowania GMO bez szans na przyjęcie KLIK PL. Państwa UE ostro krytykują kontrowersyjną propozycję Komisji Europejskiej, która daje krajom „28” prawo wprowadzenia zakazu stosowania GMO w żywności oraz paszach zwierzęcych. Również Parlament Europejski chce jej odrzucenia.

3. Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, USA i Szwecji opracował genetycznie modyfikowany ryż, którego uprawa zmniejsza emisję gazu cieplarnianego – metanu – nawet dwudziestokrotnie w porównaniu do konwencjonalnej odmiany. Ulepszony ryż plonuje też o 43% więcej w porównaniu do niemodyfikowanego odpowiednika KLIK.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. Panel naukowy GMO Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował trzy opinie naukowe nt. oceny bezpieczeństwa genetycznie modyfikowanej soi FG72, soi MON 87705 × MON 89788 oraz kukurydzy NK603 × T25. We wszystkich przypadkach eksperci EFSA stwierdzili, iż soja GM oraz kukurydza GM nie stanowią dodatkowego ryzyka dla zdrowia i środowiska, i są tak samo bezpieczne jak konwencjonalne odpowiedniki.

2. Społeczna akceptacja agrobiotechnologii i roślin GM KLIK.

3. Media społecznościowe a organizmy genetycznie modyfikowane KLIK.

Polska

1. Stanowisko Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk w sprawie nowych technik inżynierii genetycznej:

Postęp w inżynierii genetycznej umożliwił opracowanie nowych technik hodowli roślin – NBT (ang. New Breeding Techniques), które w porównaniu do technik konwencjonalnych pozwalają na bardziej precyzyjne i dużo szybsze wprowadzanie zmian w genomache roślin i tym samym uzyskiwanie odmian o pożądanych cechach w krótszym czasie. (…)

Zastosowanie nowych technik modyfikacji genomu może prowadzić do szybszego , tańszego i kontrolowanego uzyskania organizmów z takimi zmianami genetycznymi i, co za tym idzie, cechami użytkowymi, jakie można otrzymać, wykorzystując konwencjonalne techniki hodowli (krzyżowanie, mutageneza), a których stosowanie z punktu widzenia prawa w UE, nie prowadzi do wytworzenia GMO.

Niezmiernie istotne jest opracowanie jasnych wytycznych w odniesieniu do klasyfikacji odmian powstałych z wykorzystaniem NBT. Od tej klasyfikacji będzie zależało wykorzystanie tych technik w rolnictwie oraz dostęp do tych innowacyjnych metod dla małych i średnich firm hodowlanych. Dla tych firm aktualnie obowiązujący proces autoryzacji GMO w UE jest zbyt kosztowny.

KLIK PL.

Europa

1. Austria. Kuriozalna sytuacja – media publiczne (ORF) nie wyemitują rozmowy z naukowcem o GMO, ponieważ mówił „za bardzo pozytywnie o GMO” KLIK.

2. Irlandia. „Polityka władz wobec wykorzystania roślin GM w rolnictwie jest niedorzeczna” – taką opinię wyraża czołowy naukowiec – Jimmy Burke KLIK.

3. Niemcy. Władze 5 krajów związkowych domagają się od ministra rolnictwa by wprowadził całkowity zakaz GMO na terenie całego kraju, choć ten skłania się raczej do pozostawienia decyzji konkretnym landom KLIK.

4. Departamentu rolnictwa (USA) opublikował raport stanu biotechnologii rolniczej w Unii Europejskiej, Bośni i Hercegowinie, Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii, Austrii, Serbii, Francji, Czechach, Węgrzech i w Chorwacji.

5. Turcja. Rada ds. Biobezpieczeństwa zezwoliła na import 5 nowych GMO do produkcji pasz (3 modyfikacje w kukurydzy i 2 w soi) KLIK.

6. Unia Europejska:

– Znaczącemu wydłużeniu uległ średni czas procedury oceny ryzyka przeprowadzany dla organizmów GM przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – w 2006 r na opinie naukową czekało się 2 lata, obecnie to prawie 5 lat KLIK;

– Rada Doradcza Europejskich Akademii Naukowych (EASAC) w stanowisku skierowanym do władz UE i państw członkowskich zwraca się z prośbą uregulowania prawnego kwestii związanych z wykorzystaniem nowych technik inżynierii genetycznej w ulepszaniu organizmów żywych KLIK.

7. Wielka Brytania:

– Firma Oxitec poinformowała o sukcesach doświadczeń z wykorzystaniem genetycznie modyfikowanych motyli nocnych w walce ze szkodnikami upraw roślin kapustnych KLIK PL;

– Sukcesem zakończył się pierwszy rok doświadczeń polowych roślin GM produkujących kwasy Omega-3. Prace realizowane są ze środków publicznych w ośrodku Rothamsted Research KLIK.

Świat

1. Komitet ds. sanitarnych i fitosanitarnych (SPS) Światowej Organizacji Handlu (WTO) omawiał kwestie GMO. Chiny poinformowały o planach nowelizacji prawa dotyczącego procesu autoryzacji nowych GMO. Unia Europejska znalazła się w ogniu krytyki z powodu wprowadzenia regulacji umożliwiającej poszczególnym państwom wprowadzenie zakazu upraw GMO z powodów inne niż naukowe. Przedstawiciele USA, Kanady, Brazylii, Argentyny i Urugwaju uważają, że Unia Europejska stwarza nieuzasadnione bariery w handlu KLIK.

2. Departamentu rolnictwa (USA) opublikował raport stanu biotechnologii rolniczej w Singapurze, Malezji, Maroku, Indonezji, Angoli, Arabii Saudyjskiej, i Mozambiku.

3. Australia. Rada Plantatorów Zbóż Zachodniej Australii naciska na ministra rolnictwa by jeszcze przed wyborami uchylił ustawę, która wprowadziła zakaz uprawy roślin GM na terenie stanu KLIK.

4. Azerbejdżan. Władze zaostrzają regulacje dotyczące wykorzystania roślin GM KLIK.

5. Bangladesz:

– Narodowy Rolniczy Instytut Badawczy (BARI) poinformował, że jeszcze w tym roku wprowadzi na rynek trzy nowe odmiany bakłażana Bt, a w roku 2016 kolejne dwie KLIK;

– Rozpoczęły się szklarniowe doświadczenia genetycznie modyfikowanej bawełny z Chin odpornej na szkodniki KLIK.

6. Brazylia. Według grupy doradczej Ceres, straty gospodarki z powodu opóźnień wprowadzenia do uprawy genetycznie modyfikowanej fasoli sięgają ok. 230 mln $ KLIK.

7. Chiny. Naukowcy opracowali genetycznie modyfikowane drożdże wytwarzające rekombinowane białka jadowitej żmii, które służą do produkcji leków przeciwzakrzepowych KLIK.

5. Indie. „Bakłażan Bt (odporny na szkodniki) jest całkowicie bezpieczny i powinien być wprowadzony do uprawy za wszelką cenę” – Dr Gurinderjit Randhawa (Narodowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych) KLIK.

8. Iran. Według mediów import zbóż GM osiągnął wartość ok. 5 mld $ KLIK.

9. Kanada. Władze zezwolą na obecność w importowanych produktach roślinnych niewielkich ilości nieautoryzowanych GMO KLIK.

10. Nikaragua. Rząd przymierza się do nowelizacji prawa, która umożliwi wykorzystanie roślin genetycznie modyfikowanych w rolnictwie KLIK.

11. Nowa Zelandia. Kraj potrzebuje wznowienia debaty o wykorzystaniu GMO oraz nowych technik inżynierii genetycznej w rolnictwie KLIK.

12. USA:

– Patent na najpopularniejszą modyfikację – odporność na herbicyd glifosat – wyczerpał się z końcem zeszłego roku. Rolnicy uprawiają pierwsze „generyki” GMO, za które nie muszą płacić firmie Monsanto KLIK;

– Izba Reprezentantów amerykańskiego kongresu przyjęła wczoraj kontrowersyjną ustawę, która uniemożliwi poszczególnym stanom wprowadzania wymogu znakowania żywności zawierającej GMO KLIK PL;

– Amerykańskie Stowarzyszenie Branży Nasiennej z zadowoleniem przyjęło decyzję Izby Reprezentantów o przyjęciu ustawy Bill H.R. 1599 KLIK;

– Departament rolnictwa opublikował statystyki upraw roślin GM w USA. Odmiany GM stanowią 94% areału upraw bawełny, 92% kukurydzy i 94% soi KLIK;

– Biały Dom zleca przegląd regulacji prawnych odnośnie wykorzystania technik inżynierii genetycznej w ulepszaniu roślin i produkcji żywności KLIK;

– Departament rolnictwa zakończył proces autoryzacji genetycznie modyfikowanej bawełny Enlist (Dow AgroSciences) odpornej na herbicyd glifosat i 2,4-D KLIK;

– Hawaje. Sąd federalny unieważnił zakaz upraw roślin GM wprowadzony na terenie okręgu Maui w wyniku referendum. Sąd uznał, że zakaz jest niezgodny z regulacjami stanowymi i federalnymi oraz, że władze przekroczyły swoje uprawnienia KLIK.

13. Wietnam. W prowincji Phu Tho prowadzone są doświadczenia polowe sześciu nowych odmian kukurydzy GM KLIK.

Poczynania przeciwników GMO

1. Bangladesz. Aktywiści domagają się zaprzestania sprzedaży uprawianego na terenie kraju bakłażana Bt. Uważają, że stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów KLIK.

2. Znany rockman wyprodukował krótkometrażowy film dokumentalny o znamiennym tytule: „Siejąc Strach”, który opowiada o sądowym starciu giganta – firmy Monsanto, z rolnikiem – panem Michaelem Whitem KLIK. Oczywiście narracja jest taka, że pan White jest kolejną ofiarą nacisków ze strony giganta produkcji nasion GM, który zmusił biednego rolnika do wypłaty odszkodowań na rzecz firmy. Fakty są jednak takie, że pan White przyznał się w sądzie, że świadomie, umyślnie i nielegalnie namnażał materiał rozmnożeniowy soi Roundup Ready KLIK.

Inne

1. Opinie naukowców/ekspertów:

– prof. Krzysztof Maruszewski (Dyrektorem IHCP – Instytutu Ochrony Zdrowia i Konsumenta Joint Research Centre) – „Jak na razie nie ma przekonujących badań, że spożywanie GMO mogło by być szkodliwe dla człowieka, nie ma takich dowodów. Większość tego, co w tej chwili jest dostępne wśród badań naukowych, nie wskazuje na szkodliwość.” KLIK PL;

– prof. dr hab. Andrzejem K. Kononowicz (Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii) – „Nie ma żadnych dowodów na to, żeby żywność genetycznie modyfikowana komukolwiek zaszkodziła.” KLIK PL;

„Obawy związane z GMO nie są poparte żadnymi faktami (…) Rośliny GM oferują dużo nowych możliwości i są bezpieczne…” – prof. William Reville (University College Cork) KLIK.

2. List do pana Kumi Naidoo (szef Greenpeace) ws. postawy organizacji wobec GMO KLIK.

3. Pięć sposobów zhakowania roślin w celu zwiększenia wydajności fotosyntezy KLIK.

4. Życie ziarna – film edukacyjny o historii modyfikowania roślin, podstawach tworzenia roślin GM oraz przykłady zastosowania inżynierii genetycznej w ulepszaniu roślin użytkowych KLIK.

5. W dniach 24-25.09.2015 odbędzie się IV Konferencja Naukowa z cyklu „Mity i Rzeczywistość XXI wieku – Żywność Genetycznie Modyfikowana GMO” KLIK PL.

6. Dlaczego ludzie boją się GMO? Wywiad z naukowcem Jaysonem Luskiem (Oklahoma University) zajmującym się badaniem nastawienia społeczeństwa do organizmów GM KLIK.

7. Porównanie sześciu technik modyfikacji roślin użytkowych – infografika KLIK.

8. Nożyce do DNA. Coraz głośniejsza staje się ostatnio debata na temat możliwości, jakich dostarczyła nowa metoda w inżynierii genetycznej – system CRISPR/Cas9 KLIK PL.

9. To jeszcze jest marketing czy już głupota? Była sól wolna od GMO, teraz mamy organiczną, bezglutenową wodę wolną od GMO KLIK.

10. Seralini i GMO – podejście ente KLIK PL. „Saga Gillesa-Erica Seraliniego zaczęła się trzy lata temu publikacją pracy opisującej badania na szczurach karmionych kukurydzą genetycznie modyfikowaną. Taka dieta miała rzekomo wywoływać u gryzoni raka. Szybko jednak okazało się, że metodologia pracy jest mocno wątpliwa, a wiele osób zarzekało się, że nie powinna być w ogóle opublikowana.”

11. Niezdrowa obsesja KLIK. Wojna z GMO jest pełna oszustw, kłamstw, manipulacji, mitów, wyobrażeń i bazuje na wywoływaniu lęku.

12. Dlaczego w Afryce uprawia się tak mało roślin GM? Dwie przyczyny – brak regulacji prawnych i strach przed Europą KLIK.

13. Jak to zwykle bywa w nauce – najważniejsze odkrycia to dzieło przypadku. Tak też było z CRISPR/Cas9 – „molekularnym skalpelem do cięcia genomów” KLIK.

14. Czy chcemy żywności GM na europejskim stole? Debata przedstawiciela Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego (Komisja ENVI) i przedstawiciela przemysłu żywnościowego KLIK.

15. Mity i fakty związane z biotechnologią rolniczą KLIK.

16. Drodzy aktywiści amerykańscy – wbrew powszechnej opinii Europa nie zakazała GMO, wręcz przeciwnie, jest największym importerem GMO na świecie KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Propaganda jak za najlepszych czasów lokalnych i globalnych dyktatur . Przyjemnie jest czytać, że grono majsterkowiczów-modyfikatorów genów wyrasta na dobroczyńców ludzkości .
  Bezinteresowne poświęcenie tych „modyfikatorów” jest tak słodkie jak usta Józefa Stalina. Jężeli jest tak dobrze , to dlaczego jest tak źle ? Z tekstu można wysnuć wniosek , że to komary nie poddane genetycznej modyfikacji są największym zagrożeniem dla globalnego dobrobytu w krajach gentycznie modyfikowanych.

 2. propagator zarcia Rundapu jest niezmordowany.

 3. Artykuł rozbawił mnie, a potem zasmucił. Tyle niedorzeczności w skomasowane w jednym miejscu widziałem ostatnio w czasach propagandy i sukcesu.
  Pochylę się tutaj tylko nad trzema wątkami:

  W dziale „Inne”, punkt 2 (List…), kliknąłem i przeczytałem ten „list”. Spodziewałem się wiadra pomyj i były tam one. Ale najciekawsze było na końcu! „List” nie ma podpisu… Tytuł również nie informuje o autorze.
  Wygląda jednak na to, że „list” zamieścił tam sam @gospodarz. Jedyny komentarz pod „listem” to link właśnie tu, do tego artykułu @gospodarza, a na samiusieńkim dole strony z „listem” doszukałem się jednak maleńkiego podpisu: „Advertisement”. Kto za to zapłacił?

  Tytuł punktu 11 z „Inne” – „Niezdrowa obsesja” przypomniał mi prezesa Kaczyńskiego, który bezpardonowo atakując swoich przeciwników, z braku argumentów powoływał się właśnie na ich „zaciekłe ataki”. Może taka z pozoru idiotyczna taktyka jest skuteczna? Koniec końców Kaczyński został przecież Prezesem Prezydenta RP.
  Kto wie, kim za jakiś czas zostanie @gospodarz, może Prezesem Monsanto?

  Poruszyły mnie szczególnie informacje z działu „Świat”, punkt 12 USA: 12.2 (Izba Reprezentantów…) i 12.7 (Hawaje…).
  Zakaz znakowania towarów oraz unieważnienie referendum, które to w żaden sposób nie zagrażały państwu, stawiają pod znakiem zapytania suwerenność USA i podstawy ich demokracji. Smutne.

css.php