Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.05.2015
niedziela

GMO Box Office – Maj

31 maja 2015, niedziela,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. USA. Departament rolnictwa zaproponował wprowadzenie systemu certyfikacji i znakowania dla żywności wolnej od GMO. Propozycja ma być rozwiązaniem kwestii znakowania żywności GM, której sprzeciwiają się producenci żywności, a domagają się organizacje anty-GMO KLIK.

2. Prof. Wacław Szybalski – najwybitniejszy polski genetyk i jeden z najwybitniejszych polskich naukowców – „Jest zwolennikiem produkowania żywności ulepszonej genetycznie. Jego zdaniem nie ma zagrożenia dla życia człowieka z tego tytułu, a jedynie korzyści w postaci zwiększenia możliwości wytwarzania żywności, co powinno ułatwić wyżywienie wszystkich mieszkańców ziemi.” KLIK PL

3. Kraje Unii Europejskiej sprzeciwiają się większej swobodzie ws. GMO. KLIK PL. „Wywołująca wiele kontrowersji zarówno wśród importerów, jak i organizacji ekologicznych propozycja KE, by państwa członkowskie miały więcej swobody ws. dopuszczania bądź zakazywania importu produktów GMO nie uzyska akceptacji państw UE (…) To jest gorący kartofel, dlatego kraje członkowskie nie chcą zmian. Obecny system jest idealny dla stolic, bo w razie jakiejś kontrowersyjnej autoryzacji zawsze mogą swojej opinii publicznej powiedzieć, że to decyzja KE.”

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. Dowody empiryczne wpływu asynchronicznej autoryzacji nowych produktów GMO na handel towarami rolnymi KLIK.

2. Rola własności intelektualnej w rozwijającym się sektorze agrobiotechnologii australijskiej KLIK

3. Ocena gospodarczych i środowiskowych skutków substytucji roślin GMO konwencjonalnymi odpowiednikami na przykładzie USA KLIK. W przypadku rezygnacji z GMO należy spodziewać się: większego przekształcania środowiska naturalnego w pola uprawne; zwiększonej emisji gazów cieplarnianych; znacznego wzrostu cen żywności oraz spadku PKB.

Polska

Europa

1. Węgry:

– Minister rolnictwa zapowiedział wprowadzenie dodatkowych subsydiów dla rolników uprawiających soję non-GM. Dopłata do hektara upraw soi ma wynosić 138 € KLIK. Ministerstwo oczekuje, że spowoduje to trzykrotny wzrost areału upraw konwencjonalnej soi;

– Minister rolnictwa poinformował, że jego kraj będzie najprawdopodobniej jednym z pierwszych, który skorzysta z nowych regulacji unijnych dających większą swobodę wprowadzania zakazów upraw roślin GM KLIK.

2. Raport USDA nt. stanu biotechnologii rolniczej w Turcji KLIK.

3. Niemcy:

– Spór w rządzie nt. wprowadzenia zakazu uprawy roślin GM. Pani Johanna Wanka – minister edukacji i nauki w mocnym wystąpieniu sprzeciwiła się propozycjom kolegów z rządu (ministra rolnictwa i ministra środowiska), którzy zamierzają wprowadzić zakaz upraw GMO na terenie całego kraju KLIK. Zdaniem minister edukacji i nauki Niemiec nie stać na odrzucenie inżynierii genetycznej w rolnictwie.

– Niemieccy naukowcy skierowali do Bundestagu petycję, domagając się wprowadzenia znakowania wszystkich produktów dostępnych na rynku (nie tylko żywności) do wytworzenia których wykorzystano by organizmy genetycznie modyfikowane KLIK PL.

Świat

1. Australia. Urząd ds. Nadzoru nad GMO (OGTR) wydał pozwolenie na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanej bawełny odpornej na szkodniki i herbicydy KLIK. Testy przeprowadzone będą w latach 2015-2021.

2. Chiny:

– Naukowcy uzyskali transgeniczne krowy, których mięso zawiera zwiększone ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu Omega-3 KLIK;

– Nowe regulacje prawne proponowane przez władze odnośnie importu GMO najprawdopodobniej spowodują opóźnienia w autoryzacji nowych roślin GM, a w efekcie negatywnie odbiją się na handlu zbożami KLIK.

3. Egipt. Podczas warsztatów zorganizowanych przez ośrodek doświadczalny w Gemizie, zainteresowane osoby mogły zapoznać się z prowadzonymi doświadczeniami transgenicznej pszenicy odpornej na choroby grzybowe KLIK.

4. Indie:

– Premier Narendra Modi popiera wykorzystanie GMO w rolnictwie i uważa, że rośliny GM przynoszą wiele korzyści Indiom KLIK;

– Naukowcy zakończyli doświadczenia polowe genetycznie modyfikowanej gorczycy. W przeciągu miesiąca złożą Raport z badań. Przeprowadzono liczne eksperymenty polowe, toksykologiczne, alergenności, etc. – nie stwierdzono niczego niepokojącego KLIK. Badacze liczą na szybką autoryzację nowej odmiany – byłaby to pierwsza roślina konsumpcyjna dopuszczona do uprawy w Indiach;

– Władze stanu Maharashtra zwróciły się do firm nasiennych z prośbą nie do odrzucenia. Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe (susze na przemian z okresami ulew) władze proszą o zmniejszenie ceny nasion bawełny Bt o 100 rupii za torebkę nasion (450 g). Jeśli firmy nie zgodzą się (a już to zapowiedziały) władze poinformowały, że wprowadzą odpowiednie rozporządzenia, kóre zmusza firmy do posłuszeństwa KLIK;

– Indie łagodzą stanowisko wobec roślin GM. W kraju wydaje się coraz więcej pozwoleń na prowadzenie doświadczeń polowych nad roślinami GM KLIK.

5. Iran. Podczas dorocznej konferencji biotechnologicznej irańscy naukowcy poinformowali o opracowaniu pierwszej genetycznie modyfikowanej odmiany bawełny KLIK.

6. Nigeria. Weszła w życie ustawa dotycząca biobezpieczeństwa. To ważne wydarzenie, ponieważ w końcu uregulowane zostały kwestie stosowania roślin GM w rolnictwie. Nowe regulacje pozwolą Nigerii dołączyć do grona państw wykorzystujących GMO w uprawie KLIK.

7. Uganda. Partia będąca u władzy przedstawiła projekt ustawy, który umożliwi uprawę genetycznie modyfikowanych bananów oraz innych roślin GM KLIK.

8. USA:

– Wszystkie rośliny GM w USA – zestawienie danych o roślinach GM dopuszczonych do uprawy w USA – gatunki, rodzaj modyfikacji, właściciel odmiany, etc. KLIK;

– Przedstawiciele Monsanto informują o planach na najbliższe lata – zamierzają wprowadzić na rynek dwie nowe odmiany rzepaku odpornego na herbicydy oraz wznawiają pracę nad genetycznie modyfikowaną pszenicą KLIK;

– Pan Jim Moore jest jednym z pierwszych rolników, którzy zdecydowali się na uprawę nowych odmian soi i kukurydzy GM odpornych na herbicyd Dicamba KLIK;

– Mieszkańcy okręgu Benton (Oregon) odrzucili w referendum stosunkiem głosów 16556 do 6270 propozycję ustawy wprowadzającej całkowity zakaz upraw GMO. Dużą ulgę z tego powodu poczuli rolnicy, kórzy uprawiają w tym regionie m.in. genetycznie modyfikowane buraki cukrowe KLIK;

– Firma Monsanto zaproponowała władzom koncernu Syngenta jego przejęcie za kwotę 4m mld $. Gdyby doszło by do przejęcia firma Monsanto miałaby 45% udziału w rynku nasiennym i 35% udziału w rynku produkcji środków ochrony roślin KLIK. Syngenta odrzuciła jednak propozycję amerykańskiego koncernu;

– Znakowanie żywności GM:
Wątpliwości ws. propozycji nowych regulacji prawnych dotyczących znakowania żywności GM KLIK.

Poczynania przeciwników GMO

1. Kika znanych „matek-celebrytek” wzięło udział w nagraniu emocjonalnego klipu w ramach antynaukowej kampanii wymierzonej w GMO, której celem jest wprowadzenie wymogu znakowania żywności GM w USA KLIK.

2. Jak co roku o tej porze roku na całym świecie odbyły się protesty przeciw firmie Monsanto i GMO – „March Against Monsanto”. W Polsce się nie odbył KLIK.

3. Znany gitarzysta – Neil Young zaprezentował najnowszą piosenkę anty-GMO pt. „Rock Starbucks”. Najnowsza piosenka znalazła się na albumie pt.: „The Monsanto Years” KLIK.

4. Przedstawiciele producentów żywności organicznej są oburzeni z powodu zaproszenia na dyskusję nt GMO w ramach tzw. ECOWeek, prof. Jamesa Dalea – który jest liderem zespołu badawczego pracującego nad genetycznie modyfikowanymi bananami przeznaczonymi dla Afryki zachodniej KLIK.

Inne

1. Opinie naukowców/ekspertów:

– „Rośliny GM są jednym z najważniejszych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo żywnościowe. Niestety, panuje błędne przekonanie, że stanowią one zagrożenie dla zdrowia lub środowiska.” – Dr. G Padmanaban (Departament Biochemii, Indyjśki Instytut Naukowy) KLIK.

2. Niebezpieczne GMO – psikus naszego umysłu? KLIK.

3. Genetycznie modyfikowane organizmy – kompendium KLIK. Co to jest GMO? Jak powstaje? Czym różni się od żywności konwencjonalnej? Po co w ogóle są tworzone? Czy są bezpieczne? Jak bardzo są rozpowszechnione? Jakim regulacjom podlegają? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w linku.

4. Naukowcy pracujący nad roślinami GM mogliby pomóc w walce z głodem – musimy im tylko na to pozwolić KLIK.

5. Ryż C4 – poznaj roślinę, która może pomóc wyżywić dodatkowy miliard ludzi KLIK.

6. Historia rozwoju genetycznie modyfikowanych jabłek Arctic Apples pokazuje, że nie jest to technologia tylko dla bogatych i nawet sadownik z zacięciem do badań potrafi to zrobić KLIK.

7. St. Louis – w tym mieście narodziły się rośliny GM. Poznajcie kobietę, która tego dokonała KLIK. Tekst o pani Mary-Dell Chilton – kobiecie, która opracowała pierwsze rośliny GM.

8. Czy genetycznie modyfikowane rośliny okażą się skuteczną bronią w walce z rakiem okrężnicy? Naukowcy próbują opracować transgeniczne rośłiny zawierające krótkie cząsteczki microRNA, które miałyby spowodować zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych KLIK.

9. CRISPR – najnowsze narzędzie inżynierii genetycznej robi zawrotną karierę i zdobywa coraz większą popularność. Ta niesamowicie precyzyjna technika edytowania DNA jest traktowana jako nowa nadzieja dla hodowli roślin. Jak się okazuje może służyć nie tylko uzyskiwaniu nowych odmian roślin, ale także do projektowania „wyłączników” transgenów w roślinach genetycznie modyfikowanych, o czym informują naukowcy w Nature Communications KLIK.

10. A oto kilka przykładów wykorzystania techniki CRISPR-Cas9 w uzyskiwaniu modyfikowanych zwierząt KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Firma Monsanto zaproponowała władzom koncernu Syngenta jego przejęcie za kwotę 4m mld $. Gdyby doszło by do przejęcia firma Monsanto miałaby 45% udziału w rynku nasiennym i 35% udziału w rynku produkcji środków ochrony roślin.
  Syngenta odrzuciła jednak propozycję.
  Okazuje się , że „grzebanie” w geneach to dobry interes dla tych, co w tych genach „grzebią”. Jak ta firma przejmie już wszystkie inne firmy, to my będziemy zagrzebani po uszy w tym Monopolu genetycznie modyfikowanym.

 2. Ludzie tak mają, że od czasu do czasu w swej wielkiej mądrości i jeszcze większej chciwości tragicznie mylą się. Pół biedy, gdy można to szybko wykryć i wycofać się. Gorzej, gdy straty są nieodwracalne, a tak bywa z technologiami, które muszą oddziaływać przez dekady, aby dać widoczny negatywny efekt. Badania naukowe potwierdzające tu i teraz pełne bezpieczeństwo tego typu technologii będą w pełni wiarygodne dopiero za kilkadziesiąt lat – nie wcześniej.
  Przez ten okres, jako mieszkaniec Ziemi, chciałbym mieć wybór pomiędzy niesprawdzonym, a sprawdzonym oraz gwarancje, że jeśli nowe zawiedzie, to będzie jeszcze możliwy powrót do starego. Tylko tyle. Za dużo?

 3. Ten wpis to prawdziwa encyklopedia wiedzy o GMO!
  Masę pracy włożył @Gospodarz. Kiedy to wszystko przeczytać? 🙁

 4. @zza kałuży

  Nie obyłoby się bez pomocy czytelników. 🙂
  Pozdrawiam

css.php