Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

30.04.2015
czwartek

GMO Box Office – Kwiecień

30 kwietnia 2015, czwartek,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. Kontrowersyjna propozycja Komisji Europejskiej. KE zaproponowała zmianę zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE. Zgodnie z tą propozycją kraje unijne mają mieć więcej swobody, jeśli chodzi o ograniczanie i zakazywanie importu tych produktów KLIK PL.

2. Na unijnym rynku pojawią się nowe produkty genetycznie modyfikowane. Komisja Europejska dała zielone światło dla importu 17 rodzajów kukurydzy, soi, bawełny i rzepaku stosowanych jako żywność i pasza oraz 2 rodzajów goździków KLIK PL. Jak czytamy w komunikacie Komisji „wszystkie GMO, jakie zostały zaakceptowane są bezpieczne”. Przeszły bowiem pełną procedurę autoryzacji, w tym kluczową ocenę Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności.

3. Trzy narodowe stowarzyszenia naukowe w Niemczech (Leopoldina – Niemiecka Akademia Przyrodników, Acatech – Niemiecka Akademia Nauk i Inżynierii oraz Unia Niemieckich Akademii Naukowych) popierają wykorzystanie roślin GM w rolnictwie. Stanowisko naukowców to odpowiedź na rozpoczynającą się debatę polityczną ws. zakazu uprawy roślin GM na terenie Niemiec. Naukowcy sprzeciwiają się planom Rządu, który chce wprowadzić zakaz upraw GMO. Jak mówi Matin Qaim: „Zakaz upraw roślin GM na terenie kraju byłby równoznaczny z wyrokiem śmierci dla biotechnologii rolniczej w Niemczech.” KLIK.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. „Dotychczas zgromadzone dane z krótkoterminowych, długoterminowych i wielopokoleniowych kontrolowanych badań skarmiania wskazują na brak negatywnych skutków zdrowotnych u zwierząt karmionych GMO. Niektóre efekty mogą być nawet pozytywne: badania pokazują, że uprawy GMO odporne na owady zawierają niższe ilości toksycznych substancji chemicznych wytwarzanych przez grzyby kolonizujące uprawy uszkodzone przez owady.KLIK. To pierwsze wnioski z badań przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu MARLON (finansowany przez Komisję Europejską).

2. Transgeniczna kukurydza wzbogacona o karotenoidy stanowi przyswajalne źródło karotenoidów dla drobiu i zabezpiecza przed chorobą pasożytniczą – kokcydiozą KLIK.

3. Badania toksykologiczne transgenicznego ryżu z ekspresją białka Cry1Ab/1Ac na modelowym organizmie wodnym KLIK. 90 dniowe doświadczenie nie wykazały jakiegokolwiek negatywnego oddziaływania ryżu GM na zdrowie i kondycję żab Xenopus laevis.

4. Przyszłość bioinżynierii skrobii: mikroorganizmy GM czy rośliny GM? KLIK.

5. Analiza porównawcza transgenicznej fasoli EMB-PV051-1 z konwencjonalnym odpowiednikiem KLIK. Wykonane analizy potwierdzają, że skład odżywczy fasoli GM nie różni się od konwencjonalnego odpowiednika.

6. Bezpieczeństwo żywności i środowiska a rośliny GM typu Bt KLIK.

Polska

1. Chwalili się, że ich jajka jako jedyne są wolne od GMO. Tymczasem to bzdura – wszystkie jaja są wolne od GMO. Sąd i izba drobiarzy ujawniają manipulację znanej telewizyjnej reklamy KLIK PL. Niedawno w sprawie chwytliwej kampanii zapadł sądowy wyrok. – Reklama jest manipulacją. Firma wmawia klientom, że szczególną cechą tych jajek, jest to, że są wolne od GMO, a to bzdura. Łańcuch DNA modyfikowanej śruty sojowej ulega rozpadowi w jelitach kur, nie przenosi się do mięsa ani jajek.

2. Ministerstwo Środowiska ogłosiło nabór dwóch przedstawicieli organizacji ekologicznych do Komisji ds. GMM i GMO KLIK PL.

Europa

1. Unia Europejska:

– Komentarze ws. propozycji KE zmiany zasad wydawania zezwoleń na import genetycznie modyfikowanej żywności i paszy do UE:
Propozycje „stanowią poważne zagrożenie dla wewnętrznego rynku żywności i pasz i mogą doprowadzić do utraty miejsc pracy i spadku poziomu inwestycji w łańcuchu rolno-spożywczym w krajach, które wybrały opcję opt-out. Może to doprowadzić do głębokich zakłóceń konkurencji, co odczują wszyscy partnerzy łańcucha rolno-spożywczego UE” – oświadczył sekretarz generalny zrzeszenia organizacji rolniczych Copa-Cogeca Pekka Pesonen KLIK PL.
Nowe propozycje KE naruszają fundamentalną zasadę UE – jednolitości rynku wewnętrznego. „Komisja postanowiła poświęcić zasadę jednolitości rynku dla utworzenia skomplikowanej mozaiki krajowych zakazów przewozu i importu pasz i żywności GMO” – słowa pana Jeffa Rowe, prezydenta stowarzyszenia firm biotechnologicznych EuropaBio KLIK.
Organizacje i stowarzyszenia reprezentujące przedstawicieli łańcucha żywnościowego (rolników, producentów, przetwórców) we wspólnym stanowisku krytykują i odrzucają propozycję KE twierdząc, iż łamie fundamentalne zasady funkcjonowania UE jak również grozi załamaniem na rynku produkcji żywności KLIK.
Niemiecki Rząd sceptycznie nastawiony do propozycji KE KLIK.

– Z początkiem kwietnia weszły w życie nowe regulacje dotyczące zasad wprowadzania zakazów upraw roślin GM w państwach członkowskich KLIK.

2. Litwa. Sejmowa Komisja ds. Rolnictwa wzywa rząd do ustanowienia terenu kraju strefą wolną od GMO KLIK.

Świat

1. Australia. Minister rolnictwa uważa, iż nadszedł najwyższy czas na zniesienie zakazu upraw roślin GM w stanie Południowa Australia KLIK.

2. Brazylia. Narodowy Komitet Techniczny ds. Biobezpieczeństwa wydał pozwolenie na komercyjne użytkowanie genetycznie modyfikowanych eukaliptusów KLIK. Eukaliptus GM charakteryzuje się zwiększoną produktywnością o ok. 20% w stosunku do konwencjonalnych odmian.

3. Chiny. Władze zapowiadają zwiększenie nadzoru nad prowadzonymi badaniami dotyczącymi rozwoju roślin GM KLIK.

4. USA:

– Już niedługo na rynek może trafić doustna szczepionka przeciw wirusowi HBV wytworzona z genetycznie modyfikowanej kukurydzy KLIK. Firma Applied Biotechnology Institute prowadzi bardzo zaawansowane prace nad szczepionką. Mąka uzyskana z kukurydzy GM, po zmieszaniu z cukrem i wodą może być wykorzystana do produkcji wafli, które byłyby spożywane przez potrzebujących. To bardzo tani sposób na zapewnienie ochrony ludziom narażonym na wirusa HBV;

– Narodowe Stowarzyszenie Plantatorów Pszenicy z nadzieją oczekuje rozwoju genetycznie modyfikowanych odmian pszenicy GM KLIK. Jak zaznaczają farmerzy – pszenica potrzebuje innowacyjnych technologii;

– Firma CERES zapowiada rozszerzenie zakresu doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanej trzciny cukrowej. Decyzja zapadła po przeanalizowaniu wyników wstępnych testów, które były bardzo obiecujące KLIK. Rośliny cechują się zwiększonym tempem wzrostu i przyrostu biomasy oraz odpornością na suszę;

– Humanitarny projekt Złoty Ryż został wyróżniony prestiżową nagrodą Rządu amerykańskiego – Patent dla Ludzkości KLIK;

– Sieć fast-foodów Chipotle poinformowała, że wyklucza z jadłospisu produkty zawierające GMO KLIK PL.

Poczynania przeciwników GMO

1. Rozpoczęła się międzynarodowa kampania pt. „STOP Drzewom GM”, której celem jest storpedowanie badań nad genetycznie modyfikowanymi eukaliptusami prowadzonymi w Brazylii KLIK.

2. Organizacja Food & Water Watch domaga się od Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) uznania genetycznie modyfikowanego łososia AquAdvantage za szkodliwego dla zdrowia KLIK.

Inne

1. Opinie naukowców/ekspertów:

– „Ponad 1700 recenzowanych publikacji naukowych dowodzi bezpieczeństwa GMO oraz tego, że rośliny GM nie stanowią większego ryzyka w porównaniu do żywności otrzymanej konwencjonalnymi technikami hodowli” – dr Tessa Burch-Smith (Deaprtament Biologii Molekularnej i Biochemii – University of Tennessee) KLIK.

2. Nowa generacja GMO: Różowe ananasy i fioletowe pomidory KLIK PL.

3. Musimy ulepszyć fotosyntezę, apelują naukowcy KLIK PL. Aby nakarmić 9,5 mld ludzi, którzy będą żyć na Ziemi w połowie tego wieku, musimy „podkręcić” fotosyntezę za pomocą inżynierii genetycznej – dowodzi prof. Stephen P. Long w czasopiśmie „Cell”

4. Czy genetycznie modyfikowane organizmy są bezpieczne? KLIK.

5. „Jeśli ludzie odrzucą naukę i technologię, to cywilizacja cofnie się w rozwoju” – rozmawiamy z Neilem deGrassem Tysonem KLIK PL. „nie wszystkie ruchy kwestionujące naukę są oparte o religię, na przykład ruch antyszczepionkowy, przeciwnicy GMO albo osoby kwestionujące globalne ocieplenie. Tutaj z jednej strony mamy naciski polityczne, a z drugiej strach przed nauką. Ludzie odrzucają osiągnięcia naukowe i nie zawsze u podstaw takiej reakcji znajdziemy religię.
Jeśli zatem ktoś powie mi „Nie chcę żadnej żywności, która była modyfikowana genetycznie” ja odpowiem „W porządku, ale w takim razie musimy usunąć 95% naszego pożywienia, bo zostało ono genetycznie zmodyfikowane przez stulecia agrokultury.”

6. Jak naukowcy modyfikują algi by produkować paliwo lub leki na raka KLIK. „Pewnego dnia zapytaliśmy siebie: co można produkować za pomocą modyfikowanych alg?
Paliwo? Leki? Kosmetyki? Szczepionki? Tworzywa? Dziś produkujemy to wszystko.”

7. Jeśli rośliny GM nie są odpowiedzią na nadchodzące problemy to co nią jest? KLIK.

8. Jaki skutek na środowisko wywiera upraw roślin GM? Uprawa GMO powoduje redukcję emisji CO2 o ok. 28 mld kg każdego roku. To tak jakby zabrać z ulic 12,4 mln samochodów KLIK.

9. 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o GMO KLIK.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. „Łańcuch DNA modyfikowanej śruty sojowej ulega rozpadowi w jelitach kur, nie przenosi się do mięsa ani jajek.”
    To kolejno kłamstwo Monsanto &Co. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że mieszkańcy północnej Europy od wieków zjadający mięso świń mają świńskie nosy i nawyk chrząkania a mieszkańcy Bliskiego Wschodu, z umiłowaniem spożywający mięso kóz i owiec, mają wełniste włosy na plecach i charakterystyczne rogi.

css.php