Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

28.02.2015
sobota

GMO Box Office – Luty

28 lutego 2015, sobota,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. USA zatwierdziły dwie odmiany genetycznie zmodyfikowanych jabłek (GMO), które zostały zaprojektowane tak, by nie brązowiały. Trafią one prawdopodobnie, w małej ilości, na rynek pod koniec 2016 roku KLIK PL.

2. Wielka Brytania. Parlamentarna Komisja ds. Nauki i Technologii w opublikowanym raporcie krytykuje Unię Europejską za politykę odnośnie genetycznie modyfikowanych roślin. W raporcie Komisji parlamentarzyści stwierdzają, że prawo UE jest wadliwe, nie opiera się na merytorycznych przesłankach, a przekonaniach. Prawo UE znacząco ogranicza takie kraje jak Wielka Brytania, które chciałyby uprawiać rośliny GM, w związku z czym domagają się wprowadzenia reform KLIK. Dowody naukowe są jednoznaczne – genetyczna modyfikacja roślin nie stwarza dodatkowego ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska w porównaniu z konwencjonalnymi technikami hodowli.

3. Polska. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o GMO KLIK PL.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. Nowa era roślin GM: cechy, rośliny, technologie dla sprostania globalnym wyzwaniom KLIK.

2. Konflikt interesów i baza danych badań bezpieczeństwa roślin oraz żywności GM KLIK. „Analiza literatury konsekwentnie wskazuje na to, iż ryzyko związane z uprawą roślin GM nie jest większe od roślin uzyskanych konwencjonalnymi technikami hodowli”.

3. Biotechnologia mikroalg – od genetyki klasycznej do biologii syntetycznej KLIK.

4. Brak negatywnego oddziaływania uprawy transgenicznego ryżu z genem OsrHSA na różnorodność funkcjonalną mikroorganizmów ryzosfery KLIK.

5. Analiza porównawcza dwóch odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy z konwencjonalnym odpowiednikiem KLIK. Przeprowadzone analizy wykazały, że skład kukurydz GM nie wykazuje różnic i są one tak samo odżywcze jak konwencjonalny odpowiednik.

Polska

1. Uzupełniona będzie lista zakazanych w Polsce odmian kukurydzy GMO KLIK PL. Nowe odmiany modyfikowanej genetycznie kukurydzy MON 810 znajdą się w przygotowywanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzeniu dot. zakazu stosowania w naszym kraju nasion różnych wariantów tej rośliny.

2. Wycofanie zakazu upraw modyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora planuje rząd na podstawie przygotowywanego przez resort rolnictwa rozporządzenia. Uprawa Amflory jest nielegalna na terenie całej Unii Europejskiej, stąd dodatkowe polskie przepisy w tej sprawie są zbędne KLIK PL.

Europa

1. Irlandia. Zaskakujące rezultaty sondy przeprowadzonej wśród irlandzkich rodziców. Pytano o nastawienie do krowiego mleka GM, uzyskiwanego z modyfikowanych krów, którego skład byłby równoważny ludzkiemu mleku. 57% rodziców uważa, że takie mleko powinno być dopuszczone do sprzedaży w Europie. 38% dałoby takie mleko swoim dzieciom. 67% uważa, że rolnicy powinni mieć możliwość hodowli krów GM. Najbardziej zaskakuje odpowiedź, w której tylko 27% sprzeciwia się produkcji żywności GM KLIK.

2. Niemcy. Minister rolnictwa – Christian Schmitt, zapowiedział, że będzie dążyć do wprowadzenia zakazu upraw roślin GM na terenie całego kraju. W tym celu zapowiada nowelizację prawa dotyczącego kwestii upraw roślin GM KLIK.

3. Unia Europejska:

– Przedstawiciele stowarzyszeń firm produkujących pasze domagają się od Komisji Europejskiej podjęcia działań w sprawie odblokowania procesu autoryzacji 12 nowych roślin GM przeznaczonych do produkcji pasz. Jak twierdzą, nieuzasadnione opóźnienia KE w tej kwestii skutkują zaburzeniem handlu i niedoborem materiału do produkcji pasz KLIK;

– Amerykańskie Stowarzyszenie Plantatorów Soi w liście skierowanym do Komisarza ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, domaga się autoryzacji 13 nowych roślin GM przeznaczonych do produkcji pasz i zwinności KLIK. Procedura autoryzacji wspomnianych 13 nowych GMO jest zakończona, jednak od ponad roku czekają one na formalną decyzję KE, która zezwoliłaby na ich import do UE.

4. Wielka Brytania:

– Były minister środowiska – Owen Paterson, zarzuca organizacji Greenpeace, że swoją walką z humanitarnym projektem Złotego ryżu przyczynia się do śmierci tysięcy ludzi każdego roku KLIK;

– Szkocja. Na konferencji naukowej Szkockiej Organizacji Rolniczej toczono burzliwe dyskusje nt. przyszłości roślin GM. Eksperci zastanawiali się w jaki sposób zmienić nastawienie opinii publicznej do GMO KLIK;

– Walia. W obliczu zmian regulacji prawnych dotyczących wprowadzania zakazów uprawy roślin GM na terenie państw członkowskich, Walia sugeruje wprowadzenie jeszcze szerszych oostrzeń KLIK.

5. Raport Departamentu rolnictwa USA (USDA) nt. stanu biotechnologii rolniczej w Węgrzech KLIK.

Świat

1. Australia. Stowarzyszenia rolnicze prowadzą ożywioną dyskusję nt. zajęcia stanowiska ws. wykorzystania genetycznie modyfikowanych, pastewnych odmian traw w żywieniu krów KLIK. W kraju trwają zaawansowane prace nad trawami pastewnymi GM. Mogłyby przyczynić się do wzrostu produkcji mleka o 10-15 proc.

2. Bangladesz:

– Minister rolnictwa zapowiedziała, że w 2016 w kraju będą wprowadzone do uprawy genetycznie modyfikowane odmiany bawełny KLIK.

– Instytut BARI (Bangladesh Agricultural Research Institute) zapowiada udostępnienie rolnikom 5 nowych odmian bakłażana Bt (odpornego na szkodniki) KLIK.

3. Chiny:

– Władze zamierzają zintensyfikować badania i rozwój rodzimych roślin GM. Jak tłumaczą oficjele: „nie możemy sobie pozwolić na to by nasz rynek został zdominowany przez produkty zagraniczne” KLIK;

– Komunistyczna Partia Chin zamierza podjąć działania w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat biotechnologii rolniczej KLIK;

– Według szanowanego naukowca – pana Huang Dafang, byłego szefa Instytutu Biotechnologii, Chiny mają zbyt restrykcyjne i zbyt rozbudowane procedury związane z badaniami i komercjalizowaniem GMO, które szkodzą rozwojowi nowych odmian roślin GM KLIK;

– W ramach akcji informacyjnej nt. GMO setki Chińczyków w 23 miastach spożywało posiłki z genetycznie modyfikowanym ryżem KLIK.

4. Ghana. Rada ds. Badań Naukowych otrzymała pozwolenie na przeprowadzenie doświadczeń polowych roślin GM KLIK.

5. Indie:

– Rolnicy opowiadają o korzyściach związanych z uprawą bawełny Bt = zwiększone plony i zyski, zredukowane zużycie pestycydów i koszty produkcji KLIK.

– Rząd Indii odbywa spotkania z opozycyjnymi partiami (SJM i BKS) w celu przekonania do akceptacji upraw roślin GM KLIK. „Celem jest rozwianie obaw dotyczących GMO, tak byśmy mogli dołączyć do takich państw jak Kanada czy USA. Rośliny GM są bardzo ważne dla rozwoju sektora rolniczego w Indiach.”

– Minister rolnictwa – Radha Mohan Singh, popiera wykorzystanie roślin GM w rolnictwie. Jak twierdzi, jest to sposób na zapewnienie Indiom suwerenności żywnościowej, szczególnie w obliczu niekorzystnych zmian klimatu KLIK;

– Krótkowzroczność Indii w kwestii genetycznie modyfikowanych roślin KLIK. Hinduscy naukowcy pracujący w publicznych jednostkach opracowali genetycznie modyfikowane odmiany gorczycy, które mogłyby zrewolucjonizować uprawę tego gatunku. Jednak przez restrykcyjne przepisy, polityczne zamieszanie wokół GMO jak oraz aktywne działania organizacji anty-GMO rozwój nowych odmian niemal wyhamował – wszystko w imię walki z międzynarodowymi korporacjami;

– Indie otwierają się na GMO. To recepta na wykarmienie narodu? KLIK PL. „Debiutująca w 2002 roku bawełna Bt jest jedyną uprawianą w Indiach GMO i obejmuje 95 proc. upraw bawełny indyjskiej. Dzięki temu Indie, które były importerem netto bawełny, stały się drugim na świecie jej producentem i eksporterem”;

– Minister biotechnologii stanu Karnataka zapowiedział, że wyda zgodę na prowadzenie doświadczeń polowych nowych roślin GM KLIK.

6. Kenia. Organizacje rolnicze z 6 okręgów wystosowały do prezydenta kraju wspólny apel z prośbą o zniesienie zakazu uprawy roślin GM i umożliwienie wysiewania genetycznie modyfikowanej bawełny Bt (odpornej na szkodniki) KLIK.

7. Kolumbia. Firma Syngenta wprowadza na rynek genetycznie modyfikowaną kukurydzę Vipera-3 (odporna na szkodniki i dwa rodzaje herbicydów) KLIK.

8. Korea Południowa. Rząd nowelizuje prawo dotyczące znakowania produktów zawierających GMO. Wszystkie produkty, które zawierają jakikolwiek składnik organizmu GM, niezależnie od ilości, będą musiały być znakowane KLIK.

9. Kostaryka. Komisja Zgromadzenia Legislacyjnego ds. Rolnictwa odrzuciła projekt ustawy, którego celem było wprowadzenie całkowitego zakazu upraw GMO KLIK.

10. Peru. W północnej części kraju wykryto nielegalną uprawę kukurydzy GM (odpornej na herbicydy i szkodniki) KLIK.

11. Tanzania. Czy państwo to podąży drogą sąsiedniego Burkina Faso i rozpocznie uprawy roślin GM? KLIK. Problemem mogą okazać się międzynarodowe organizacje anty-GMO działające na terenie Tanzanii – Greenpeace czy Friends oh The Earth.

12. USA:

– Naukowcy z Kansas State University pracują nad genetycznie modyfikowaną pszenicą o zwiększonej tolerancji na podwyższoną temperaturę KLIK;

– Firma Arcadia Biosciences poinformowała o sukcesie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanego ryżu prowadzonych w Indiach. Ryż o zwiększonej efektywności pobierania wody wykazywał znacząco zwiększone plony w stosunku do konwencjonalnego odpowiednika zarówno w warunkach suszy jak i normalnych KLIK;

– Evogene Ltd. – izraelska firma poinformowała o zamiarze wybudowania za 10 mln $ nowoczesnego centrum badawczego w St. Louis KLIK;

– Firmy DuPont, Syngenta i Monsanto postanowiły nie sprzedawać nasion w technologii Enlist, opracowanej przez firmę DowAgrosciences, która planowała zwiększyć zyski poprzez licencjonowaną sprzedaż nasion soi Enlist KLIK;

– Sprzedaż produktów z certyfikatem „non-GMO Verified” (dobrowolne znakowanie konwencjonalnych produktów bez GMO) w 2014 roku poszybowała w górę. W roku 2014 to wartosć prawie 8,5 mld. $ KLIK.

Poczynania przeciwników GMO

1. Indie. Aktywiści piszą pisma do władz stanu Maharashtra, w których żądają unieważnienia decyzji ze stycznia, kiedy to władze zezwoliły na przeprowadzenie doświadczeń polowych genetycznie modyfikowanych roślin KLIK.

2. Kilka organizacji anty-GMO (m.in. Greenpeace, Friends of The Earth, TestBiotech) wystosowało do Komisji Europejskiej list, w którym domagają się aby produkty otrzymane z wykorzystaniem najnowszych technik biologii molekularnej podlegały takim samym regulacjom prawnym jak GMO KLIK.

Inne

1. Opinie naukowców/ekspertów:

– Prof. Anne Glover (Aberdeen University, była główna doradczyni naukowa szefa Komisji Europejskiej): „Technologia tworzenia roślin GM jest bezpieczna” KLIK;

2. Czy najnowsza generacja roślin GM – odpornych na dwa lub więcej herbicydów, spowoduje jeszcze więcej problemów? KLIK

3. Skutki globalnego ocieplania klimatu zagrażają istnieniu raf koralowych. Naukowcy zastanawiają się jak temu przeciwdziałać. Niektórzy sugerują by rozważyć zastosowanie technik inżynierii genetycznej KLIK.

4. Frankenstein dziś nie może wyjść i się bawić KLIK PL.

5. Mija 20 lat od rozpoczęcia upraw roślin GM na szeroką skalę. Nadal wzbudzają one wiele kontrowersji KLIK. „Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku negatywnego oddziaływania na człowieka, natomiast istnieje bogata literatura potwierdzająca korzyści jakie uprawa GMO przyniosła środowisku naturalnemu.”

6. GMO powoduje raka? Jak to było naprawdę z badaniami na szczurach… KLIK PL.

7. Genetycznie zmodyfikowane jabłka, które nie brązowieją po stłuczeniu. McDonald’s ich nie chce KLIK PL.

8. Chcielibyście mieć w domu kwiaty zmieniające kolor? KLIK Firma z Kolorado intensywnie pracuje nad uzyskaniem genetycznie modyfikowanych petunii zmieniających kolor w ciągu dnia. Czy dzięki tego typu roślinom uda się zmienić nastawienie społeczeństwa do GMO?

9. Czy rośliny GM spowodują wymarcie motyla Monarcha w Ameryce Pn.? KLIK. Teoria ta ma wątłe podstawy i scenariusz taki wydaje się być mało prawdopodobny.

10. Czy GMO pomoże zwalczyć głód w Afryce? KLIK.

11. Uwaga zagrożenie – DNA! KLIK. „Niewiedza społeczeństw ws. GMO jest wykorzystywana przez oponentów, do wzbudzania kontrowersji.”

12. Życie, spuścizna i nauka „Królowej Agrobacterium” – Mary-Dell Chilton KLIK. Wywiad z panią Chilton, która opracowała metody transformacji roślin z wykorzystaniem bakterii Agrobacterium tumefaciens (za co przyznano jej tzw. Rolniczego Nobla – The World Food Prize).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Zagłada wisi nad ludzkością. Jeśli jeszcze zdamy sobie sprawę z tego, że gender i GMO zaczynają się od tej samej liter …. Nie ma ratunku.

  2. Gdyby udało się oddzielić GMO od Monsanto, byłoby to wielkim sukcesem. Ludzie bojà się zawłaszczenia rynku żywności przez wielkie monopole (taki jest cel monopolu). Ja też się tego boję, chociaż doceniam zalety GMO.

css.php