Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

4.11.2014
wtorek

Rośliny GM zmniejszają zużycie pestycydów i zwiększają produkcję roślinną

4 listopada 2014, wtorek,

Uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych na całym świecie prowadzi do redukcji pestycydów i zwiększa wydajność produkcji roślinnej. Taki jest wniosek z metaanalizy specjalistów ekonomiki rolnictwa z Uniwersytetu w Getyndze [1].

Naukowcy przeanalizowali 147 oryginalnych doniesień naukowych na ten temat z okresu ostatnich 20 lat. Uprawa rośliny GM prowadzi do zmniejszenia zużycia pestycydów średnio o 37 proc. i zwiększenia plonów o 22 proc. Pomimo wyższej ceny nasion odmian GM rolnicy byli w stanie zwiększyć swoje przychody średnio o 68 proc. (Rysunek 1). Wyniki zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie „PLoS ONE”.

Wpływ uprawy roślin GM na plonowanie, zużycie pestycydów, koszty produkcji i dochody rolników.

Autorzy publikacji zaznaczają, że znacznie więcej korzyści z uprawy roślin GM czerpią rolnicy państw rozwijających się. To bezpośrednio przekłada się na wzrost poziomu ich życia oraz do redukcji biedy i niedożywienia. Rzadziej dochodzi do przypadków zatruć powodowanych stosowaniem oprysków insektycydami, które w krajach biedniejszych wykonywane są ręcznie.

Trudno o jakikolwiek uzupełniający komentarz. Liczby mówią same za siebie i przemawiają do wyobraźni. Gdyby wszystkie obecnie uprawiane rośliny były odmianami GM, to zakładając zwiększoną wydajność o 22 proc., moglibyśmy uprawiać je na 330 mln ha mniejszej powierzchni niż obecnie, zachowując jednocześnie ten sam poziom produkcji (dla porównania: powierzchnia Polski to ok. 30 mln ha).

Zmniejszenie zużycia pestycydów o 37 proc. to wręcz dane oszałamiające. To nie tylko zmniejszenie skażenia środowiska (gleby, wody etc.), ale redukcja negatywnego oddziaływania na organizmy niedocelowe, a przede wszystkim znacznie mniejsza emisja gazów cieplarnianych.

Autorzy metaanalizy piszą w publikacji, że przedstawione przez nich dowody mogą przyczynić się do zmiany nastawienia opinii społecznej do samej technologii. W tej jednej kwestii przychodzi mi się z autorami nie zgodzić. Ta szeroko zakrojona analiza zostanie całkowicie zignorowana przez aktywistów, a co gorsza – i polityków.

Wydaje mi się, ze jeśli naszym decydentom oraz organizacjom walczącym o poprawę kondycji środowiska naturalnego rzeczywiście zależy na zmniejszeniu negatywnego oddziaływania rolnictwa na ekosystemy, to należałoby jak najszybciej zmienić podejście do wykorzystania roślin GM w uprawie. Niestety, już dawno straciłem wiarę, że w całym tym zamieszaniu chodzi rzeczywiście o poprawę stanu środowiska.

PS Na zakończenie dodam, że badania były finansowane ze środków Niemieckiego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej.

1 – A Meta-Analysis of the Impacts of Genetically Modified Crops

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Znowu o zaletach Monsanto. Jak raz wezmą kogoś na payroll… I tak do upadu zanim się ich nie pozamyka wreszcie.

  2. „Niestety, już dawno straciłem wiarę, że w całym tym zamieszaniu chodzi rzeczywiście o poprawę stanu środowiska.”

    Bo w tym całym zamieszaniu chodzi tylko o rząd dusz. Tak jak w każdej religii.

  3. ziuta91.
    nie wal poniżej pasa. Oskarżasz autora o przekupstwo, na jakiej podstawie? Brak ci kontrargumentów i dlatego; personalnie. Wstyd.

css.php