Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

22.09.2013
niedziela

Polityka, zieloni, szantaż i GMO

22 września 2013, niedziela,

Ciągle słyszę slogany o tym jak to Europa odrzuciła GMO. Przedstawiane są mapki na których wyróżnione są kraje z obowiązującym moratorium (a nie zakazem!) upraw poszczególnych odmian GMO (a nie GMO w ogóle!). Francja, Niemcy, Węgry, Grecja, Luksemburg, Austria, Grecja i w ostatnim czasie do tego grona dołączyła Polska. Podobno moratoria to skutek niechęci społeczeństw oraz rolników do samej technologii. Nie jest to prawda.

Społeczeństwo europejskie nie jest wcale bardziej sceptycznie nastawione do biotechnologii niż mieszkańcy pozostałych rejonów świata (takie są przynajmniej wnioski meta-analizy obejmującej 200 tys. respondentów). A może to rolnicy nie chcą GMO na swoich polach i ministrowie rolnictwa w ten sposób im pomagają? To też nie jest prawda. Polscy rolnicy wręcz domagają się dostępu do najnowocześniejszych osiągnięć nauki. Zresztą nie tylko polscy. We Francji po wprowadzeniu moratorium na uprawę kukurydzy MON810 (odporną na szkodniki) plantatorzy kukurydzy skierowali do Sądu Najwyższego skargę na działania swego Rządu (podobnie postąpiły organizacje rolnicze w Polsce).

W takim razie dlaczego politycy wprowadzają moratoria? Jest to konsekwencja pewnego rodzaju szantażu jakiemu są poddawani przez organizacje pseudoekologiczne z Greenpeace na czele. Pisałem o kulisach wprowadzenia moratorium na uprawę kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora w Polsce. Na konferencji prasowej Minister Kalemba bez zażenowania stwierdził, że zakaz był efektem „negocjacji” z Greenpeace Polska. Konsultacji nie prowadzono z ekspertami, naukowcami czy organizacjami rolniczymi, a z grupką aktywistów wśród których ze świeczką można szukać osób mających jakiekolwiek pojęcie o rolnictwie czy biotechnologii. Niepisana umowa była taka: minister wprowadza zakaz uprawy MON810 i Amflory, a Greenpeace Polska nie będzie prowadzić dezinformacyjnej kampanii przeciw nowelizacji ustawy o nasiennictwie. Tak też się stało, za co spadła na Greenpeace Polska krytyka ze strony innych grup anty-GMO w Polsce.

Kolejny dowód na to, że organizacje anty-GMO stosują rodzaj szantażu na politykach jest wypowiedź byłego premiera Francji – François Fillona. W wywiadzie udzielonemu dziennikowi „Les Echos” bez ogródek stwierdził, że doszło do pewnego rodzaju ugody między organizacjami tzw. „zielonych” a Rządem. Porozumiano się, że Rząd wprowadzi moratorium uprawy kukurydzy MON810, a w wyrazie wdzięczności „zieloni” nie będą protestować przeciw elektrowniom atomowym. Taki deal.

Nie mam złudzeń. Organizacjom/partiom tzw. „zielonym” wcale nie zależy najbardziej na kondycji środowiska naturalnego czy zdrowiu konsumentów. Gdyby tak było to wręcz domagaliby się wprowadzenia do upraw kukurydzy MON810, która znacznie zmniejsza zużycie chemicznych środków ochrony roślin (insektycydów), co sprzyja bioróżnorodności, zmniejszeniu zużycia paliw kopalnych oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. GMO stało się kartą przetargową służąca szantażowi polityków. Społeczeństwa i rolnicy stali się zakładnikami partykularnych interesów „zielonych”. Jedni zbijają na tym kapitał polityczny inni poprzez kontrowersyjne akcje anty-GMO przyciągają liczną grupę mniej lub bardziej hojnych dawców datków. Zapomnijmy o bezinteresowności aktywistów oraz o tym, że kieruje nimi troska o nas wszystkich. To tylko puste hasła za którymi kryje się wyrachowanie oraz zwykła polityka. Najbardziej boli, że głównym poszkodowanym i ofiarą różnych „deali” polityków z „zielonymi” stała się niczemu winna technologia. Technologia, która jest wielką nadzieją dla całej ludzkości.

The French deal: GM technology traded off for nuclear energy

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. No to chyba nie nowość. Bojownicy/aktywiści nie mogąc sie dostać do parlamentów zalożyli tzw niezależne i pozarzadowe organizacje i rządzą tymi których wybraliśmy. Demokracja w stylu zachodnim. Dać im pełnie władzy i mielibyśmy wkrótce to co za 30 lat nazywano by „Polskimi obozami koncentracyjnymi” wypełnionymi różnymi sceptykami względm „zdrowej” żywności, klimatu, GMO etc. Terroryści też są niezależni i pozarzadowi, tylko czekać na przymierze jednych z drugimi. Póki co pokrzyczeć, podpalić jakąś flage i budowac minarety. Świetlana przyszłość nas czeka. Najgorsi są oczywiście neofici, których na tym blogu tez nie brak. Chcą być świetsi od Greenpeace’u. Samo życie 🙂
  Dziw, że dziwi. Precz z UFO-GMO, niech żyje e-coli i Polo-Cocta

 2. Ja nie mogę same pozytywne zalety GMO. Ja jestem rolnikiem i tego syfu GMO nie chcę znać !!! Niezła propaganda w tej gazecie 🙂 Myślicie że Polskiego rolnika zrobicie w kulki jak z rolnikami w Indiach. Kopa w d…. i wypad z Polski, korporacje i inne twory przyczyniające się do niewolnictwa i totalitaryzmu ! Może napiszcie o tym jak to Obama immunitet podpisał dla firm biotechnologicznych, nie będą za nic odpowiadać gdy coś pójdzie nie tak z GMO a już idzie w złą stronę 🙂 Wszystkiego nie ukryjecie ! Siła w narodzie nie dacie nam rady ! Nawet immunitety wam nie pomogą 🙂 Ta planeta nie jest własnością korporacji !!

 3. @Nie mogę
  „Ja nie mogę same pozytywne zalety GMO.”
  Ciekaw jestem jakie to są negatywne zalety bo jak długo żyję jeszcze takich nie widziałem.
  ” Myślicie że Polskiego rolnika zrobicie w kulki jak z rolnikami w Indiach. Kopa w d…. i wypad z Polski, korporacje i inne twory przyczyniające się do niewolnictwa i totalitaryzmu !”
  Jak jesteś rolnikiem to proszę mi powiedzieć jakie odmiany roślin naturalnych wysiewasz co roku i skąd bierzesz nasiona? Sprawdź przy okazji kto ma prawa patentowe do tych nasion.
  Z tym totalitaryzmem to miałem już trochę wrażenie jakbym czytał Marksa. Złe korporacje (kapitaliści) są winne totalitaryzmowi.
  „Ta planeta nie jest własnością korporacji !!”
  A jaka jest? Może Wulkan, a może Diuna czy Corusant?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Większych bzdur dawno nie czytałem. GP organizacja pseudoekologiczną, aha. Autor tego art jest chyba kompletnie niezorientowany nt tego co pisze – udowodniono naukowo, że gmo szkodzi organizmom testowanym laboratoryjnie nie doraźnie, lecz dopiero w kolejnych pokoleniach.
  Ze świeca szukać specjalistów – tak się składa, że działalnośc GP najwiecej opiera się na publikacji raportów i badań niezaleznych od producentów gmo, ktore pokazuja, jak szkodliwe konsekwencje moze wywołać dalsza ingerencja w org zywe (odsyłam do oficjalnych publikacji na stronie GP).
  Organizmy GMO wolne od insektów? Kolejny raz badania udowadniają, iż insekty uodparniają się na te rośliny szybciej, co zmusza rolników do stosowania kolejnych pestycydów – oczywiście pochodzących od tego samego producenta. Zauważacie już związek? Czysty zysk
  organizacje ekologiczne negatywnie odnoszą sie co do kampani gmo i sukcesu? owszem! żadnej z nich nie udało sie wywalczyć zakazu uprawy tych roślin, własnie gp to wywalczył. Inne organizacje walcząc z prawem unijnym, odnoszącym się do HANDLU nasionami gmo, walczyły z wiatrakami.
  Zieloni nie bd protestowac przeciw atomowi? Dlaczego Niemcy wycofują się z energi atomowej?
  GMO nadzieją ludzkości i sprzyja bioróżnorodności? Największa głupota w tym arcie.
  Polecam autorowi wieksze zainteresowanie sie tematem, zanim zacznie siać dezinformacje ponownie. pozdrawiam

 6. Czy Czper to nowy pseudonim trolla Kagana?

 7. Trolle różne mogą być, treści te same, brak argumentacji, posługiwanie się insynuacjami i powoływanie się na spisek korporacji którego nikt nie dostrzega.
  Byłem w psychiatryku lecząc się przed wojskiem w dawnych czasach, ilu tam było zaznajomionych z ukrytą prawdą, większość.
  Chciałem przypomnieć, że 99,99% naukowców którzy zainteresowali się tematem i mają swoją opinię opartą na badaniach i doświadczeniach nie widzi żadnych niebezpieczeństw związanych z tą techniką.

 8. @Parker
  Tylko szkoda Twojego (i mojego) czasu na przekonywanie trolla lub ludzi z problemami psychicznymi. Jak mówił niedawno w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Czapiński, ok. 20% społeczeństwa polskiego jest wierzy w różne teorie spiskowe. I z tymi 20% racjonalna dyskusja jest praktycznie niemożliwa.

 9. Taka karma MR:)
  Lubię to, bawi mnie, czasem chce mi się coś wytłumaczyć, potem się orientuję, że logika nie działa, to sobie ironizuję. W czasie przeznaczonym na rozrywkę nie ma straconego czasu:)

 10. „Chciałem przypomnieć, że 99,99% naukowców którzy zainteresowali się tematem i mają swoją opinię opartą na badaniach i doświadczeniach nie widzi żadnych niebezpieczeństw związanych z tą techniką!”

  zapomniałeś ,że te badania były sponsorowane przez Mosanto.

css.php