Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

31.07.2013
środa

GMO Box Office – Lipiec

31 lipca 2013, środa,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Komisji Europejskiej dot. polskiego zakazu wytwarzania, sprzedaży i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych. Uznał, że Komisja nie mogła żądać zniesienia zakazu, który jeszcze nie obowiązywał KLIK PL.2. Firma Monsanto zapowiedziała wycofanie z Komisji Europejskiej większości wniosków o dopuszczenie do uprawy genetycznie modyfikowanych odmian roślin użytkowych. Decyzja jest wynikiem frustracji obowiązującym w Unii Europejskiej systemem deregulacji odmian GMO KLIK PL.

3. Indie. Panel techniczny Sądu Najwyższego przedstawił ostateczny raport, w którym rekomenduje wprowadzenia 10-cio letniego maratorium na prowadzenie doświadczeń polowych nowych odmian GMO KLIK. Eksperci zgodnie twierdzą, że to negatywnie wpłynie na rozwój branży agrobiotechnologicznej w Indiach.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty:

1. Wykorzystanie roślin transgenicznych do otrzymywania wybranych bioproduktów – osiągnięcia polskich naukowców KLIK.

2. Porównanie wybranych elementów bionomii Ostrinia nubilalis Hbn. (Lep., Crambidae) na kukurydzy Bt i non-Bt w południowo-wschodniej Polsce KLIK PL.

3. Szybki rozwój biotechnologii glonów szansą dla rozwijających się krajów KLIK.

4. Najnowsze dokonania w ulepszaniu roślin użytkowych za pomocą cis- i intragenezy KLIK.

5. Opór przed biotechnologią rolniczą: znaczenie rozróżnienia pomiędzy słabymi i silnymi postawami społecznymi KLIK.

6. Rozwój technologiczny a przyszłość biogospodarki KLIK. Nie ma innej drogi jak inwestycje w biotechnologię.

7. Analiza stosowania tzw. „uchodżców” podczas uprawy bawełny Bt w Pakistanie KLIK.

8. Wielogenowa modyfikacja metabolizmu skrobi ziwększyła jej ilość w bielmie oraz stosunek zawartości amylozy KLIK. Chińscy naukowcy spowodowali nadekspresję 4 genów (Bt2, Sh2, Sh1, GbssIIa) oraz wyciszyli ekspresję kolejnych dwóch (SbeI, SbeIIb), dzięki czemu uzyskali korzystne zmiany w ilości i jakości skrobi. Modyfikowane rośliny charakteryzują się również zmienionymi właściwościami agronomicznymi, m.in. zwiększoną masą 100 ziarniaków (produktywność) o 13,9-19%.

9. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Z uwagi na niewystarczającą ilość danych przesłanych przez aplikanta (Monsanto), panel naukowy GMO stwierdza, iż nie może przeprowadzić odpowiedniej oceny ryzyka genetycznie modyfikowanej bawełny MON88913 KLIK.

Polska

1. Wojna pomiędzy producentami jaj a nowym graczem, chwalącym się „produktami wolnymi od GMO”, przenosi się z półek sklepowych do sądów KLIK PL. „Chodzi o wejście na rynek firmy Farmio, która sprzedaje jaja promując je jako „wolne od GMO”. Konkurencji zrzeszeni w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz uznali kampanię Farmio za skandal. Jak dowodzą w pismach słanych m.in. do UOKiK, w jajach kur karmionych modyfikowanymi paszami nie ma śladu GMO, a nowy gracz próbuje zbudować pozycję rynkową na straszeniu klientów i nieuczciwych porównaniach.”

2. Nie ma GMO na polach- przynajmniej na razie KLIK PL. Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadziła do tej pory połowę planowanych kontroli i w żadnej z próbek nie stwierdziła obecności GMO.

3. Żywność bez GMO powoli pojawia się w polskich sklepach KLIK PL. Żywność wyprodukowana bez genetycznych modyfikacji debiutuje w kolejnych spożywczych kategoriach w polskich sklepach. Zdaniem ekspertów ten biznes ma szansę się rozwijać.

Europa

1. Raport USDA nt. stanu biotechnologii rolniczej w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Czechach, Rumunii, Włoszech, Austrii, Francji, na Węgrzech.

2. Włochy. Trójka ministrów (rolnictwa, środowiska oraz zdrowia) złożyła podpis pod dekretem wprowadzającym na terenie całego kraju zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej odmiany kukurydzy MON810 KLIK. Zakaz czeka na uprawomocnienie. Komisja Europejska już zapowiedziała, iż podda analizie zasadność wprowadzenia zakazu.

3. Holandia. Uniwersytet w Wageningen zorganizował dni otwarte podczas których była możliwość zapoznania się z badaniami nad genetycznie modyfikowanym ziemniakiem odpornym na zarazę KLIK.

4. Posłowie Parlamentu Europejskiego z Grupy Zielonych / Wolnego Przymierza Europejskiego wezwali komisarza ds. zdrowia Tonio Borga do wycofania propozycji autoryzacji dwóch genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy: SmartStax oraz PowerCore KLIK PL.

5. Ukraina. Na terenie kraju powstanie sieć laboratoriów referencyjnych, które będą wykonywać testy na obecność odmian GMO w żywności KLIK.

6. Wielka Brytania:

– Nastawienie konsumentów do organizmów GM zmienia się, więcej osób popiera uprawę GMO (47%) niż jej się sprzeciwia (42%) – wyniki sondażu dla The Independent KLIK;

– Naukowcy z Uniwersytetu w Reading zrealizują trwający 6 miesięcy projekt, którego celem będzie ocena potencjalnych środowiskowych i ekonomicznych skutków wprowadzenia na terenie UK upraw GMO KLIK. Prowadzone będą symulacje oraz przegląd dotychczasowych doświadczeń z uprawy roślin GM w innych krajach;

– Wielka Brytania coraz bardziej zwiększa wysiłki by stać się liderem w agrobiotechnologii. Nakładem 35 mln £ sfinansowano budowę kompleksu naukowego przy Aberystwyth University, który stać się ma centrum badań w dziedzinie biotechnologii rolniczej KLIK;

– Nie tylko ośrodek przy uniwersytecie Aberystwyth otrzyma zastrzyk milinów funtów na rozwój w dziedzinie agrobiotechnologii. Nakładem 30 milionów £, przy instytucie Rothamsted Research powstanie nowoczesne centrum badawcze KLIK.

7. Na stronach internetowych Rejestru GMO Komisji Europejskiej opublikowana została informacja o nowym zgłoszeniu zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska w celach eksperymentalnych KLIK. Ogórki GM będą „uwalniane” w Polsce (Instytut Genetyki Roślin).

Świat

1. Wiadomość z kwietnia, jednak ważna. W połączonym stanowisku dotyczącym biotechnologii rolniczej, rządy Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Paragwaju, USA, wyrażają swe poparcie dla wykorzystania najnowocześniejszych zdobyczy naukowych w rolnictwie oraz deklarują, iż polityka i regulacje odnośnie GMO powinny opierać się na ugruntowanej wiedzy naukowej KLIK.

2. USA:

– Departament Rolnictwa (USDA) opublikował statystyki upraw odmian genetycznie modyfikowanych na terenie całego kraju, które potwierdzają, iż rolnicy preferują odmiany GMO KLIK. Wśród uprawianych gatunków 93% soi, 90% kukurydzy i 90% bawełny to odmiany transgeniczne;

– Rolnicy protestują przeciw wprowadzeniu zakazu uprawy roślin GMO na terenie Hawajów KLIK. W ten sposób wyrażają niezadowolenie z inicjatywy jednej z radnych, która przedstawiła projekt rozporządzenia zakazującego wykorzystania GMO przez miejscowych rolników. Rolnicy mają powody do protestów. Przypomnijmy, że nie tak dawno ich plantacje papai zostały uratowane dzięki wprowadzeniu genetycznie modyfikowanej odmiany UH Rainbow odpornej na chorobę wirusową;

– Ciąg dalszy bezustannej debaty o znakowaniu żyzności zawierającej GMO: Największe stowarzyszenia producentów „produktów naturalnych” (zioła, sulplementy diety, etc.), czyli AHPA, NPA, CRN, UNPA i CHPA, nie mogą uzgodnić wspólnego stanowiska w kwestii wymogu znakowania żywności GM KLIK;

– Hrabstwo Lane (Oregon) odrzuciło propozycję zmian w miejscowym prawie, wprowadzającym wymóg znakowania żywności GMO KLIK.

– Kilka informacji w sprawie nieautoryzowanej odmiany pszenicy GM wykrytej w Oregonie:
Nadal trwa dochodzenie inspektorów APHIS. Nie ustalono jeszcze źródła pochodzenia nasion nieautoryzowanej odmiany pszenicy. Wszystkie testy potwierdzają, że incydent ten był ograniczony tylko do jednego pola rolnika z Oregonu KLIK.
W międzyczasie doszło do spotkania oficjeli japońskich z przedstawicielami departamentu rolnictwa (USDA) w sprawie trybu zniesienia embarga na import pszenicy z USA KLIK. Ostatecznie Japonia zniosła embargo. Taką samą decyzję podjął drugi z azjatyckich krajów – Korea Południowa. Lokalni inspektorzy nie stwierdzili obecności odmian GM w dotychczasowych transportach z USA KLIK;

– Coś o negocjacjach UE – USA w sprawie powołania wspólnej strefy wolnego handlu. Soja GMO kością niezgody? KLIK;

– Czy genetycznie modyfikowane pomarańcze będą ratunkiem dla sadowników z Florydy? KLIK. Poważna choroba (zielenienie cytrusów) zagraża funkcjonowaniu całej branży.

3. Brazylia:

– Brazylia jest drugim, największym producentem zbóż GMO na świecie KLIK. Transgeniczne odmiany uprawia się na powierzchni 37 mln ha, co stanowi ponad 50% całkowitego areału gruntów rolnych w tym kraju (67,7 mln ha);

– Dekada upraw odmian GMO w Brazylii KLIK.

4. Chile. Organizacja ChileBIO zamieściła listę 610 publikacji naukowych, potwierdzających bezpieczeństwo GMO KLIK.

5. Australia. Miejscowy Urząd ds. Inżynierii Genetycznej poinformował o wydaniu 100 licencji zezwalającej na zamierzone uwolnienie GMO do środowiska KLIK.

6. Chiny. Niedawna decyzja ministra rolnictwa, o deregulacji trzech nowych odmian soi GMO spowodowała szereg dyskusji i komentarzy w sferze publicznej KLIK.

7. Japonia. Ministerstwo rolnictwa opublikowało wyniki analiz próbek pszenicy z USA, poszukując nieautoryzowanych odmian GMO KLIK. Wszystkie wyniki były negatywne.

8. Indonezja. Podczas spotkania grupy roboczej ds. rolnictwa krajów zrzeszonych w APEC (Asia Pacific Economic Cooperation) rozmawiano o możliwościach poszerzenia wykorzystania biotechnologii rolniczej KLIK. W opinii członków grupy agrobiotechnologia jest kluczem w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, redukcji biedy oraz wzrostu dochodów rolników.

9. Pakistan:

– Minister Bezpieczeństwa Żywnościowego i Nauki – Sikandar Hayat Bosan: „GMO jest odpowiedzią w walce z niedoborem żywności” KLIK;

– Rolnicy chcą uprawiać genetycznie modyfikowaną kukurydzę, licząc na redukcję strat powodowanych przez szkodniki oraz wzrost dochodów KLIK.

10. Bangladesz. Rozpoczął się proces deregulacji genetycznie modyfikowanej odmiany bakłażana Bt (odporny na szkodniki) KLIK. Straty rolników spowodowane przez szkodniki sięgają często ok. 70% plonów. Obecnie, jedynym sposobem ochrony roślin jest stosowanie intensywnych oprysków chemicznych (do 50 zabiegów na sezon).

11. Indie. Prezydent Pranab Mukherjee popiera GMO KLIK. Jak twierdzi, technologia ta zrewolucjonizuje rolnictwo;

12. Filipiny. Instytut IRRI (International Rice Research Institute) zorganizował spotkanie dla przedstawicieli mediów, na którym mogli zapoznać się z doświadczeniami nad genetycznie modyfikowanym ryżem o zwiększonej zawartości prekursora wit. A – beta-karotenu (Złoty Ryż) KLIK.

13. Kenia. Doszło do znacznych roszad w rządzie. Eksperci liczą, że nowe osoby zniosą obowiązujący od grudnia zakaz importu GMO KLIK.

14. Zimbabwe. Minister Technologii i Nauki: „czas już skończyć dyskusje i zacząć w końcu działać w obszarze biotechnologii rolniczej” KLIK.

15. Uganda. Naukowcy z Narodowej Organizacji Badań Rolniczych zapowiadają, że pierwsze odmiany genetycznie modyfikowanych bananów trafią do upraw i na rynek w 2016 roku KLIK. Wśród nowych odmian znajdują się odporne na choroby wirusowe, szkodniki czy o zwiększonej zawartości wit. A lub żelaza. Badania finansuje m.in. fundacja Billa i Melindy Gates.

16. Ghana. Ministerstwo Środowiska poinformowało o tym, że w kraju będą przeprowadzone testy nowych odmian GMO. Wydarzenie historyczne, ponieważ są to pierwsze doświadczenia polowe transgenicznych organizmów w tym kraju KLIK.

Poczynania przeciwników GMO

1. Brytyjska organizacja zwalczająca GMO – GM Freeze, oskarża firmę Tesco o złamanie obietnicy, w której zobowiązała się do stopniowego wycofywania ze swych sklepów produktów wytworzonych za pomocą GMO KLIK.

2. „Dzielni bohaterowie zniszczyli 6000 genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych” – tak portal NaturalNews (czyli najważniejsze źródło „wiedzy” o GMO dla każdego szanującego się aktywisty) solidaryzuje się z wandalami (i przestępcami), którzy zniszczyli transgeniczne buraki na farmach firmy Syngenta KLIK.

3. Filipiny. Organizacja Greenpeace oskarża Rząd o dezinformację społeczeństwa w sprawie bezpieczeństwa genetycznie modyfikowanego bakłażana Bt KLIK. Przypomnijmy, krajowy Urząd ds. Leków i Żywności (FDA) w oficjalnym stanowisku, poinformował, iż bakłażan Bt nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi (z czym nie zgadzają się aktywiści).

Inne

1. GMO oraz wiedza naukowa uleczy Ziemię KLIK. Komentarz praktyka – rolnika ze stanu Iowa, zaniepokojonego poziomem debaty w kwestii organizmów GM.

2. Gdzie podział się zdrowy rozsądek w dyskusji o GMO? KLIK.

3. Już niedługo dzięki żywności GMO wszyscy będziemy zdrowsi KLIK.

4. Kącik organiczny:

– firma California, wycofuje z rynku 1075 słoiczków zawierających organiczne przyprawy (oregano), ponieważ w kilku przypadkach były one skażone Salmonellą KLIK. Nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań – poinformowała FDA (Food and Drug Administration) KLIK.

5. Opinie ekspertów:

– Dwójka naukowców wyjaśnia związek (a raczej jego brak) GMO z alergiami KLIK. „Żywność GMO jest obecna na rynku od ponad 15-tu lat. Jak do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku, w którym to GMO spowodowałoby reakcję alergiczną”;

– Dr Rober Beachy (Centrum Biotechnologii Roślin; Narodowy Instytut Rolnictwa i Żywności; Instytut Bezpieczeństwa Żywnościowego oraz inne): „Zainteresowałem się GMO ponieważ chciałem zredukować zużycie środków chemicznych” KLIK. Rozmowa z naukowcem, pionierem agrobiotechnologii oraz byłym szefem doradców naukowych USDA o GMO;

– Akhilesh Kumar Tyagi (dyrektor Narodowego Instytutu Genomiki Roślin, Indie): „inżynieria genetyczna przyczyniła się do znacznego postępu w rolnictwie i w dłuższej perspektywie nie można pozwolić na ignorowanie tej technologii” KLIK;

– Philip A. Shull – doradca rolniczy USDA: „Wszyscy korzystamy na uprawie odmian GMO” KLIK. Transgeniczne odmiany to niższe zużycie pestycydów oraz wyższe plony;

– Dr Frank Ewert (Uniwersytet w Bonn): „Według mojej wiedzy, nie ma żadnych dowodów na to by GMO było szkodliwe dla człowieka” KLIK.

– Walter De Jong (hodowca, genetyk – Cornell University): „GMO pozwoli na wyżywienie świata przy zmniejszonym zużyciu chemii” KLIK.

6. Australijsko-nowozelandzka Agencja ds. Żywności (FSANZ) opublikowała swój komentarz w sprawie kontrowersyjnych badań dr Judy Carman KLIK. Eksperci FSANZ nie pozostawiają złudzeń – opublikowana praca nie pozwala na wyciągnięcie wniosków o szkodliwości GMO.

7. Przedstawiciele fundacji Billa i Melindy Gates zapowiedzieli, iż sfinansują budowę laboratorium biotechnologicznego w Nigerii, w którym będą prowadzone prace nad nowymi odmianami roślin użytkowych KLIK.

8. Czy europejskie regulacje prawne odnośnie znakowania żywności GMO przetrwają negocjacje miedzy USA a Unią Europejską nt. powołania wspólnej strefy wolnego handlu? KLIK.

9. Sprostowanie pięciu najpowszechniejszych mitów dotyczących GMO KLIK.

10. Co łączy kreacjonistów oraz członków ruchów anty-GMO? KLIK.

11. Na łamach Nature Biotechnology opublikowano listę uczelni z największa liczbą patentów biotechnologicznych KLIK. Nie trudno zgadnąć, że liderami są tutaj uczelnie z USA.

12. Nowa, zielona wizja: rozwój technologiczny ostatnią szansą ludzkości KLIK.

13. O tym, że GMO uratuje świat KLIK PL. „(…) jak GMO zbawi świat: nie tylko poprzez większe plony, nie tylko poprzez wzbogacenie w różnego rodzaju elementy odżywcze, ale także w najprostszym ekonomicznym sensie. Bo opłaca się nie tylko firmie Monsanto; opłaca się wyraźnie także tym biednym, maluczkim, uciskanym rolnikom, których różnego rodzaju eko-stronnictwa próbują na siłę uszczęśliwiać.”

14. Dlaczego musimy bawić się w Boga z naszą żywnością KLIK.

15. Infografika. 10 powodów dla których potrzebujemy biotechnologii rolniczej KLIK.

16. Dzięki GMO możemy wyprodukować więcej redukując nakłady KLIK.

17. Reakcje po decyzji firmy Monsanto o zakończeniu większości z trwających procesów autoryzacyjnych odmian GMO przeznaczonych do uprawy:

– Poul Temple (były vice-prezydent Brytyjskiego Związków Rolników) jest zawiedziony KLIK. „W Europie kierujemy się hipokryzją. Skoro nie chcemy tego GMO, to dlaczego nadal importujemy ogromne ilości. Faktem jest, że sektor mięsny wiele zyskuje dzięki tej technologii.”

– NIAB (Narodowy Instytut Botaniki Rolniczej): „Decyzja Monsanto to kolejny dowód na to, że system deregulacji odmian GMO w Unii Europejskiej jest wadliwy i nie dziwne, że główni gracze na rynku opuszczają Europę przenosząc swoje inwestycje na rynki bardziej otwarte na nowoczesne technologie.” KLIK.

18. Wielka histeria wokół GMO. „Uważasz, że spożywanie żywności GM jest jak jedzenie z diabłem? Nic dziwnego – eko-fanatycy chcą byś tak myślał” KLIK.

19. Czy można ufać Monsanto w kwestii produkcji żywności? Cała prawda o GMO – artykuł w Scientific American KLIK. „Jak wyglądają fakty? Monsanto oraz inne firmy agriobiotechnologiczne wprowadziły na rynek wydajne odmiany roślin użytkowych odpornych na szkodniki lub/i herbicydy, których uprawa przynosi korzyści rolnikom, środowisku i ludziom, a które pod względem zawartości składników odżywczych niczym nie różnią się od swych konwencjonalnych odpowiedników.”
I dlatego tegoroczna nagroda World Food Price przyznana została trzem naukowcom – biotechnologom, związanym z branżą agrobiotechnologiczną.

20. Hipiska (ale również biotechnolog) broni GMO KLIK. „Jestem zakręconą hipiską, wegetarianką, od lat trenuję jogę, odżywiam się żywnością organiczną i jedno mogę stwierdzić na pewno, całe to zamieszanie wokół GMO jest rozdmuchane.”

21. „GMO answers” to strona stworzona przez firmy przemysłu agrobiotechnologicznego (Monsanto, Bayer, Syngenta, Dow, BASF, DuPont), której celem jest informowanie o GMO, udzielanie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, etc. KLIK.

22. „Pokochać GMO” – dwóch naukowców „przypatruje się dyskusji wokół GMO, apelując o stworzenie nowego sposobu opisu zjawisk znanych dopiero wyłącznie z science-fiction.” Świetny tekst KLIK PL. Polecam specjalne wydanie „malej kultury współczesnej” poświęconej wykorzystaniu biotechnologii i lękach z tym związanych.

23. Obrazek miesiąca: „Czy żywność GM jest bezpieczna?” – lista instytucji naukowych/pozarządowych i ich opinie odnośnie bezpieczeństwa GMO. Wśród nich: WHO, AMA, AAAS, The Royal Society of Medicine, National Academy of Science (USA), etc.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php