Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego GMObiektywnie - Blog Wojciecha Zalewskiego

28.02.2013
czwartek

GMO Box Office – Luty

28 lutego 2013, czwartek,

Top 3 wydarzenia miesiąca

1. Raport organizacji ISAAA ukazujący statystyki upraw GMO za rok 2012 KLIK. 17,3 miliona rolników (90% z krajów rozwijających się) uprawia GMO na łącznej powierzchni 170,3 mln ha. Uprawa GMO przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa żywnościowego, redukcji biedy oraz sprzyja poprawie kondycji środowiska naturalnego.

2. Przedwczesna jest radość osób, które spodziewały się w tym roku wprowadzenia do upraw genetycznie modyfikowanej odmiany ryżu (Złoty Ryż) o zwiększonej zawartości beta-karotenu – prekursora witaminy A. Wbrew licznym doniesieniom prasowym, odmiana ta w roku 2013 nie pojawi się na polach filipińskich rolników KLIK. W chwili obecnej zakończyły się dwuletnie testy polowe, wymagane do rejestracji odmiany (KLIK). Teraz wszystko w rękach urzędników państwowych.

3. Temat znakowania żywności GMO wiecznie żywy. W listopadzie, mieszkańcy stanu Waszyngton będą głosować w referendum dotyczącym wprowadzenia znakowania żywności zawierającej GMO KLIK. Nie tylko w tym stanie aktywiści żądają znakowania żywności, również na Hawajach czy w Nowym Meksyku.

Doniesienia naukowe/Publikacje/Raporty

1. Norweskie badania wskazują, iż zastosowanie kukurydzy GMO w żywieniu łososi nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia tych zwierząt KLIK.

2. Panel naukowy GMO – EFSA opublikował opinię dotyczącą genetycznie modyfikowanej odmiany rzepaku (OSR) GT73 przeznaczonej do produkcji żywności KLIK. Stwierdzono, że odmiana ta nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla zdrowia czy środowiska.

3. Ocena korzyści ekonomicznych, zdrowotnych i środowiskowych wynikających z adopcji genetycznie modyfikowanej bawełny Bt w Pakistanie KLIK. Dochody rolników wzrosły, zmalało zużycie pestycydów co przyczyniło się do spadku liczby zatruć tego typu środkami.

4. Bioremediacja a genetycznie modyfikowane organizmy KLIK. Dzięki modyfikowanym roślinom oraz mikroorganizmów możemy usuwać szkodliwe substancje ze środowiska.

5. Genetycznie modyfikowane rośliny mogą być wydajnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 KLIK.

6. Intra- i cisgeneza alternatywą dla organizmów transgenicznych KLIK.

7. Genetycznie modyfikowane odmiany kukurydzy w USA, produktywność oraz wpływ na ryzyko utraty plonów KLIK.

8. I kilka informacji z cyklu „świat nauki vs. prof. Seralini”:

– Grupa wybitnych naukowców, w liście skierowanym do redaktora naczelnego czasopisma Food and Chemical Toxicology, zwraca się z prośbą o dokonanie retrakcji publikacji prof. Seraliniego KLIK,

– Naukowcy z Australii, USA i Hiszpanii opublikowali szeroką analizę pracy prof. Seraliniego KLIK. „Podobnie jak wielu naukowców, przyłączamy się do grona krytyków tej publikacji. Szczególnie razi sposób w jaki doświadczenia zostały zaplanowane, wykonane, zinterpretowane oraz przedstawione opinii publicznej. Publikacja ta wymyka się poza jakiekolwiek ramy dobrej praktyki naukowej, a co ważniejsze ukazuje w jaki sposób zignorowane zostały naukowe i etyczne standardy.”

9. Ocena równoważności pomiędzy odmianami roślin genetycznie modyfikowanych a konwencjonalnymi. Co wiemy po 20 latach badań? KLIK.


Polska

1. Szyszko: Rząd oszukał w sprawie GMO KLIK PL. „… rząd, pisząc uzasadnienie [zakazu upraw GMO], wiedział, że argumentacja dotycząca miodu nie uzyska akceptacji Unii Europejskiej. Dowodem na to jest dostarczona mi kopia pisma nr 1284 z dnia 12 października 2012 r. od dyrektora generalnego Komisji Europejskiej pana Coggi do pana Stanisława Kalemby, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, informującego, że możliwość dostania się pyłku roślin GMO do miodu nie może być podstawą zakazu stosowania materiału siewnego genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810.”

2. GMO: zakaz wbrew ustaleniom naukowców KLIK PL. Postępowanie Ministerstwa Rolnictwa wobec ustawy o nasiennictwie wydaje się niezrozumiałe Polskiemu Związkowi Producentów Roślin Zbożowych.

3. Niesiołowski: GMO jest całkowicie nieszkodliwe KLIK PL. „Każda żywność, którą jemy, jest w jakiś sposób modyfikowana genetycznie. Przecież geny są w każdym organizmie żywym, w każdej komórce. Stopień ignorancji biologicznej u ludzi jest gigantyczny.”

Europa

1. Na stronach internetowych Rejestru GMO Komisji Europejskiej opublikowana została lista ośmiu nowych zgłoszeń zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska w celach eksperymentalnych KLIK. Rośliny będą uprawiane na terenie Francji, Hiszpanii, Słowacji, Szwecji oraz Rumunii.

2. Instytut VIB złożył wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie kolejnych testów transgenicznej topoli KLIK. Drzewa mają obniżoną zawartość ligniny, dzięki czemu można je przetwarzać w dużo tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska sposób.

3. Rosja. Opracowywana jest ustawa, która wprowadzi wymóg rejestracji odmian GMO na terenie kraju KLIK. Według ekspertów zwiększy to nadzór nad kontrolą GMO, jednocześnie ustawa reguluje zasady upraw takich organizmów. W Rosji od dawna uprawia się transgeniczne odmiany, nikt jednak nie wie dokładnie ile.

4. Wielka Brytania

– Uzyskano transgeniczne rośliny tytoniu produkujące szczepionkę przeciw wściekliźnie KLIK PL. Naukowcy zaprojektowali i efektywnie wyprodukowali zrekombinowane, humanizowane monoklonalne przeciwciała z liści tytoniu. Jest to tani sposób na produkcję szczepionek, które mogłyby pomóc ludziom w krajach rozwijających się. Według WHO wścieklizna występuje w 150 krajach i zabija 55000 osób rocznie, głównie w Azji i Afryce.

– HGCA (oddział Rady Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa) sfinansuje badania pt.: Możliwy wpływ upraw genetycznie modyfikowanych zbóż na dochody rolników oraz środowisko KLIK,

– W ośrodku naukowym Rothamsted trwają przygotowania do rozpoczęcia testów polowych transgenicznej pszenicy KLIK.

5. Dania. Naukowcy otrzymali rośliny jęczmienia o zmienionej strukturze skrobi, która jest trudniej trawiona, a przez to zdrowsza dla konsumentów KLIK.

6. Szwajcaria. Powstaje specjalna strefa do przeprowadzania testów polowych transgenicznych roślin. Teren ma być stale monitorowany i ma służyć zabezpieczeniu badań naukowych przed aktami wandalizmu, które są zmora naukowców w tym kraju KLIK. Szacuje się, że 78% ze środków finansowych jakimi dysponują badacze są przeznaczane na zabezpieczenia przed wandalami. Koszt utrzymania specjalnej strefy ma wynieść 600 000 € rocznie.

Świat

1. USA. Szczepionka GMO przeciwko grypie KLIK PL. Nowa szczepionka przeciwko grypie właśnie została zatwierdzona przez FDA. Jest to pierwszy w historii specyfik, który zawiera genetycznie zmodyfikowane proteiny pochodzące z komórek owadzich.

2. Ghana. Minister Rolnictwa zachęca rolników do upraw genetycznie modyfikowanych odmian roślin, które przyczynić się mają do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego KLIK.

3. Burkina Faso. Dzięki zwiększeniu się areału upraw genetycznie modyfikowanej odmian, produkcja bawełny w roku 2012 wzrosła o 57,5% KLIK.

4. Paragwaj. Minister Rolnictwa poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej odmiany genetycznie modyfikowanej soi typu „stack” KLIK.

6. Uganda. W parlamencie został złożony projekt ustawy regulujący kwestie związane z GMO KLIK.

7. Zimbabwe. Przedstawiciele przemysłu mięsnego zwracają się z prośbą do Ministra Rolnictwa by rozważył zniesienie zakazu importu genetycznie modyfikowanych ziaren kukurydzy, która jest znacznie tańsza od konwencjonalnej KLIK. Jak twierdzą, zakaz negatywnie odbił się na kosztach produkcji i jej opłacalności.

8. Meksyk. Jedni z najbogatszych ludzi na świecie – Bill Gates oraz Carlos Slim, sumą 25 milionów dolarów wsparli rozwój laboratoriów biotechnologicznych, należących do Międzynarodowego Centrum Udoskonalania Kukurydzy i Pszenicy (CIMMYT) KLIK. Dotacje mają służyć rozwojowy genetycznie modyfikowanych odmian zbóż dedykowanych dla krajów rozwijających się.

9. Indie:

– Wprowadzenie zakazu upraw GMO zagrażałoby całemu rolnictwu hinduskiemu KLIK,

– Minister Rolnictwa Shaharad Pawar popiera wykorzystanie GMO w rolnictwie sprzeciwiając się jednocześnie wprowadzeniu na terenie kraju zakazu prowadzenia testów polowych transgenicznych roślin, co jak uważa ograniczyłoby rozwój biotechnologii rolniczej w Indiach KLIK.

10. Genetycznie modyfikowany wirus w walce z rakiem wątroby KLIK. Pierwsze badania na 30 pacjentach wykazały, iż tego typu „szczepionka” pozwala na wydłużenie życia pacjentów.

Poczynania przeciwników GMO

1. Szwajcaria. Aktywiści organizacji Greenpeace sprzeciwiają się testom polowym transgenicznej pszenicy KLIK. Tego typu doświadczenia są regulowane bardzo restrykcyjnymi przepisami. Pomimo tego wcześniejsze testy polowe prowadzone w latach 2008-2010 były sabotowane przez aktywistów.

2. I coś na poprawę humoru. Aktywiści Greenpeace obalają mity na temat GMO KLIK PL. Cóż, nie wymagajmy zbyt wiele od osób które ani o rolnictwie, ani o biotechnologii, ani nawet o ekologii nie mają zbyt dużego pojęcia.

3. Indie. W odpowiedzi na deklarację ministra rolnictwa, który poparł wykorzystanie GMO w rolnictwie (więcej w dziale Świat), 12-tu aktywistów Greenpeace rozwiesiło ogromny banner z napisem „Powiedz Nie dla GMO, Powiedz Tak dla Bezpieczeństwa żywnościowego” KLIK.

Inne

1. Złota obietnica. O tym jak ulepszane odmiany już niedługo będą ratować setki tysiące istnień KLIK. Mark Lynas o GMO.

2. Do obejrzenia. Debata na temat GMO – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu KLIK PL.

3. Do obejrzenia. GMO fakty i mity – wykład prof. Rafała Barańskiego KLIK PL.

4. GBE: Biurokratyczne bariery Europy dla GMO KLIK PL. Według GBE coraz częściej kreatywność i innowacja Europejczyków jest hamowana przez biurokratyczne bariery różnych organów. – Czy Polska i Europa może sobie na to pozwolić?

5. Opinie ekspertów:

– prof. Ryszard Słomski (Kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) KLIK PL. „W świetle badań naukowych najnowszych odkryć nie możemy mówić, ze organizmy GMO są jakimkolwiek zagrożeniem”

– prof. Michael Winter (dyrektor Centrum Badań nad Polityką Rolną przy Uniwersytecie Exeter) KLIK. „Jestem całkowicie przekonany, że powinniśmy kroczyć „ścieżką GMO”

– prof. Bruce Chassy: „Genetycznie modyfikowane organizmy nie niosą ze sobą dodatkowego ryzyka dla zdrowia ludzi czy środowiska, a kwestie prawne z nimi związane są przeregulowane” KLIK

6. Przywódcy UE i USA ogłosili w środę rychłe rozpoczęcie negocjacji ws. umowy o wolnym handlu. Rozmowy będą bardzo trudne, zwłaszcza w rolnictwie – Amerykanie chcą np., by Europa otworzyła się na amerykańskie produkty GMO … KLIK PL. Bez akceptacji GMO o strefie wolnego handlu możemy zapomnieć.

7. Czy GMO może być podstawą rolnictwa zrównoważonego? KLIK. Dyskusja ekspertów.

8. „Potwor GMO” istnieje tylko w naszych umysłach KLIK.

9. Echa sprawy Bowman vs. Monsanto. Na nowo powróciła dyskusja o patentowaniu organizmów żywych. Polecam ciekawy artykuł na ten temat KLIK.

10. Pięć głównych kłamstw o GMO KLIK. Organizacja zwalczająca GMO, założona przez jogina i instruktora tańca Jeffrey’a Smith’a – Institute for Responsible Technology opublikowała listę „powodów” dla których powinno unikać się GMO. Jest to mieszanka informacji, mających dezinformować i wprowadzać w błąd.

11. Czy wszyscy rolnicy organiczni stronią od GMO? KLIK. Wyniki ankiety wśród farmerów nie są takie jednoznaczne.

12. Mark Lynas rozmawia z prof. Niną Fedoroff o GMO KLIK.

Postscriptum dedykowane Panu/i @nemo, który/a uparcie twierdzi, że GMO odpowiada za epidemię otyłości w USA:
Czy amerykanie przestają tyć? KLIK PL. „Z opublikowanego niedawno w „Journal of The American Medical Association” raportu Centrum Kontroli Chorób i Prewencji wynika, że otyłość wśród pochodzących z biednych rodzin dzieci od drugiego do czwartego roku życia spadła z 15,2 proc. w 2003 roku do 14,9 proc. w 2010 roku.” Takie rzeczy w erze wszechobecnego GMO?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Kukurydza GMO nie odpowiada za epidemię otyłości w USA?
  To super!
  Ale jak jej mniej konsumują, to i wolniej tyją.
  Health researchers found an overall trend towards the consumption of less carbohydrates (but more protein) than 10 years before; the percentage of calories from fat in children’s diets remained broadly the same
  Uparte akcje w mediach i szkołach wspierane aktywnie przez Michelle Obamę może w końcu zaowocują mniejszą konsumpcją junk foodu i tycie zostanie ciut zahamowane.
  A może to kryzys ostatnich lat i na tych małych (2-4 lata) dzieciakach zaczęto po prostu oszczędzać 🙄
  Zobaczymy, co pokażą następne lata.

 2. „With our study showing a decline at least in some groups, in energy intake and carbohydrate intake, perhaps it is a factor, although there could be lots of factors contributing to the stabilisation of obesity” Ervin said. She stressed that researchers only measured calorific intake and did not compare it to guidelines on various factors including physical activity, „so we can’t say whether they are overeating or not”.
  …perhaps it is a factor….we can’t say….. a GMO gdzie? Jak w dowcipie o konkursie na obraz nt: Lenin wPolsce.
  Moze jakis inny link o GMO? Moze do Gali? Moze Doda cos mowila?
  Eskimosi jedzo GMO. Wniosek: Lody sie topia w lecie. Kolejne bzdury w kaciku aktywisty. Zaraz wpadna koledzy i temat rozwina. Monsanto do sadu, naukowcy na Kolyme, syjonisci do Syjamu.
  Jak donosi prasa upadek meteorytu w Rosji byl bezposrednio zwiazany z konsumpcja GMO przez astronautow w miedzynarodowej stacji kosmicznej. Meteoryt tez byl wyjatkowo wypasiony jak na swoj wiek bo nie stosowal sie do zalecen Pierwszej Damy.
  Zobaczymy co pokaza nastepne lata.

 3. spokojnie, panowie, według mej najlepszej wiedzy…

 4. @PT
  „według mej najlepszej wiedzy…”
  Większość w sondzie mówi że nie wierzy iż GMO jest całkowicie bezpieczne.

  Czy mają podstawy by nie wierzyć w zapewnienia producentów żywności GMO i naukowców?

  lub inaczej

  Z czego wynika ich brak zaufania?

  Bo chyba nie z braku pozytywnych informacji których w sieci jest na pęczki.

  @Sam
  Nie troluj chłopie. Nic nie wnosisz do dyskusji. Nemo jednak stara się uzasadniać co pisze. Kilka komentrzy temu wspominał o pochodnych kukurydzy wykorzystywanych „w tuczeniu” USA.

 5. Wiekszosc obywateli w USA wierzy w UFO. Czego to dowodzi? Z czego wynika ich wiara? Szkodliwosci GMO?
  Ty cos wnosisz? Przeczytaj i pokaz mi gdzie jest o GMO i gdzie sa jakiekolwiek konkluzywne wyniki ze GMO = otylosc?
  Nemo nic nie wnosi bo nie o to mu chodzi. Wiec kto tu troluje? Kacik aktywisty jedynie prowadzi wieszajac kolejne odezwy na tablicy. Byle na nie. Nie tylko zreszta on. Sa inni i jestem ja. Sam.

css.php